Benőtt szőrszál
Rendkívül zavaró, akár a lábszáron, akár a karon, az arcon vagy a bikinivonalon alakul is ki. A szőrszálak a szőrtüszőből nőnek ki, benövésről pedig akkor beszélünk, ha a szőrszál a szőrtüszőn belül növekszik, és nem jut át a bőr felszínén. Ilyenkor vörös dudorok jelennek meg, amelyek viszketnek és gyakran begyulladnak, sőt el is fertőződhetnek. Jó ötletnek tűnik egy csipesszel vagy varrótűvel kiszabadítani a benőtt szőrszálat, de ez a bőr további sérüléséhez, gyulladáshoz, sőt veszélyes fertőzéshez is vezethet. Ehelyett egy steril tűvel piszkálja ki a szőrszálat a bőrfelszínre, majd fertőtlenítse a területet. Súlyosabb esetben, ha nagy kiterjedésű vagy mély a folyamat, szükség lehet antibiotikumos kezelésre is.
Milia
Általában a szem környékén és a hónaljban jelentkező el- változás, amely nem ártalmas, inkább csak mint szépséghiba okoz gondot. Kialakulásának az az oka, hogy a faggyúmirigy kivezető csöve eldugul, a mirigysejtek nem esnek zsírosan szét, hanem elszarusodnak. Hátterében főleg anyagcsere- probléma állhat, de pontos okát nem ismerik. A legnagyobb hiba, ha elkezdi nyomkodni: ezzel ugyanis a kemény grízt nem tudja eltávolítani, viszont a bőr vörös, irritált és gyulladt lesz. A miliát otthon is eltávolíthatja, megfelelő előkészületek után. Szükség lesz egy steril tűre és biztos kézre: tisztítsa meg az arcát alaposan, majd óvatosan szúrja meg a milia közepét enyhén, hogy aztán pici nyomást gyakorolva a megszúrt területre kinyomja a felgyülemlett faggyút. Ne szurkálja a bőrt, ha nem sikerül elsőre eltávolítani a miliát, inkább forduljon bőrgyógyászhoz vagy kozmetikushoz.
Keratosis pilaris
Nem véletlenül nevezik ezt a bőrproblémát „csirkebőrnek”, a látványa sajnos nagyon hasonlít a szárnyasok csupasz bőréhez. Apró, piros pöttyök, pörsenések, grízek, pattanásszerű dudorok jelennek meg jellemzően a felkaron, de előfordulhat arcon, mellkason is. Több típusa van, minden formáját a beépült keratin okozza. Ez a fehérje a fertőzések és a káros külső tényezők ellen hivatott védeni a bőrt, de ebben az esetben a keratin dugót képez és eltömíti a szőrtüszőket. Kialakulásában genetikai tényezők is közrejátszhatnak. Nyomkodni teljesen felesleges, hiszen nem távozik belőle semmi, viszont könnyen begyullad a bőr és hegekkel gyógyul.
A legjobb módja a keratosis pilaris kezelésének a rendszeres szalicil- savas, alacsony pH-értékű BHA-hámlasztók használata. Amennyiben az intenzív helyi kezelések hatástalanok, érdemes bőrgyógyászhoz fordulni, aki lézeres és fényt kibocsátó terápiákkal egészen biztosan látványos javulást ér el.