Bár a nők nagy része tisztában van azzal, hogy az év minden napján kellene napvédő szereket használni, mégis mindössze 35 százalékuk gondoskodik rendszeresen a bőre védelméről. Érthetetlen, hogy miért nem használják a naptejeket többen, hiszen a fényvédő krémek amellett, hogy segítenek megelőzni a bőr öregedésének jeleit, a ráncokat és a foltokat, védenek a bőrráktól is. Bőrgyógyászok összegyűjtötték, melyek a leggyakoribb kifogások a napvédelem hiányára.

Rossz kifogások - Miért nem védekezünk a napsugárzás ellen?

1. „A szervezet a napkrémek használata mellett nem tud D-vitamint előállítani”

Sokan úgy gondolják, hogy a fényvédők rendszeres használta D-vitamin-hiányhoz vezet, ezt azonban a bőrgyógyászok cáfolják. A fényvédők nem blokkolják teljesen a napsugarakat, ráadásul a kora délelőtti, késő délutáni napsütés fényvédelem nélkül is élvezhető. Ennyi pedig pont elegendő a megfelelő mennyiségű D-vitamin-képződéshez.

2 „A kozmetikumok tartalmaznak fényvédőt”

Szerencsére egyre több arckrém, sminkszer tartalmaz fényvédőt, de a legtöbb ilyen termékből képtelenség akkora mennyiséget a bőrre felvinni, amennyi teljes körű védelmet biztosítana. Ráadásul ezeknek a használata csak az arcon jelent némi védelmet, a test többi részét nem óvja a káros sugaraktól. Első lépésnek tehát nem rossz a fényvédő faktoros smink, ez azonban nyáron nem elegendő. Szabadtéri programok esetén használjon széles spektrumú, legalább 30-as faktorszámú napkrémet.

3. „A napkrémek ragadósak és büdösek”

Ha betér egy drogériába vagy gyógyszertárba, és körülnéz a napkrémek között, meg fog döbbenni a kínálat sokszínűségén. Ma már rengeteg olyan napkrém kapható, amely könnyen felvihető, nem ragadós textúrájú, szín- és illatanyagmentes. A napvédő sprayk biztosan nem okoznak csalódást.

4. „A napkrémek károsak az egészségre”

A naptejekről az elmúlt időszakban többen állították, hogy rákkeltő anyagot is tartalmaznak. Steven Wang, a Memorial Sloan-Kettering Rákkutató Központ munkatársa szerint ez az állítás megalapozatlan, a kutatások laboratóriumi vagy állatkísérletek adatain alapulnak, amelyek nem függnek össze az emberekkel. Az egyik kísérletben például egereknek adagoltak UV-fény-elnyelő hatású oxibenzont, amely gyakran előfordul a napvédő krémekben, és ösztrogénhatást mutattak ki, ami a kutatók szerint felgyorsíthatja a daganatos sejtek növekedését. Dr. Wang azonban úgy véli, hogy 250 évig kellene valakinek naponta naptejet használnia ahhoz, hogy a kísérletben felhasznált oxibenzonmennyiségnek ki legyen téve.

5. „A napkrémek drágák”

Az olcsóbb termékek is megfelelő védelmet jelentenek, állítják a bőrgyógyászok. A lényeg, hogy a termék bevizsgált legyen, és szerepeljen rajta a felirat, hogy széles spektrumú. Ez azt jelenti, hogy az UVA- és az UVB-sugaraktól is véd. Nézze meg az összetevők listáját is. Azok a naptejek nyújtják a legjobb védelmet, melyek a következőket tartalmazzák: cink-oxid, avobenzone, ecamsule és titán-dioxid.

6. „A fényvédők pattanásokat okoznak”

Ez sem lehet kifogás: keressen olyan napkrémet, sprayt, amely nem tömíti el a pórusokat. Keresse a non-comedogenic feliratot, amely azt jelenti, hogy a termék nem mitesszerképző, tehát nagy eséllyel nem tartalmaz olyan összetevőket, amelyek pattanásokat okoznak. 

7. „Barna bőrűeknek nincs szükségük napkrémre”

A bőrgyógyászok szerint a sötét bőrűek ugyanúgy leéghetnek, mint a világos bőrűek. Ráadásul őket még jobban veszélyezteti a bőrrák, hiszen a sötét bőrön nehezebb észrevenni az elváltozásokat, és ezért ők később keresik fel az orvost.

8. „A napbarnított bőr egészséges”

Igen, a fokozatosan napoztatott bőr valóban szép látvány, de ehhez nem kell órákat aszalódni a napon vagy rendszeresen szoláriumba járni. Fogyasszon sok karotinban gazdag ételt, ez segít a szép bőrszín kialakulásában, megőrzésében. Ne feledje: minél sötétebbre barnul, a bőre annál szárazabbá válik – így pedig könnyebben ráncosodik.

Ezek is érdekelhetnek

5 ínycsiklandó, előre elkészíthető saláta a húsvéti asztalra
Isteni medvehagymás finomságok, ha diétázol
A medvehagyma nemcsak ízletes, hanem tele van vitaminokkal és jótékony hatású vegyületekkel. Próbáld ki ezt a három könnyen elkészíthető, diétába is beilleszthető receptet.
Diétás húsvéti csokitojás eperhabbal: könnyed élvezet édes pillanatokra
Fedezd fel a diétás húsvéti csokitojás eperhabbal receptjét! Könnyed, finom édesség, ami nem terheli a diétádat, mégis ínycsiklandó élményt nyújt a húsvéti ünnepekre.
Önreflexió: Mi az a tükörgyakorlat?
Mikor volt utoljára, hogy úgy igazán, ítélkezésmentesen belenéztél a tükörbe, és végig szemlélted azt a személyt, aki visszaköszön róla? Hetekkel, hónapokkal ezelőtt, netán még soha? Pedig ennek a rutinnak akár az életedet megváltoztató hatása is lehet.
5 titok, amit a kifutók modelljei sosem mondanak el – most kiszivárgott
A Victoria’s Secret exmodellje elárulta, mely napi szokások segítették a tökéletes alak és bőr megőrzésében.
Különleges cukor- és lisztmentes aranygaluska
Ez az aranygaluska recept különlegessége, hogy hagyományos cukor és fehérliszt nélkül készül, helyette természetes édességet adó sültalmakrémmel.
Óvatosan a vásárlással, ezek a ruhák megbetegítenek!
Ruhavásárláskor valószínűleg te is elsősorban arra figyelsz, hogy az adott darab jól nézzen ki, és kényelmes legyen. De gondoltál már arra, hogy milyen hatással van az egészségedre?
Rejtett kalóriák: mutatjuk, miért nem indul el a fogyásod
Ha fogyni szeretnél, érdemes odafigyelned azokra a rejtett kalóriákra, amelyek észrevétlenül hátráltathatják a céljaid elérését. Olyan ételek és italok is akadályozhatják a fogyást, amelyeket sokan egészségesnek gondolnak.

Ajánlataink