A fogtömés a fogkőeltávolítás mellett az egyik leggyakrabban igénybe vett fogászati beavatkozás, a lyukas fog épségének helyreállítására szolgál.

A rettegett fogtömés: így készülj fel rá!

Mikor van szükség fogtömésre?

A fogszuvasodás kialakulásáért az esetek többségében a rossz szájhigiénia okolható. Az elszaporodott baktériumok által termelt savak károsítják a fogzománcot, ez pedig a fogbél sérüléséhez is vezethet. A fogszuvasodást kis fehér és barnás árnyalatú foltok megjelenése jelzi, illetve a külső ingerek (hideg, meleg, nyomás) hatására fellépő éles fájdalom. Ebben az esetben gyors és fájdalommentes megoldást jelent a szuvas fog betömése.

Mi az az esztétikus, vagy kompozit tömés?

A modern fogorvosi rendelőkben szinte kizárólag esztétikus töméseket végeznek, amik teljes mértékben megegyeznek az eredeti fogunk színével, ráadásul a fogtömés felépítése is tökéletesen illeszkedik fogsorunkhoz. Magyarul olyan, mintha csak az eredeti lenne! Esztétikai előnye mellett hasznos tulajdonsága, hogy amennyiben egészséges az ínyünk (tehát nem szenvedünk fogínysorvadásban), egy lépésben, egy rövid, fájdalommentes beavatkozás keretében elvégezhető.

fogtömés

Képek forrása: canva.com

A fogtömés menete

Mint minden fogászati beavatkozást, a fogtömést is panorámaröntgen készítése és orvosi konzultáció előzi meg, ahol a kezelés részletei és a fogtömés árak is megbeszélésre kerülnek. Maga a kezelés első lépése a helyi érzéstelenítés, hogy a tömés teljesen fájdalommentes lehessen. Ezért sem érdemes rettegni tőle, hiszen egy kis zsibbadáson túl semmit sem fogunk érezni belőle.

Az érzéstelenítés más fogászati beavatkozásoknál is gyakori, így például a fogkorona készítésekor .

A következő lépésben a fogorvos megtisztítja és eltávolítja a szuvas részeket, csiszolással kialakítja a tömés befogadásához szükséges üreget, hogy az teljesen tiszta és szuvasodás mentes legyen. Az előkészített üreg felszínét felérdesíti, és speciális ragasztóanyaggal kezeli. Ezt követi maga a tömés, vagyis a tömőanyag rétegeinek felvitele. A kompozit, fogszínű anyagból megformázza az eredeti fogat, speciális UV-fény segítségével pedig megszilárdítja. A tökéletes eredmény elérése érdekében simára és fényesre polírozza a fogat.

Mi a teendő régi, amalgám tömés esetén?

Sokan támadják a régen használatos, amalgámból készült töméseket, hiszen a benne található anyagok, mint a réz, cink, ón és higany rendkívül károsak az egészségre. Méretük miatt is egy idő után hajlamosak berepedezni, vagy a saját fogszövetet repeszteni. A repedések pedig újra utat nyitnak a baktériumoknak és a fogszuvasodásnak. Emellett a fémszínű tömés eltér a fogaink eredeti színétől, ezért nem minősül esztétikus választásnak. Ha még ilyen jellegű tömést őrzünk a fogainkban, minél hamarabb cseréltessük le egy biztonságos, esztétikus változatra!

Diéta és fitnesz fogtömés után

A fogtömés utáni napokra szerencsére egyáltalán nem vonatkoznak szigorú szabályok az életmódunkkal kapcsolatban. Ha teljesen panaszmentesek vagyunk, a fájdalomcsillapító és a zsibbadás elmúlása után (kb. 2-4 órára számítsunk) már nyugodtan ehetünk-ihatunk is. Nem kell nagyon válogatnunk az élelmiszerek között, de első étkezésként érdemes kevésbé kemény fogásokkal próbálkozni.

Jó hír, hogy a mozgással kapcsolatban sem kell megkötéstől tartanunk, de azért maratont ne tervezzünk a fogtömésünk napjára! A legjobb, ha valamilyen kímélő, gyengéd mozgást választunk, mint a séta vagy a jóga, de az sem ördögtől való, ha adunk magunknak egy nap jól megérdemelt pihenést. Mégiscsak fogorvosnál jártunk!

Hogyan előzhető meg a fogszuvasodás?
Legyen szó fogszuvasodásról, vagy bármilyen más fogászati panaszról, fogsorunk egészségéért a megfelelő szájhigiénia betartásával tehetünk a legtöbbet. Fontos a helyes fogmosási technika elsajátítása és rendszeres gyakorlása. Ne feledkezzünk meg a fogselyem és a fertőtlenítő szájvíz használatáról sem! Ha mindezek mellett félévente megejtjük a javasolt fogorvosi szűrővizsgálatot is, biztosak lehetünk benne, hogy mindent megtettünk a ragyogó és egészséges fogsorunk érdekében!

Hozzászólások

Ezek is érdekelhetnek

Három zseniális vacsora csirkéből, ha diétázol
Nem tudjuk megunni a csirkehúst: egyik kedvenc egészséges alapanyagunk, sokféleképpen elkészíthető, csak egy kis kreativitás kell ahhoz, hogy finom, tápláló és diétába is könnyen illeszthető vacsorákat készítsünk belőle – mindössze 10-20 perc alatt.
A tél fiatalító fűszerei, mutatjuk, mit szerezz be!
A titok a téli fűszerekben rejlik, melyek még képesek akár meg is fiatalítani a testet.
Mindent a fogamzásgátlásról: melyik való neked?
A fogamzásgátlás minden párt érint, akik nem szeretnének gyereket a közeljövőben. Keressük a legjobb megoldást, ami biztonságos, és igazán illik hozzád.
Sütés nélkül készül ez a mennyei joghurt torta
Ha nincs kedved órákig a konyhában bíbelődni, próbáld ki ezt a receptet.
Ezt az új diétás kókuszgolyót imádni fogod, pillanatok alatt kész
Ez az egyszerű zöldség az indiánok kedvelt eledele volt. Jótékony élettani hatását hosszan sorolhatjuk: megfázásos betegségek hatékony ellenszere, erősíti az immunrendszert. Sósan és édesen is isteni.
Ez november legjobb diétája, karácsonyra bomba alakod lesz
A szervezet feltöltődik vitaminokkal, tápanyagokkal, méghozzá úgy, hogy közben fogyhatunk is.
Ez az ősz legjobb diétás fegyvere, így vesd be a savanyú káposztát
A savanyú káposzta és az abból készült ételek elképesztően jó hatással vannak a szervezetünkre, ezért jó lenne, ha nemcsak az ünnepi asztalon találkoznánk vele, hanem az év többi napján is.
Alma és mogyoróvaj: az egyik legjobb nasi, ha diétázol
A nassolás mindig veszélyes terep. Szerencsére léteznek olyan nasik, amelyek szinte azonnal elejét veszik az egészségtelen vágyakozásnak. Íme egy remek ötlet, amit a táplálkozástudomány szakértői ajánlanak!

Ajánlataink