A fenntarthatóság, az értékállóság, a tudatosság és újrahasznosítás már nem egy megfoghatatlan, távoli fogalomcsoport, amelyet egyénenként képtelenség lenne értelmezni, beépíteni az életünkbe. Éppen ezért mielőbb a mindennapok megszokott részévé kell tennünk annak érdekében, hogy kedvező változást érhessünk el, és egy élhetőbb világot hagyjunk a gyermekeinkre, unokáinkra – tartja Iványi Krisztina, a Paksi Atomerőmű kommunikációs főszakértője, az ÚJRA!Alkotó Energia tudatoséletmód-magazin ötletgazdája, amely épp azért jött létre, hogy segítse, inspirálja azokat, akik elindulnának az úton vagy már rajta járnak, de bizonytalanok, esetleg még többet tennének.

Kis tettek nagy célokért

Sokakban felmerülhet a kérdés, vajon érdemes-e egyénileg bármit is tenni, hiszen a fenntarthatóság, a tudatos életmód túl nagy és túlságosan távoli, megfoghatatlan dolgok. És ha hozzá is kezdene valaki, mit csináljon? Az első kérdésre egy határozott IGEN a válasz: ahogyan a folyók vize cseppekből tevődik össze, úgy a nagy változásokat is létrehozhatják az apró lépések. A változást azért is érdemes kicsiben kezdeni, mert a túlságosan nagy célok kitűzése szorongáshoz vezethet. A fenntarthatóság ügyét előmozdíthatjuk szórakoztató és hasznos hobbi formájában is: így nem csak a környezetünkkel tehetünk jót, de önmagunkkal is. A fenntartható életvitel nem csak a körülöttünk lévő környezetre vonatkozik, de önmagunkra és a kapcsolatainkra is: nem csupán az erőforrásainkkal, a javainkkal kell tudatosan bánnunk, de saját magunkkal is. Új, hasznos dolgokat tanulni, ezeknek köszönhetően pedig alkotni, értéket teremteni, önmagunkat értékesnek tartani, illetve új közösségek részévé válni, kapcsolatokat építeni: ezek mind hozzájárulnak a személyes, lelki és mentális egészségünkhöz.

A klímaváltozás és annak következményei miatt ma egyre többek által megélt kiszolgáltatottság érzését képesek lehetünk csillapítani, nem csak magunkban, de a körülöttünk lévőkben is. Ha mindenki csak egy kicsit nagyobb odafigyeléssel használná ki a saját lehetőségeit, az már érdemi változásokat idézhetne elő a világban. Az egyének számára is elérhető fenntarthatósági megoldások személyes megtapasztalása ültette el bennem az Alkotó Energia program ötletét” – osztotta meg Iványi Krisztina.

Fotó: Juhász Luca/MVM Paksi Atomerőmű Zrt

A Paksi Atomerőmű Alkotó Energia programja 2016-ban azért jött létre, hogy támogassa a környezettudatosságot és a hulladéktermelés csökkentését. Mindemellett fontos volt a meglévő értékek megőrzésének elősegítése, népszerűsítése és a Csináld magad! mozgalom eszméje, amit országos bútorfestő és újrahasznosítási pályázatokkal milliókhoz sikerült közelebb vinni. Ennek az egyik kiemelkedő szócsöve egy hiánypótló, ingyenes, print magazin lett, amelynek népszerűsége igazolta az ötlet hasznosságát, így az eredeti szándékot továbbfejlesztve és kiterjesztve a fenntarthatóság szélesebb körére, illetve a körforgásos gazdaság gondolatkörére is, 2023-ban létrejött az ÚJRA!Alkotó energia weboldal, amely önmagát online tudatoséletmód-magazinként határozza meg.

Az ÚJRA!Alkotó Energia magazin „kicsiben” – hétköznapi emberek hétköznapi megoldásait példaként megmutatva – beszél a „nagy” – fenntarthatósággal, tudatos életmóddal, körforgásos gazdasággal, illetve az újrahasznosítással kapcsolatos – dolgokról, ezzel is segítve az olvasókat abban, hogy közelebbinek érezhessék magukhoz ezeket a témákat.

