Mi a hámlasztás?
Nyáron a fokozott verejtékezés és az UV-sugárzás megviseli a bőrt. A megpróbáltatások ellen a bőr megvastagodással védekezik. Ahhoz, hogy az elszarusodott hámsejtek alatt található egészséges bőrsejtek a felszínre kerüljenek, valamilyen módszerrel el kell távolítani a bőr felszínén felhalmozódott elhalt hámsejteket. A természetes hámlás üteme, így a sejt megújulása sajnos az idő előrehaladtával fokozatosan lassul, és a környezeti tényezők is nagyban gátolják ezt a folyamatot. Az elhalt hámsejtek eltávolítására, a bőr szépsége és egészsége megőrzésének céljából használják a szakemberek a hámlasztás különböző módszereit.
Milyen problémák esetén segít a hámlasztás?
Zsíros bőrűek gyakori problémája, hogy a felesleges faggyú a bőrfelszínről levált, elhalt hámsejtekből álló szarulemezkékkel elkeveredve eltömíti a pórusokat, gyulladást okozva. Hámlasztással jelentősen csökkenthető a gyulladás kialakulásának esélye. A hámlasztás segíthet a pigmentfoltok halványításában és a finom ráncok mélységének csökkentésében.
Hámlasztási módszerek
A fizikai hámlasztók az elhalt hámsejteket dörzsöléssel távolítják el. előny, hogy a legtöbb fizikai hámlasztó (bőrradír) otthon is használható. Hátrányuk, hogy csak a bőrfelszíni rétegét távolítják el, miközben az egészségtelen és feleslegessé vált hámsejtek java a bőr mélyebb rétegeiben található. Sajnos az egyenetlen, durva textúrájuk károsíthatja a bőrfelszínt, hiszen ledörzsölik az elhalt sejteket, megsértve az ép szöveteketis. többféle dörzsanyag ismert, például barackmagőrlemény, mandulakorpa. Ha ezt a módszert választja, használjon kíméletes összetevőket tartalmazó készítményeket. A mechanikai hámlasztás egyik, csak szakemberek által végezhető változata az úgynevezett mikrodermabrázió.
Az eljárás lényege, hogy egy speciális bőrcsiszoló gép segítségével nagyon finom, steril kristályport (többnyire alumínium-oxidot) fújnak a bőrre, mely mintegy simára dörzsöli az egyenetlenségeket, hegeket, ráncokat, és ezzel egyidejűleg egy vákuumos szívás eltünteti a kristályport a leoldott sejtrészekkel. A hidrodermabrázió során egy nagyon erős vízsugárral végzik a bőr lecsiszolását, melynek hatására a bőr finomabb és egyenletesebb lesz, a hám élő sejtjei megvastagodnak, a hámréteg megújul. A mikrodermabráziós kezelések után a hatóanyagok intenzívebben jutnak a bőrbe.
Kémiai hámlasztásnál a legelterjedtebb az AHA (alfa-hidroxi-acid) savas hámlasztás és BHA (béta-hidroxi-acid) savas hámlasztás. Az AHA-hámlasztók serkentik a sejtmegújulási folyamatot irányító enzimek működését. Inkább szárazabb bőrre alkalmazhatók, vízben oldódnak és inkább a bőr felszínét hámlasztják, nem a pórusok mélyét.
A leggyakrabban használt AHA a glikolsav, amely nemcsak remek hámlasztó, de hatásos anti-aging összetevő, amely serkenti a kollagéntermelést. A BHA, vagyis szalicilsavas hámlasztók zsíros, mitesszeres bőrre alkalmazhatók. Ez a sav zsírban oldódik, és képes a pórusokba bejutni. A BHA-nak antimikrobális tulajdonsága is van, és gyulladáscsökkentő hatással is rendelkezik. A TCA (triklorecetsav) az egyik legerősebb kémiai hámlasztószer, amelyet főleg a szem és a száj körüli ráncok, erős pigmentfoltok eltüntetésére használnak.