A nap káros sugarai elleni védekezés szerencsére ma már egyre több embernek természetes. A fényvédő krémekről és használatukról azonban még mindig sok a tévhit, így a témáról nem lehet elégszer beszélni. Leleplezzük a tévedéseket, hogy biztosan okos döntéseket hozzon egész évben.

Tévhitek és tények a fényvédelemről

TÉVHIT: Minél magasabb az SPF-szám, annál nagyobb a védelem 

TÉNY: Az igaz, hogy minél nagyobb faktorszámú a fényvédő, annál hosszabb ideig tartózkodhat a napon leégés nélkül, de a magasabb SPF-szám nem jelent teljesebb védelmet a káros sugarak ellen. Míg egy 15-ös SPF faktorú fényvédő 93 százalékos UVB-fényvédelemmel rendelkezik, addig a 40-es faktorszámú is „csak” 97 százalékos védelmet nyújt, ráadásul használatával fokozódhat a hatóanyagokkal szembeni bőrérzékenység. Fontos, hogy az SPF-szám nem ad információt az UVA elleni védelemről, erre külön jelölés figyelmeztet a napvédő krémek dobozain. 

TÉVHIT: A sminktermékek elegendő védelmet nyújtanak 

TÉNY: A fényvédőt tartalmazó hidratálók, alapozók, púderek nyáron nem jelentenek elég védelmet. Ezeket ugyanis nem egyenletesen viszik fel a bőrre, ráadásul a nők nagy része napjában egyszer sminkel, a fényvédő krémeket viszont 2 óránként újra kell kenni. 

TÉVHIT: A fényvédő krémek rákot okoznak

TÉNY: Az utóbbi egy-két évben terjedt el a hír, miszerint a napkrémek rákkeltő anyagokat is tartalmaznak. Ezt eddig semmiféle tudományos kísérlet nem bizonyította. Kutatók szerint átlagosan 250 évig kellene valakinek naponta naptejet használnia ahhoz, hogy esetleg kialakuljon rosszindulatú elváltozás. Ha ön mégis aggódik, használjon vegyszermentes fizikai fényvédőket.

TÉVHIT: A fényvédő krémeket nem kell az egész testen alkalmazni 

TÉNY: Ha kihagyja egy-egy testrészét, növeli a bőrrák kialakulásának kockázatát. Tudja, hogy a rosszindulatú elváltozások nagy része a tenyéren és a talpon jelentkezik? Ennek oka, hogy ezeken a területeken sokkal kevesebb pigment van, ráadásul az emberek többsége ritkán keni be a tenyerét és a talpát napkrémmel. Meglepő módon sokan arra hivatkoznak, hogy a fényvédő krémek drágák. Jó megoldás, ha az arcára speciális, így valószínűleg kicsit drágább készítményt választ, a testére pedig olcsóbbat. Az ár és a védelem mértéke között semmiféle összefüggés nincs, az olcsóbb készítmények ugyanolyan jók, mint a drágábbak.

TÉVHIT: A gyerekeknek készült fényvédők más összetevőket tartalmaznak

TÉNY: A gyerekeknek és a felnőtteknek készült fényvédők ugyanazokat a hatóanyagokat tartalmazzák. A különbség annyi, hogy a felnőtteknek szánt készítményeknél szempont az elegáns megjelenés, a finom illat és a „láthatatlanság”, míg a gyereknapvédő lehet kicsit sűrűbb állagú, színes, könnymentes formulával gazdagított. 

TÉVHIT: A fényvédő krémek jobban védenek, mint a sprayk 

TÉNY: Nincs különbség a hatékonyságukban. Ha úgy érzi, hogy a krém formula ragacsos, nem megfelelő textúrájú, lehet, hogy önkéntelenül kevesebbet használ belőle, mint amennyit kellene. Ebben az esetben biztosan jobb választás a spray. A spray fényvédőket hatékonyabban lehet a testre juttatni, és nagyobb lefedettséget biztosítanak – de csak akkor, ha a teljes testfelületet befújja. 

TÉVHIT: A természetes barna bőrnek nincs szüksége védelemre 

TÉNY: A sötét bőrnek ugyanúgy szüksége van védelemre, mint a világosnak. Bármilyen meglepő, a sötét bőrűek ugyanúgy leéghetnek, mint a világos bőrű emberek. Ráadásul a sötét bőrűek nehezebben veszik észre a bőrelváltozásokat, így többnyire későn fordulnak orvoshoz.

TÉVHIT: A fényvédők vízállóak

TÉNY: A legújabb irányelvek szerint a gyártók már nem állíthatják termékeikről, hogy vízállóak. Azt tüntetik fel a fényvédő készítmények dobozán, hogy mennyi ideig lehet számítani – 40 vagy 80 percig – úszás vagy erős izzadás mellett is védelemre. A legjobb, ha minden úszás után újrakeni a testét, illetve ha izzad, 2 óránként vigyen fel újabb réteg napkrémet. 

Ezek is érdekelhetnek

A tél fiatalító fűszerei, mutatjuk, mit szerezz be!
A titok a téli fűszerekben rejlik, melyek még képesek akár meg is fiatalítani a testet.
Mindent a fogamzásgátlásról: melyik való neked?
A fogamzásgátlás minden párt érint, akik nem szeretnének gyereket a közeljövőben. Keressük a legjobb megoldást, ami biztonságos, és igazán illik hozzád.
Sütés nélkül készül ez a mennyei joghurt torta
Ha nincs kedved órákig a konyhában bíbelődni, próbáld ki ezt a receptet.
Ezt az új diétás kókuszgolyót imádni fogod, pillanatok alatt kész
Ez az egyszerű zöldség az indiánok kedvelt eledele volt. Jótékony élettani hatását hosszan sorolhatjuk: megfázásos betegségek hatékony ellenszere, erősíti az immunrendszert. Sósan és édesen is isteni.
Ez november legjobb diétája, karácsonyra bomba alakod lesz
A szervezet feltöltődik vitaminokkal, tápanyagokkal, méghozzá úgy, hogy közben fogyhatunk is.
Ez az ősz legjobb diétás fegyvere, így vesd be a savanyú káposztát
A savanyú káposzta és az abból készült ételek elképesztően jó hatással vannak a szervezetünkre, ezért jó lenne, ha nemcsak az ünnepi asztalon találkoznánk vele, hanem az év többi napján is.
Alma és mogyoróvaj: az egyik legjobb nasi, ha diétázol
A nassolás mindig veszélyes terep. Szerencsére léteznek olyan nasik, amelyek szinte azonnal elejét veszik az egészségtelen vágyakozásnak. Íme egy remek ötlet, amit a táplálkozástudomány szakértői ajánlanak!
Vaníliás keto keksz, készítsd el otthon gyorsan
Az elmúlt években nagy népszerűségre tett szert a magas zsírbevitellel operáló ketogén diéta. Lássunk most egy remek desszertet, mely ezt az elvet követi és pillanatok alatt el is készül.

Ajánlataink