1. Sportitalok
A sportitalok egyre népszerűbbek – de nem a fogak számára. Ezeknek az italoknak ugyanis elég magas a savtartalmuk, ez pedig fogerózióhoz vezet, ami a fogzománc kopását okozhatja. Ráadásul a legtöbb ilyen italnak magas a cukortartalma is, ami remek táplálék a baktériumoknak. A baktériumok aztán megtelepszenek a repedésekben, hasadékokban, és ez fogszuvasodáshoz vezethet.
2. Palackos víz
A legtöbb palackozott víz nem tartalmazza a fogak egészségéhez szükséges fluoridmennyiséget. A fluorid erősíti a fogakat és segít megőrizni a fogak épségét. Fluorid hiányában a fogak idő előtt romlásnak indulhatnak. Ellenőrizze a palackozott vizek címkéjén a fluoridtartalmat.
3. Dohányzás
A dohányzás sárgítja a fogakat, de ennél sokkal károsabb hatása is van. Okozhat torok-, tüdő- és szájüregi rákot és akár halálhoz is vezethet. Ezen túl a kátrány egy olyan réteget képez a fogakon, amely remek életteret biztosít a baktériumok számára, amelyek aztán fogínygyulladást, fogszuvasodást és a későbbiekben akár a fog elvesztését is okozhatják.
4. Bor
Borivók, figyelem: a rendszeres borfogyasztás károsíthatja a fogzománcot. A bor savtartalma ugyanis oldja a fog szerkezetét, és mind a vörös-, mind a fehérbor elszínezheti a fogakat. A borivásról azonban mégsem kell lemondania, elég, ha betart egy egyszerű szabályt: borivás után legalább egy fél óráig ne öblítse ki a száját és ne mosson fogat, így megakadályozhatja a fogzománc sérülését.
5. Fogyókúrás készítmények
A derékbőséget ugyan csökkentik ezek a termékek, de a legtöbb sajnos gyorsítja a fogszuvasodás folyamatát. a tabletták hatására ugyanis csökken a nyáltermelés, ami szájszárazságot okoz, megnövelve az ínybetegségek és a fogszuvasodás kialakulásának kockázatát. Így a pirulák helyett érdemes inkább kiegyensúlyozott étrendet követni és rendszeresen mozogni.
6. Cukor
A cukorban lévő savak megtámadják a fogzománcot, ami fogszuvasodáshoz, fogínygyulladáshoz vezethet. A legrosszabb a cukorka, nyalóka szopogatása, hiszen ilyenkor a cukor sokáig érintkezik a fogakkal. Cukros ételek fogyasztása után érdemes minél hamarabb fogat mosni, és fogselyemmel kitisztítani a fogak közötti réseket. Ha erre nincs mód, egyen sajtot vagy joghurtot, esetleg cukormentes rágógumit, így növelve a nyáltermelést, ami segíti a savak semlegesítését.
7. Forró italok
Ha ön rendszerint forró italokat kortyolgat, ne lepődjön meg azon, hogy a fogai kopottak. A fekete tea, a kávé tannint tartalmaz, ami durva, foltos felületet képez a fogzománcon, megtartva a bomlásért felelős baktériumokat a fogakon. Ilyen italokat csak mértékkel fogyasszon, a savak semlegesítésére pedig igyon sok vizet.
8. Szájszárazság
A szájszárazság nemcsak kellemetlen érzés, de a fogakra is rossz hatással van. A nyálnak ugyanis többek között az a feladata, hogy lemossa a szuvasodást okozó baktériumokat és semlegesítse a káros savakat. Igyon sok vizet, rágjon cukormentes rágógumit, használjon fluoridos fogkrémet és gyakran öblögessen. Keresse fel orvosát, ha ez a probléma állandósul.
9. Citrusfélék és savas élelmiszerek
A citrom, a grépfrút és a citrusos gyümölcslevek nem közvetlenül okoznak fogszuvasodást, mint a cukros üdítőitalok, hanem olyan savakat tartalmaznak, amelyek tönkreteszik a fogzománcot és gyengítik a fogak egészségét. Az ilyen élelmiszerek elfogyasztása után mindig mosson fogat, öblítse ki a száját vízzel vagy rágjon cukormentes rágógumit.