„A diéta nem segít a pattanások elleni küzdelemben”
Az, hogy van-e kapcsolat az étkezés és a bőr állapota között, sokáig vita volt még a szakemberek között is. A legújabb álláspont szerint az elfogyasztott élelmiszerek hatással vannak a bőr állapotára. Bizonyított, hogy azok, akik több cukros ételt, tejterméket és nehéz, zsíros ételeket fogyasztanak, gyakrabban szenvednek közepesen súlyos aknétól.
„Aki pattanásos, nem ehet csokoládét”
Lényegében bármilyen magas glikémiás indexű élelmiszer (édesség, kenyér, tészta) növelheti a vér kortizolszintjét, rontva a bőr állapotát. Még a magas kakaótartalmú csokoládé is tartalmaz olyan összetevőket, mint például a koffein és a teobromin, amelyek felelőssé tehetők a pórusok eltömődéséért. A csokoládé bőrre gyakorolt hatása azonban egyénenként változik: van, akinél serkenti a pattanások képződését, de van, akinél semmilyen hatást nem vált ki. Napi 1-2 kocka csokoládé nagy valószínűséggel nincs hatással a bőrre.
„Az akné tinédzserkori probléma”
A felnőtt nők 40 százaléka szenved rendszeresen pattanásoktól. Általában a menstruáció, a terhesség és a menopauza idején rosszabbodik a bőr állapota a hormonváltozások miatt, de előfordul, hogy genetikai oka van a pattanásos bőrnek. Ha nem segítenek a kozmetikai kezelések, mindenképpen érdemes felkeresni egy bőrgyógyászt.
„A smink rontja a pattanásos bőr állapotát”
Igaz, hogy egyes sminktermékek eltömítik a pórusokat és pattanásokat okoznak, de a kifejezetten problémás bőrre kifejlesztett termékek nemcsak elfedik a bőrhibákat, hanem javítják is a bőr állapotát. Fontos, hogy a kozmetikumok ne tartalmazzanak kőolajszármazékokat (paraffin, vazelin) és más, komedogén – azaz mitesszerképző – anyagokat (pl. isopropyl myristate, octylpalmitate, Hexileneglycol). A természetes ásványi anyagokat tartalmazó alapozók és gyógyhatású korrektorok gyógyítják a pattanásos bőrt.
„A fényvédő eltömíti a pórusokat”
A kémiai fényvédők elnyelik az UV-fényt, a fizikai fényvédők pedig a bennük található apró részecskék révén visszaverik a napfényt. míg egyes kémiai fényvédők irritálhatják a bőrt, gyulladást és pattanásokat okozhatnak, addig ez a fizikai napvédőknél szinte teljesen kizárt.
„Az erősebb termékek hatásosabbak”
Durva arctisztítók és fertőtlenítők használatával épp ellenkező hatást érhet el: minél erőteljesebben zsírtalanítja a bőrt, annál inkább védtelenné válik a kórokozókkal szemben, és újra megjelennek a pattanások. Kíméletes tisztítással eltávolíthatja a szennyeződéseket úgy, hogy a bőr természetes védőrétege nem sérül.
„A fogkrém eltünteti a pattanásokat”
A fogkrémben van szódabikarbóna, hidrogén-peroxid, alkohol, mentol, triclosan amelyek valóban leszáríthatják a pattanásokat. Ezek azonban olyan erős szerek, amelyek súlyos bőrirritációt okozhatnak, így lényegében a fogkrémmel többet árt a bőrének, mint amennyit használ.
„A napozás jót tesz a pattanásos bőrnek”
Az ultraibolya sugaraknak van bizonyos gyulladáscsökkentő hatásuk, de hosszú távon elősegítik a mitesszerek (comedok) képződését. A másik probléma ezzel az, hogy a kedvező hatások kiaknázásához viszonylag magas UV-adagra van szükség – az pedig már hozzájárul a bőr idő előtti öregedéséhez, a ráncok kialakulásához, a bőr foltosodásához, sőt egyes bőrdaganatok kialakulásához is.