A fényvédelem fontosságát nem lehet elégszer hangsúlyozni. Valószínűleg azt már ön is jól tudja, hogy a strandolás elképzelhetetlen fényvédő krém alkalmazása nélkül. Ezek a készítmények segítenek megelőzni a bőr idő előtti öregedését és csökkentik a bőrrák kialakulásának esélyét. Ám még a jól tájékozottakkal is előfordulhat, hogy nem tudják pontosan, hogyan is használják a napkrémet. Íme, a leggyakoribb hibák.

Még egyszer a fényvédelemről

A strandon viszi fel a testére a naptejet

Megérkezik a strandra, fürdőruhára vetkőzik, majd bekeni a testét naptejjel? Nos, a legtöbb fényvédő a felvitel után 20-30 perccel fejti ki a hatását. Ennyi idő szükséges ugyanis ahhoz, hogy a krémben lévő hatóanyagok felszívódjanak és elkezdjenek dolgozni. Így az első időszakban gyakorlatilag semmi sem védi bőrét a káros UV-sugárzástól.

Csak a ruhából kilógó testrészein használ fényvédőt

Ha ezt a módszert választja, akaratlanul is óvatosabban keni szét a krémet a bőrén és kevesebb mennyiséget is használ a szükségesnél. Még öltözés előtt kenje be alaposan a testét – mintha testápolót használna – naptejjel. Nem védi az ajkait az ajkak érzékeny bőre még inkább ki van téve az UV-sugárzásnak, ezért rendkívül fontos a fényvédelmük. A testre felvitt krémeket azonban nem célszerű a szájon is használni. Egyrészt rémes az ízük, másrészt az állaguk sem megfelelő. Használjon fényvédőt tartalmazó ajakbalzsamot, amely tökéletes védelmet biztosít. Kenje gyakran, hiszen a beszéd, az evés és az ivás eltávolítja a védőréteget az ajkakról.

Nem keni be a testét alaposan

Sajnos vannak olyan kevésbé nyilvánvaló területek a testen, amelyeket hajlamosak vagyunk kihagyni, amikor a fényvédőt felvisszük a bőrre. Ilyen az orr, a lábfej, a lábujjak, a fenék, a hónalj, a tarkó és a fül. De gyakran fájdalmas bőrfeszülés, bőrpír emlékeztet arra, hogy a szemhéjról és a belső felkarról is elfeledkeztünk. Legyen alapos, és ne sajnálja az időt, krémezze be magát mindenhol.

Nem keni magát újra

Nemcsak úszás után kell újra bekennie magát napvédővel: az izzadás is gyengíti a fényvédelmet. Az izzadság- és vízálló naptejek hatásossága sok mindentől függ, például a bőrtípustól, az izzadás mértékétől, a vízben töltött időtől. Nyolcvanpercenként kenje magát újra akkor is, ha közben nem volt vízben.

Ugyanazt a fényvédőt használja az arcára, mint a testére

Ez nem marketingfogás: az arcra ajánlott fényvédők kevésbé szárítják a bőrt és kevesebb irritációt okoznak. Érdemes beszerezni egy speciális, arcra ajánlott, magas faktorszámú fényvédő krémet is. Csak napsütéses időben használ fényvédőt Egy hűvösebb, felhősebb napon is leéghetünk. A bőrt az UVA- és az UVB-sugárzás károsítja, a melegérzetet az infravörös sugárzás okozza. Felhős időben az infravörös sugárzás figyelmeztető hatása csökken, az UV-sugárzásé viszont nem – így könnyen megpirulhat a bőrünk. Kevés fényvédőt használ ahhoz, hogy a megadott napvédő faktor szerinti védőhatás érvényesülhessen, legalább 30-40 gramm (6 teáskanálnyi) napvédő krémet kell felvinni egy felnőtt testére. Egyre többen használnak napvédő sprayt, amelynél nehéz megbecsülni a kifújt mennyiséget. Célszerű testtájanként 15 fújással számolni.

Úgy érzi, az autóban biztonságban van

Az üveg nem véd az UV-sugarak ellen. Pontosabban az ablaküveg megszűri az UVB-sugarakat, de az UVA-sugárzásnak nem jelent akadályt. Ezért az autóban ülve is fontos a fényvédő krémek használata. Nem használ széles spektrumú formulát a legtöbb napvédő krém az UVB-sugárzástól véd, amely a leégésért felelős. De az UVA-sugarak ellen legalább olyan fontos a védelem, hiszen ez a sugárzás okozza a bőr idő előtti öregedését, és fokozza a rosszindulatú elváltozások kialakulásának esélyét. Válasszon olyan terméket, amelyen jelzik az UVA-sugárzás elleni védelmet is.

A tavalyi napvédő krémet használja

Gyakori, hogy nyár elején előkerül a tavaly vásárolt naptej maradéka. Ellenőrizze a termék eltarthatóságát: van olyan gyártó, amely a felnyitástól számított felhasználhatósági időt tünteti fel, és van, amely a lejárati dátumot pecsételi a flakonra.

Ezek is érdekelhetnek

5 ínycsiklandó, előre elkészíthető saláta a húsvéti asztalra
Isteni medvehagymás finomságok, ha diétázol
A medvehagyma nemcsak ízletes, hanem tele van vitaminokkal és jótékony hatású vegyületekkel. Próbáld ki ezt a három könnyen elkészíthető, diétába is beilleszthető receptet.
Diétás húsvéti csokitojás eperhabbal: könnyed élvezet édes pillanatokra
Fedezd fel a diétás húsvéti csokitojás eperhabbal receptjét! Könnyed, finom édesség, ami nem terheli a diétádat, mégis ínycsiklandó élményt nyújt a húsvéti ünnepekre.
Önreflexió: Mi az a tükörgyakorlat?
Mikor volt utoljára, hogy úgy igazán, ítélkezésmentesen belenéztél a tükörbe, és végig szemlélted azt a személyt, aki visszaköszön róla? Hetekkel, hónapokkal ezelőtt, netán még soha? Pedig ennek a rutinnak akár az életedet megváltoztató hatása is lehet.
5 titok, amit a kifutók modelljei sosem mondanak el – most kiszivárgott
A Victoria’s Secret exmodellje elárulta, mely napi szokások segítették a tökéletes alak és bőr megőrzésében.
Különleges cukor- és lisztmentes aranygaluska
Ez az aranygaluska recept különlegessége, hogy hagyományos cukor és fehérliszt nélkül készül, helyette természetes édességet adó sültalmakrémmel.
Óvatosan a vásárlással, ezek a ruhák megbetegítenek!
Ruhavásárláskor valószínűleg te is elsősorban arra figyelsz, hogy az adott darab jól nézzen ki, és kényelmes legyen. De gondoltál már arra, hogy milyen hatással van az egészségedre?
Rejtett kalóriák: mutatjuk, miért nem indul el a fogyásod
Ha fogyni szeretnél, érdemes odafigyelned azokra a rejtett kalóriákra, amelyek észrevétlenül hátráltathatják a céljaid elérését. Olyan ételek és italok is akadályozhatják a fogyást, amelyeket sokan egészségesnek gondolnak.

Ajánlataink