A nők többet költenek magukra. Tudjuk ezt nagyon jól, hiszen még a magukra sokat adó férfiak sem járnak olyan gyakran fodrászhoz, mint mi, nők, a manikűrről, pedikűrről, szőrtelenítésről és egyéb szépészeti beavatkozásokról, illetve a nőgyógyásznál tett látogatásainkról nem is beszélve.
De mielőtt női panaszáradatunk igaztalannak tűnne, érdemes kicsit a hétköznapi eszközök, krémek, samponok, miegyebek árait közelebbről is megnézni. Ha összehasonlítjuk a férfiak által vásárolt termékekkel, kiderül, hogy a nők tényleg többet fizetnek csak azért, mert nők. Angol nyelvterületen már külön szót is alkottak erre a jelenségre: ez a pink tax, vagyis a rózsaszín adó.
Drágít a szín
Az elnevezést talán nem is kell magyarázni, elég csak visszagondolni gyerekkorunkra: a lányos dolgok rózsaszínek, a fiúsak kékek. Ahogyan felnőttként is a rózsaszín borotvát vesszük le a polcról, míg párunk a férfi as kék vagy fekete után nyúl. Pedig lehet, hogy jobban tennénk, ha mi is azt választanánk, hiszen nem egy márka esetében fordul elő, hogy hiába ugyanaz a széria, a női borotva egyszerűen többe kerül, még ha ugyanazt „tudja” is.
A felháborodott női vásárlóknak pedig széttárt karokkal válaszolnak a gyártók: a férfiak gyakrabban használják a borotvát, ebből következik, hogy többet vesznek belőle, tehát hosszabb távon ugyanannyit költenek. És persze további indok lehet az is, hogy mi, nők egyszerűen többet fogyasztunk. Könnyebben nyitjuk ki a pénztárcánkat, mint a férfiak, ha például szépségápolási termékről van szó. És válogatunk a különböző termékek között, mert nem mindegy, hogy milyen összetevőt tartalmaz az arckrém, vagy milyen illatú tusfürdővel, szappannal mosakszunk.
Tudják ezt jól a cégek is, gond nélkül emelik magasabbra a női cikkek árát – hiszen úgyis kifizetjük –, ráadásul a nőket célzó marketingre is többet költenek, és ez a többletköltség is az árban jelenik meg. A pink tax nem csak egy-egy drogériatermék esetében jelenik meg. Mélyebben kell a zsebbe nyúlni a ruhaboltokban is, sőt már a játékboltokban is feltűnik a különbség a kislányoknak és kisfiúknak szánt játékok között. A legnagyobb eltérés a luxustermékek, például a parfümök között található, amit tapasztalhatott már az, aki a párjával ugyanannak a márkának a női, illetve férfi termékét használja. A „for women” és a „for men” üvegcsék között nem ritkán hatalmas az árkülönbség, például ugyanazon márka férfiaknak szánt illata 20 990 forint, míg ugyanennek a női változatáért 24 700 forintot kérnek. A felháborodás nem csak női hiszti.
Egy 2015-ös New York-i felmérés például 800 termék árát megvizsgálva arra jutott, hogy az esetek 42 százalékában a nők kénytelenek többet fizetni. De több felmérést is végeztek, és mindegyik hasonló következtetéssel zárult.
Meghátráló óriás
Hiába a kereskedők és a szupermarketek magyarázata, a dühös nőket ezek nem békítik meg. Idén január elején a Tesco úgy döntött, enged a nők akaratának. Hála Paula Scheriff brit jogásznak, aki felhívta az áruházlánc figyelmét, hogy a legolcsóbb borotva kétszer annyiba kerül náluk, ha rózsaszín, mint az ugyanolyan márkájú termék, ha férfiak számára árulják. A Tesco a Nagy-Britanniában található 3500 üzletének árukínálatát megvizsgálta, és azt az ígéretet tette, hogy megszüntetik ezt a jelenséget. Álláspontjuk szerint a jövőben nem kerülnek majd többe a nőknek szánt termékek.