Propilén glikol
Egy növényi glicerin és gabonaszesz keveréke. Mesterséges petrolkémiai keverék, amelyet oldószerként használnak. Arckrémekben nem található, de a samponokban gyakori. Egyeseknél allergiás és akár mérgezési reakciót is kiválthat, és nagyon szárítja a bőrt.
Petrolatum
Ismertebb nevén vazelin. Finom, filmszerű réteget képez a bőr felszínén, így a toxinok, a nedvesség és egyéb, a bőr által termelt anyagok elől elzárja az utat. A bőr nem tud normálisan lélegezni, így az oxigén sem juthat át a sejtfalon. Elzárja a bőr pórusait, megakadályozva, hogy a bőr természetes olajokat termeljen. zavart kelt a bőr természetes hidratáló mechanizmusában, bőrirritációt, pattanásokat, száraz bőrt okozva – pont olyan tüneteket, amelyek ellen védenie kellene.
Parabének
A kozmetikumokban gyakran használt összetevők. gomba- és baktériumölő tulajdonságuk miatt tartósítószerként használják. Behatolnak a bőrbe, befolyásolják a hormonrendszert. Mérgező, allergizáló hatásuk ismert, mégis megtalálhatóak nemcsak a kozmetikai termékekben, de számos élelmiszerben is.
Mesterséges illatanyagok
Körülbelül 200 mesterséges illatanyagot használ a szépségipar. Általában nincs pontosan feltüntetve, hogy az adott termék melyiktől „illatozik”. Bőrirritációt és más allergiás reakciókat válthatnak ki. A legjobb, ha olyan termékeket választ, amelyek nem tartalmaznak mesterséges illatanyagokat.
Petróleum
A hagyományos szépségápolási termékek közül nagyon sokban megtalálható (krémekben, fogkrémben, parfümökben). Eltömíti a pórusokat, súlyosbíthatja a már meglévő bőrproblémákat.
Alkohol
Az arckrémek és arctisztítók többsége tartalmaz alkoholt. Oldószerként használják, hogy növelje más összetevők hatékonyságát és felszívódását. Emiatt úgy tűnik, hogy az alkohol „jó” dolog, de nagyon szárítja a bőrt.
Benzoil-peroxid
Rendkívül hatékony szer az akné kezelésében, mivel képes elpusztítani a pattanásokat okozó baktériumokat. Nagyon szárítja és irritálhatja a bőrt, ráadásul öregíti is. Csak középsúlyos, súlyos akné esetén használja, érdemes előtte kipróbálni az almaecetet vagy a teafaolajat.
Diethanolamin (DEA)
Színtelen vagy kristályos alkohol, amit tisztítószerekhez és emulgátorokhoz használnak. A testápolók is tartalmaznak DEA-t, mert puhítja, hidratálja a bőrt. Ha azonban nitrátokkal együtt kerül feldolgozásra, egymással reakcióba lépve rákkeltő anyag keletkezik. Bőr- és nyálkahártya-izgató hatása is ismert.
Trietanolamin (TEA)
Gyakran használják a kozmetikában a pH-érték beállítására, valamint zsírsavakkal együtt, hogy a savakat sókká (sztearáttá) alakítsák, amelyből aztán bőrtisztítók alapja lesz. Allergiás reakciókat vált ki, például szemproblémákat, haj- és bőrszárazságot, és ha hosszabb ideig szívódik fel a testbe, mérgező lehet.
Formaldehid
A formaldehid számos kozmetikai termékben megtalálható, de főként a hagyományos körömápolási termékekhez használják. A formaldehidek rákkeltő anyagok, amelyek már kis mennyiségben is irritálják a nyálkahártyát, és allergiát válthatnak ki.
Triklozán
Mint antibakteriális és gombaölő adalék, rengeteg kozmetikai termékben megtalálható, például fogkrémekben, szájvizekben, folyékony szappanokban, dezodorokban. A szájon, szájnyálkahártyán vagy a bőrön keresztül bejut az emberi szervezetbe, felhalmozódik és hosszú távon már egészen alacsony koncentrációban is súlyosan károsítja az egészséget.