Miért van szükség bőrradírra?
A bőr folyamatosan megújul: miközben a bőrsejtek elhalnak és a bőr felszínére kerülnek, a mélyebb rétegekben újabbak születnek. A „régi”, elhalt hámsejtek elveszítik a nedvességtartalmukat, pikkelyesek lesznek és leválnak. A bőrradír eltávolítja ezeket az elhalt hámsejteket, serkenti a vérkeringést, javítja az oxigénellátást, bőrmegújító, bőrfelszín-kiegyenlítő hatású. Különösen ajánlott a használata intenzív hatóanyag-bevitel előtt. A bőrradírok három csoportját különböztetjük meg. A mechanikai bőrradírok lényege, hogy az elhalt bőrsejteket dörzsöléssel távolítják el. A bőrradír szemcséi – ami lehet só, cukor, gyümölcsmagőrlemény vagy tengeri homok – hozzátapadnak a hámsejtekhez, így történik a radírozás. A biológiai hámlasztásnál a bőrradír enzimes hatáson alapul. Az enzimtartalom biztosítja a bőr felpuhítását, a hámoldást. A kémiai peeling pedig a bőrradír savtartalmára utal, amely hámoldó hatású.
A bőrradír jót tesz a bőrnek, de csak akkor, ha nem viszi túlzásba a használatát. Bőrtípustól függően hetente 1-2 alkalommal hámlasszon, és lehetőleg beszélje meg kozmetikusával, hogy milyen terméket választ. A túlzásba vitt bőrradírozás a bőr vízháztartásának felborulásához vezet, és akár aknék is kialakulhatnak a gyulladt, sérült bőrön.
Milyen arclemosót használjunk?
Arclemosót elsősorban a smink és a szennyeződések eltávolítására használunk. bármilyen meglepő, reggel is és este is érdemes elvégezni ezt a műveletet, hiszen a bőr éjjel regenerálódik, és az éjszakai krém maradványait is célszerű eltávolítani. A drogériák polcain rengeteg arclemosót talál. A lényeg, hogy a bőrtípusának megfelelőt válasszon. Az, hogy az arclemosóval átitatott kendőt, a tejes lemosót, a hab vagy a gél állagút választja, ízlés kérdése.
A szemfesték eltávolítása nehezebb: használjon speciális, zsírmentes lemosót. A vízálló sminket olajalapú lemosóval tüntetheti el, mert csak ez oldja fel a festéket. Kényelmes a szemfesték eltávolítására kifejlesztett, tisztító folyadékkal átitatott vattakorong.
Használjunk arctonikot?
Igen, az arclemosó után törölje át a bőrét tonikkal. A tonik ugyanis eltávolítja a maradék szennyeződéseket, összehúzza a pórusokat és segít visszaállítani a bőr megfelelő pH-értékét. Vannak alkoholos és alkoholmentes tonikok – hogy önnek melyik a megfelelő, az arcbőrétől függ. Az alkohol zsíroldó és fertőtlenítő hatású, de nagyon szárít. Népszerűek a természetes alapanyagokból készült, gyógynövénykivonatokat – kamillát, zöld teát, aloe verát, hamamelist – tartalmazó tonikok, amelyek gyulladáscsökkentőek, segítik a bőr regenerálódását.
A termálvíz kiváló tonikként is, különösen, ha a bőre érzékeny, gyulladásra hajlamos. A termálvizes arcsprayk megakadályozzák, hogy a nedvesség elpárologjon a bőrből, tápanyagokban és antioxidánsokban gazdagok.
Mi a hidratálókrém feladata?
A hidratálás a bőr víztartalmának növelését jelenti. Amikor a bőr víztartalma csökken – időjárás, életmód, táplálkozás, különféle betegségek hatására –, a felhám tapintása durva lesz, hámlik és feszül, megjelennek, majd mélyülnek a ráncok. A krémek fő alkotórésze a víz, a hidratálókrém pedig nem más, mint víz és olaj keveréke. Ha olajcseppeket kevernek a vízbe, akkor olaj-víz emulzió jön létre, ezek a vizesebb, könnyebb állagú krémek. Ha a vizet diszpergálják olajban, akkor zsírosabb, nehezebb krém a végeredmény. A jó minőségű hidratálókrémtől a bőr teltebbé válik, a finom ráncok kisimulnak, ahogy a sejtek vízhez jutnak. A bőr selymes és rugalmas lesz, a felszínén enyhén savas kémhatású, így jobban ellenáll a kórokozóknak.
A bőr hidratálása nem csak külsőleg lehetséges. Érdemes arra is figyelmet fordítani, hogy megfelelő mennyiségű folyadékot juttasson a szervezetébe, hiszen a bőre ezt a figyelmességet is meghálálja. Ha ugyanis nincs elég víz a sejtek működéséhez, akkor a létfontosságú szervek a bőrtől vonják el először a vizet, így a bőr sejtjei nem tudnak mit megkötni.