A lábát…
…ellenőrizze rendszeresen!
Érdemes mindennap alaposan átnéznie a lábát: ellenőrizze, hogy nincsenek-e apró sérülések, sebek, kiütések, duzzanatok rajta. A nem kezelt sérülések elfertőződhetnek, a lábfej és a köröm deformitását is okozhatják. Sokszor a lábfejen jelentkeznek először a szív- és keringési rendszer betegségére utaló tünetek. Figyelje meg a körmei színét és állapotát – a köröm számos meglévő és kialakulófélben lévő betegséget jelezhet.
…tisztítsa gondosan!
A lábak tisztítása része az alapvető higiéniának. Fürdés, zuhanyozás közben kíméletes szappannal mossa meg a lábfejét, a talpát és az ujjközöket is. Ha szükséges, puha körömkefével dörzsölje át a körmöket és a sarkait. Előfordulhat, hogy napközben szükség van frissítő lábfürdőre. Erre soha ne sajnálja az időt! …mindig törölje szárazra. Ez természetesnek tűnik, de sokan nem foglalkoznak azzal, hogy fürdés után felitassák a vizet a lábukról. Nemcsak a lábfejet és a talpat kell alaposan megtörölni, hanem az ujjközöket is. A gombák ugyanis nagyon kedvelik a meleg, szűk, nedves helyeket. Az ujjak közötti vékony bőrön könnyen megtelepednek és elszaporodnak, kellemetlen tüneteket okozva. Ha hajat mosott, a hajszárító meleg levegőjét irányítsa pár percre a lábára.
…hintőporozza!
Miután megszárította a lábát, szórja be hintőporral. Amellett, hogy a hintőpor kellemes hűvös érzést ad, szárazon tartja a bőrt, késlelteti a kellemetlen szagok kialakulását. Ha lábgombától vagy más fertőzéstől szenved, használjon speciális hintőporokat, amelyek antibakteriális, gomba- és vírusellenes hozzátevőket tartalmaznak, hidratálják, táplálják a bőrt és enyhítik a viszketést.
…áztassa rendszeresen!
Sokan úgy tartják, hogy a lábfürdők többet érnek minden gyógyszernél. Pihentető, lazító, méregtelenítő, frissítő fürdő – mindig olyan, amilyenre éppen szükség van. Nem kell hozzá más, csak egy lavór meleg víz és különféle gyógynövények illóolajai. A lábfürdő 15-30 percnél ne tartson tovább, a víz hőmérséklete 40 fok körül legyen. Ha a bőrkeményedést szeretné könnyedén eltávolítani, érdemes még melegebb vizet használni.
…hidratálja!
Bár kaphatók külön lábápoló krémek, a testápoló, a kézápoló vagy a vazelin is tökéletes a láb hidratálására. A lényeg, hogy tartalmazzon értékes tápanyagokat, vitaminokat. Csak a talpát és a lábfejét kenje be, az ujjak közötti területet – a gombásodás elkerülése miatt – hagyja ki. A bőrkeményedésekre használjon speciális készítményeket. mozgassa mindennap. A lábfej és a lábujjak mozgatása, tornáztatása növeli a lábujjak hajlékonyságát és javítja a láb vérellátását. Erősíti a lábizomzatot, növeli a bokaízület mozgathatóságát, hatásos bokasüllyedés és lúdtalp ellen. Ne rakja keresztbe a lábait hosszabb ideig, és ne viseljen szoros zoknit, nadrágot, ezek ugyanis akadályozzák a vér szabad áramlását.
…védje az időjárás viszontagságaitól!
Nemcsak a hidegtől, széltől kell megvédeni a lábát, nyáron is óvni kell a káros környezeti hatásoktól. A lábfej érzékeny bőre nagyon könnyen megég, így még egy városnéző sétához is ajánlott a fényvédő használata, különösen, ha papucsban vagy szandálban indul felfedező körútra.
…kényeztesse megfelelő cipővel!
A jó cipő nem luxus. Mindig vásároljon kényelmes, a lábára tökéletesen illő cipőt, amiben „elférnek” az ujjai, és ami nem okoz maradandó sérüléseket a lábcsontokban és a körmökön. Mindig szánjon elég időt a cipővásárlásra.