Nyakig vagyunk a télben, ráadásul a bőrünk is nehezen viseli a hideget – lehet hallani sokszor a mínuszok beköszöntével az ekcémásoktól. A legbiztosabb megoldás még mindig a napi testápolás.

Csak  hideget  ne!

Sokan szenvednek 

Az orvostudomány különböző bőrtünetekkel jelentkező kórképet hív ekcémának, a magyar lakosság körében a végtagokon jelentkező száraz, kivörösödött, hámló, viszkető foltokat illetik az ekcéma kifejezéssel. A bőrgyógyászok ezt az általában gyerekkorban kezdődő bőrbetegséget atópiás dermatitisnek nevezik, okait pedig többek között genetikai hajlamhoz is kötik. „Előfordulása az utóbbi évtizedekben növekszik, Magyarországon a gyerekpopuláció 15-20 százaléka, míg a felnőttek 5-10 százaléka szenved az ilyen típusú ekcéma klinikai tüneteitől. A csecsemőknél főként az arcon, a fejbőrön, kisgyerekeknél a könyök- és térdhajlatban, felnőttként a végtagokon és a kézfejen jelentkeznek a tünetek” – mondja dr. Vincze Ildikó bőrgyógyász-kozmetológus szakorvos.

Bár genetikai állományunkon nem változtathatunk, de a kellemetlen tünetek enyhülhetnek, az életkor előrehaladtával akár tünetmentessé is válhatunk. A gyerekeknél fokozott bőrszárazságot tapasztalunk, mert nem megfelelő a bőrfelszín lipidképzése, mely a tinédzserkorban fokozódó faggyútermelődés hatására javulhat, így a tünetek enyhülhetnek. Ennek ellenére felnőttkorban is jobban kell figyelniük a bőrápolásra.

Hidegben jobban  viszket

Télen fokozottan ügyelni kell a testápolásra az érzékeny bőrűeknek, a hőmérsékletcsökkenés hatására ugyanis a normál faggyúmirigy-termelése csökken, a fűtött szobák tovább fokozzák a bőrszárazságot, ezért pótolni kell a bőr védelmét szolgáló lipidréteget. Gyulladt fázisban azonban nem elég a zsírosabb krémek használata, ilyenkor már csökkenteni kell a kóros immunfolyamatokat is, szükség lehet szteroidos krémek használatára is.

„A szteroidok más immunfolyamatokra is hatnak, de néha meg kell értetni a páciensekkel, hogy jobb egy hétig hatékony gyulladáscsökkentő készítménnyel kenni a beteg bőrfelszínt, mint 1,5 hónapig vakarózni, mely során felülfertőződhet a bőrtünet, és ez további kóros folyamatokhoz vezethet. Ma már vannak olyan szerek, amelyek célzottabban gátolják a kóros folyamatot, de a cél az, hogy minél pontosabban tudjuk befolyásolni a betegség hátterében zajló immunreakciókat” – mondja a doktornő.

Kutatások

A legújabb kutatások azt bizonyítják, hogy az ekcémával küszködőknek érdemes probiotikumokat fogyasztaniuk, általános immunrendszer-javító hatásuk miatt. Dr. Vincze Ildikó rendszeresen javasolja pácienseinek, hogy alkalmazzanak probiotikum-kezelést, főleg bakteriális fertőzés, antibiotikumos kezelés alatt és után. A gazdaságilag fejlettebb társadalmakban a gyerekek körében gyakoribbak az atópiás megbetegedések, melyet a túlzott tisztasággal, allergén szegény környezettel magyaráznak. Ilyenkor azt tanácsolják, a kicsik minél előbb ismerkedjenek meg az allergénekkel, így például féléves kor előtt találkozzanak már háziállatokkal, ezáltal hamarabb megismerkednek az antigén ingerekkel.

Napjainkban mindinkább keresik azokat a molekuláris jelenségeket is, amelyek a betegségek hátterében állnak, és úgy fest, az ekcéma esetén egy filaggrin nevű gén mutációja okozhatja a problémát. A nagyon súlyos ekcémásoknál 40-50 százalékban ki tudták mutatni az orvosok a filaggrin gén hibáját. Ez a gén a hámsejtek érésében, a megfelelő lipidképzésben játszik szerepet, a kutatások pedig arra irányulnak, hogy ezeket befolyásolni lehessen.

Szolárium  vagy  fényterápia? 

Az UV-sugárzás bizonyos hullámhosszait lehet fényterápiában alkalmazni egyes bőrbetegségekre, megfelelő dozírozással és ellenőrzéssel. a szolárium használata során nem ismert a testet érő fény dózisa és hullámhossza, gyermekkorban pedig kifejezetten káros lehet. A fényterápia atópiás dermatitis esetében is csak orvosi felügyelettel, megfelelő adagolással végezhető.

Ezek is érdekelhetnek

Színek és anyagok, melyek vékonyítanak
A megfelelő ruházati anyagok és minták megválasztása elősegítheti az áramvonalasabb sziluette kialakítását.
3 édesség, amit fogyni vágyóként is nyugodtan ehetsz húsvétkor
Húsvétkor sem kell lemondanod az édességekről, ha figyelsz az alakodra! Mutatok három egyszerű és finom desszertet, amit bűntudat nélkül élvezhetsz az ünnepi asztalon.
Nem tudsz fogyni? 5 dolog, amitől piszokul lelassul az anyagcseréd
Hiába edzel és eszel tudatosan, a fogyás mégsem indul be? Lehet, hogy az anyagcseréd lassult be – mutatjuk az 5 leggyakoribb hibát, amit érdemes mielőbb elkerülnöd!
Gyaloglással fogynál 50 felett? Íme egy heti edzésterv!
Nézd meg, hogyan építheted be ezt a mozgásformát a mindennapjaidb
Ez a tavaszi turmix segít legyőzni az édesség utáni vágyat
Friss zöld alma, spenót, kivi és egy csipet lime adja meg a tökéletes lendületet a napodhoz, mindezt természetes, finom és frissítő formában.
Puha, szaftos, diétás: így készül a banános répatorta
Szeretnél valami igazán finomat, de nem akarod felrúgni a diétádat? Ez a banános répatorta tökéletes választás, ha édességre vágysz, de egészségesebb alapanyagokkal dolgoznál.
3 recept a húsvéti ünnepre, ha kerülni akarod a szénhidrátot
A legszebb tavaszi ünnep elképzelhetetlen főtt sonka, tojás, torma nélkül. De a megrakott asztalon főszerephez jutnak a friss tavaszi zöldek is.
Életmódváltás: "Volt, hogy csak az XL-es nadrágok jöttek rám"
Az életmódváltás akkor lépett be Rafael Szonja életében, amikor minden szempontból mélyponton volt, egészségügyi problémák jelentkeztek nála és az akkori kapcsolata is tönkrement. A sokadik nekifutásra sikerült kialakítania egy olyan rendszert, amivel fokozatosan leadta a plusz kilókat…

Ajánlataink