„Hideg van, szárítsd meg jól a hajad, mert megfázol”
Ez olyan tévedés, amit anyáink, nagyanyáink, de talán még mi magunk is gyakran emlegetünk. Félreértés ne essék, senkit sem küldünk ki a hidegbe frissen mosott hajjal, de megfázni biztosan nem fognak, még ha így tesznek is. A hideg ugyanis nem elég egy jó kis megfázáshoz, ahhoz „találkozni kell” valamilyen vírussal is. Kétségtelen azonban, hogy a stresszorok – mint például a hideg – csökkentik az immunrendszer hatékonyságát, így valóban megnőhet a betegség kialakulásának esélye.
„A gyömbér megnyugtatja a háborgó gyomrot”
Ez bizony igaz, még ha a gyerekek nem is rajonganak a gyömbér ízéért. A gyömbér kalciumot, vasat, magnéziumot, foszfort, káliumot, ásványi sókat, A-, B-komplex- és C-vitamint tartalmaz. serkenti az emésztést, enyhíti a gyomorgörcsöt, a hasmenést, és hatásos émelygés ellen. Megfázás, köhögés, fájó torok esetén is a legjobb, ha gyömbérteát iszunk. Forraljunk két csésze vizet két evőkanál reszelt, friss gyömbérrel 5 percig. Öntsük csészébe, és ízesítsük mézzel és citrommal. Az igazsághoz tartozik azonban, hogy lassan kortyolgatva minden szénsavmentes ital csökkentheti a hányingert, viszont a szénsavas, cukros, gyömbéres üdítők semmiféle jótékony hatással nem bírnak.
„A kávétól nagyra nősz”
Ugye, emlékeznek még az óvoda, iskola menzáján ivott tejeskávéra? és az otthoni, valamivel jobb minőségű, híg kávéra, amit lelkesen próbáltak a szülők megitatni a gyerekekkel? Nos, a kávé – a koffein – gyerekkorban kimondottan ártalmas és semmi köze a növekedéshez. Növeli viszont a szorongást, megemeli a pulzusszámot, gyomorfájást, fejfájást és alvási zavarokat okoz.
„Ne legyen kint a derekad, felfázol”
Részben jogos az aggodalom, de azért ennél kicsit bonyolultabb a helyzet. A felfázásként emlegetett húgyúti és kismedencei gyulladások nyáron sokkal gyakoribbak, mint télen, és az ok többnyire a vírusos vagy bakteriális fertőzés, nem a hideg. Mégsem ajánlott „szabad” derékkal mászkálni: egyrészt védeni kell a petefészket, vesét, másrészt felesleges a fertőzéseknek támadási felületet adni azzal, hogy gyengítjük a szervezetet.
„A kávétól nagyra nősz”
Ugye, emlékeznek még az óvoda, iskola menzáján ivott tejeskávéra? És az otthoni, valamivel jobb minőségű, híg kávéra, amit lelkesen próbáltak a szülők megitatni a gyerekekkel? Nos, a kávé – a koffein – gyerekkorban kimondottan ártalmas és semmi köze a növekedéshez. Növeli viszont a szorongást, megemeli a pulzusszámot, gyomorfájást, fejfájást és alvási zavarokat okoz.
„Ne ülj hideg felületre, mert aranyeret kapsz”
Ez nem igaz. Az aranyér a végbélnyílás körüli érfonatok kitágulása. Oka lehet a mozgásszegény életmód, a kevés rostot tartalmazó étrend és a nem elegendő folyadékfogyasztás. nem a hideg felület okozza az aranyeret, hanem a hosszú órákig tartó ülés, hiszen ilyenkor nő a végbél környéki vénákban a vérnyomás.