Egyre népszerűbbek az önbarnító termékek: a használatukkal elkerülhetjük az UV sugárzás káros hatásait, ezenfelül a bőr egyes részeinek pigmentkülönbségeit is mérsékelhetjük.
Nem mindegy, milyen készítményt választunk!
A termékben két összetevőt érdemes keresni: a dihidroxiacetont (DHA) és az eritrulózt. Ha legalább az egyiket tartalmazza a készítmény, akkor beszélhetünk valódi önbarnítóról. Ha a termékösszetétel végén csak és egy számsor (Color Index) szerepel, az azt jelenti, hogy a készítmény csak színezi a bőrt, de valójában nem barnítja. Ez olyan szempontból problémás, hogy, mint egy alapozó, hamar lekopik a szín, és összefoghatja a fehérneműt is
– részletezte dr. Kelen Ákos szakgyógyszerész.
Mire kell ügyelni?
Az otthoni önbarnítás vonzó ötletnek tűnik, de nem árt alaposan felkészülni, mielőtt belevágunk.
– Bőrradírozás után, epilált vagy borotvált testfelületen egyenletesen kell eloszlatni az önbarnító készítményt, odafigyelve, hogy a hajlatokban ki legyen feszítve a bőr. Az arcnál érdemes a hajtövek alá is kenni az önbarnítóból, az egyenletes hatás érdekében. Miután felvittük a terméket, a kezet nagyon alaposan meg kell mosni, nehogy a körmök alatt is besötétedjen a bőr. Nagyjából 3-5 óra alatt játszódik le az a természetes biokémiai folyamat, ami a barnaságot eredményezi, és 3-5 naponta érdemes újra alkalmazni a készítményt, hogy fenntartsuk a kívánt színt – árulta el dr. Kelen, majd az önbarnítással kapcsolatos tévhitekre is kitért. – Mivel a készítmény használata után ténylegesen úgy néz ki a bőr, mintha napbarnított lenne, gyakran hiszik, hogy az így kapott szín UV-védelmet ad, azonban ez nem igaz, könnyen le lehet égni. Az is gyakori tévhit, hogy a termék bőrre történő felvitelét követően rögtön látszik az eredmény; valójában a tényleges önbarnítók esetében el kell telnie pár órának, hogy kialakuljon a kívánt bőrszín.
Ami nagyon fontos: ha tehetjük, válasszunk tartósítószer- és színezőanyag-mentes terméket.
EZ IS ÉRDEKELHET:
- A titokzatos karotin, amit minden nőnek ismernie kell
- Karfiol, a fogyni vágyók kedvence: 3 alakkímélő recept
- Zabpelyhes brokkolifasírt
- Sült mézes-csilis sárgarépa