Szalicilsav
Az egyik leggyakoribb és leghatásosabb összetevő a pattanások és mitesszerek elleni készítményekben. az aha-savakhoz hasonlóan kémiai hámlasztó, de nem vízben, hanem zsírban oldódik, így tisztítja a pórusok belsejét. Gyorsítja az epidermis hámlását – így a faggyúmirigyek nem tömődnek el – és segíti az új bőrsejtek képződését is. Gyulladáscsökkentő hatású. Azonban a lakosság 3-5 százaléka allergiás a szalicilsavra.
MIT TEHET? Természetes alternatíva a zsíros bőr kezelésére a teafaolaj. Többféle termék közül választhat, a legtöbb csak helyileg alkalmazható, mivel erősen szárító hatású. Súlyosabb esetben a benzoil peroxid tud csodát tenni a problémás bőrrel. Ez a hatóanyag csak patikában kapható készítményekben található.
Alumínium
A leghatékonyabb izzadás- gátló összetevők között szerepelnek az alumíniumszármazékok. A leggyakrabban használt alumíniumféle az alumínium-chlorohidrát. egészségkárosító hatását az utóbbi években egyre többen vitatják, és a legújabb kutatások szerint nincs összefüggés a mellrák, az Alzheimer-kór kialakulása és az alumíniumot tartalmazó dezodorok használata között. Az azonban kétségtelen, hogy az érzékeny bőrt irritálhatja, és bőrpírt, viszketést, duzzanatot okozhat.
MIT TEHET? Használjon alumíniummentes dezodorokat. Ezek általában cink-oxidot vagy cinksót tartalmaznak, és a drogériák polcain sokféle termék közül választhat. Készíthet házilag is dezodort: természetes izzadásgátló a zsálya, a levendula, a teafaolaj és a szódabikarbóna.
Retinol
A-vitamin, mely hatásos antioxidáns és sejtszabályozó, vagyis segíti a sejtek normális működését, az egészségesebb és jobb sejtek képződését. A mélyebb rétegekbe jutva és stimulálva a kollagéntermelést csökkenti a finom ráncokat és helyreállítja a napfény okozta bőrkárosodást. Hatására a bőr simább és egészségesebb lesz. Használata az érzékeny bőrt könnyen kiszáríthatja, irritálhatja.
MIT TEHET? Válasszon szelídebb anti-aging összetevőket tartalmazó készítményeket. A krémes, tejes hidratálók remekül táplálják és védik a bőrt.
Glikolsav
Az AHA-savak leggyakoribb formája. A bőr legfelső rétegét hámlasztja, felgyorsítva a sejtek életciklusát, kisimítva a bőrt. Gyakori, hogy használat közben enyhén csípő érzést okoz. Mivel vízben oldódik, csökkenthető az irritáció, ha teljesen száraz bőrre viszi fel. Magas koncentrációban nemcsak hámlaszt, de a kollagéntermelést is serkenti.
MIT TEHET? A tej- és gyümölcssavas készítmények is a bőrfelszínen fejtik ki hatásukat, így használatuk után a bőr ragyogóbb és simább lesz. Készíthet házilag is tejsavas hámlasztót: vigyen fel az arcbőrére natúr joghurtot, hagyja megszáradni, majd óvatosan dörzsölje le. A tejsavak eltávolítják az elhalt hámsejteket és helyreállítják a bőr savköpenyét.
Szulfátszármazékok
A szulfát szó a kozmetikai termékekben általában a nátrium lauril szulfátot (Sodium-Lauryl Sulfate) jelenti. A kozmetikai szerek közül leginkább samponokban használják tisztító és habképző tulajdonsága miatt. Szemirritációt, bőrkiütést, hajhullást, a fejbőr pikkelyesedését okozhatja.
MIT TEHET? Használjon szulfátmentes samponokat. Bár ezek a készítmények drágábbak, azoknak, akik bizonyos bőrproblémákkal küszködnek – különösen az ekcémában szenvedőknek –, érdemes váltani. Arra azonban nem találtak bizonyítékot, hogy a szulfátmentes samponok a hajhoz kíméletesebbek lennének, és az sem bizonyított, hogy használatukkor a hajfestés tovább tartana.