Igyekszünk teret adni olyan embereknek, közösségeknek, vállalkozásoknak, projekteknek, akik/amelyek a tudatosság, a fenntarthatóság jegyében élnek, dolgoznak, alkotnak, cselekszenek, hogy ezek által is ötletekkel, inspiráló gondolatokkal, megvalósult példákkal szolgáljunk az olvasóknak. Igyekszünk gondolatébresztő, tényközlő, motiváló témákat feldolgozni a jövőnket érintő kérdésekről; igyekszünk közérthetően, tárgyilagosan – és remélhetőleg érdekesen – információt adni a körforgásos gazdaság és a fenntarthatóság témaköreiben.” – avat be a magazin céljaiba a főszakértő.

A magazin Otthon, Sikersztori, Életmód, Ajánló, Körforgás és Videó rovatokkal jelentkezik, amelyekben minden érintett vagy kíváncsi érdeklődő megtalálhatja a számára legérdekesebb, legmotiválóbb írásokat, riportokat. A social media jelenlét – a Facebook és az Instagram oldalakon – szélesíti az olvasóközönség táborát kicsiktől a nagyokig.

Sokféle gondolat, sokféle ember, sokféle út, de egy valami közös bennünk: a hit, hogy valóban tehetünk még valamit a Földünkért. Közös bennük, hogy mindannyian egy jobb, élhetőbb világot igyekeznek teremteni maguknak, a maguk erejéből, nem várva másokra. Ez a lehetőség mindannyiunknál ott csírázik a felszín alatt. Rajtunk múlik, hogy megadjuk-e az esélyt a szárba szökkenésére.” Iványi Krisztina

Hozzászólások

Ezek is érdekelhetnek

5 titok, amit a kifutók modelljei sosem mondanak el – most kiszivárgott
A Victoria’s Secret exmodellje elárulta, mely napi szokások segítették a tökéletes alak és bőr megőrzésében.
Különleges cukor- és lisztmentes aranygaluska
Ez az aranygaluska recept különlegessége, hogy hagyományos cukor és fehérliszt nélkül készül, helyette természetes édességet adó sültalmakrémmel.
Óvatosan a vásárlással, ezek a ruhák megbetegítenek!
Ruhavásárláskor valószínűleg te is elsősorban arra figyelsz, hogy az adott darab jól nézzen ki, és kényelmes legyen. De gondoltál már arra, hogy milyen hatással van az egészségedre?
Rejtett kalóriák: mutatjuk, miért nem indul el a fogyásod
Ha fogyni szeretnél, érdemes odafigyelned azokra a rejtett kalóriákra, amelyek észrevétlenül hátráltathatják a céljaid elérését. Olyan ételek és italok is akadályozhatják a fogyást, amelyeket sokan egészségesnek gondolnak.
A lapos has titka: 7 napos mintaétrend, ami segít a fogyásban
Lehet, hogy te is szeretnél megszabadulni néhány pluszkilótól, vagy esetleg lapos hasra vágysz. A jó hír, hogy néhány hét alatt, megfelelő mozgással és étrenddel látványos eredményeket érhetsz el.
Szilvia fél év alatt húsz kilót fogyott
Nagyné Soltész Szilvia életében a gyerekkori évekhez hasonlóan, 40 felett is kulcsfontosságú lett a rendszeres sport és az egészséges fogyás. Amellett, hogy fitten tartja, a csoportos edzéseken tudja leginkább kiengedni a gőzt…
Menopauza 40 felett: tünetek és kezelési lehetőségek
A változókor, az ösztrogénszint csökkenése egy természetes folyamat, amely minden nő életében bekövetkezik, általában 50 éves kor körül. Ha azonban ez a folyamat még a negyedik X előtt kezdődik el, akkor korai menopauzáról beszélünk.
Kis tettek nagy célokért
A fenntarthatóság, az értékállóság, a tudatosság és újrahasznosítás már nem egy megfoghatatlan, távoli fogalomcsoport, amelyet egyénenként képtelenség lenne értelmezni, beépíteni az életünkbe. Éppen ezért mielőbb a mindennapok megszokott részévé kell tennünk annak érdekében, hogy kedvező változást érhessünk el, és egy élhetőbb világot hagyjunk a gyermekeinkre, unokáinkra.

Ajánlataink