Anyai jó tanácsokra az élet minden területén számíthatunk, és ahogy múlik az idő, kénytelenek vagyunk belátni, hogy bizony sok mindenben igaza volt a mamának. De vajon mindent az anyukák tudnak jobban? Mi a helyzet például az egészséget érintő intelmekkel kapcsolatosan? Ott is szentírásnak vehetjük édesanyánk szavait? Utánajártunk, mely gyakran hallott intelemnek van valós alapja, és mi az, ami pusztán csak megszokásból elrebegett vagy éppen határozottan közölt tévedés.

„Ne legyen  kint a derekad, felfázol” – Anya jobban tudja – vagy mégsem?

„Hideg  van, szárítsd  meg  jól  a  hajad, mert  megfázol”

Ez olyan tévedés, amit anyáink, nagyanyáink, de talán még mi magunk is gyakran emlegetünk. Félreértés ne essék, senkit sem küldünk ki a hidegbe frissen mosott hajjal, de megfázni biztosan nem fognak, még ha így tesznek is. A hideg ugyanis nem elég egy jó kis megfázáshoz, ahhoz „találkozni kell” valamilyen vírussal is. Kétségtelen azonban, hogy a stresszorok – mint például a hideg – csökkentik az immunrendszer hatékonyságát, így valóban megnőhet a betegség kialakulásának esélye.

„A gyömbér megnyugtatja  a háborgó gyomrot”

Ez bizony igaz, még ha a gyerekek nem is rajonganak a gyömbér ízéért. A gyömbér kalciumot, vasat, magnéziumot, foszfort, káliumot, ásványi sókat, A-, B-komplex- és C-vitamint tartalmaz. serkenti az emésztést, enyhíti a gyomorgörcsöt, a hasmenést, és hatásos émelygés ellen. Megfázás, köhögés, fájó torok esetén is a legjobb, ha gyömbérteát iszunk. Forraljunk két csésze vizet két evőkanál reszelt, friss gyömbérrel 5 percig. Öntsük csészébe, és ízesítsük mézzel és citrommal. Az igazsághoz tartozik azonban, hogy lassan kortyolgatva minden szénsavmentes ital csökkentheti a hányingert, viszont a szénsavas, cukros, gyömbéres üdítők semmiféle jótékony hatással nem bírnak.

„A kávétól  nagyra nősz”

Ugye, emlékeznek még az óvoda, iskola menzáján ivott tejeskávéra? és az otthoni, valamivel jobb minőségű, híg kávéra, amit lelkesen próbáltak a szülők megitatni a gyerekekkel? Nos, a kávé – a koffein – gyerekkorban kimondottan ártalmas és semmi köze a növekedéshez. Növeli viszont a szorongást, megemeli a pulzusszámot, gyomorfájást, fejfájást és alvási zavarokat okoz.

„Ne legyen  kint a derekad, felfázol”

Részben jogos az aggodalom, de azért ennél kicsit bonyolultabb a helyzet. A felfázásként emlegetett húgyúti és kismedencei gyulladások nyáron sokkal gyakoribbak, mint télen, és az ok többnyire a vírusos vagy bakteriális fertőzés, nem a hideg. Mégsem ajánlott „szabad” derékkal mászkálni: egyrészt védeni kell a petefészket, vesét, másrészt felesleges a fertőzéseknek támadási felületet adni azzal, hogy gyengítjük a szervezetet.

„A kávétól  nagyra nősz”

Ugye, emlékeznek még az óvoda, iskola menzáján ivott tejeskávéra? És az otthoni, valamivel jobb minőségű, híg kávéra, amit lelkesen próbáltak a szülők megitatni a gyerekekkel? Nos, a kávé – a koffein – gyerekkorban kimondottan ártalmas és semmi köze a növekedéshez. Növeli viszont a szorongást, megemeli a pulzusszámot, gyomorfájást, fejfájást és alvási zavarokat okoz.

„Ne  ülj  hideg  felületre, mert  aranyeret kapsz”

Ez nem igaz. Az aranyér a végbélnyílás körüli érfonatok kitágulása. Oka lehet a mozgásszegény életmód, a kevés rostot tartalmazó étrend és a nem elegendő folyadékfogyasztás. nem a hideg felület okozza az aranyeret, hanem a hosszú órákig tartó ülés, hiszen ilyenkor nő a végbél környéki vénákban a vérnyomás.

Tények és tévhitek a fogamzásgátlásról

Savasodás, lúgosítás – tények és tévhitek

Tévhitek és igazságok a hidratálókról

Hozzászólások

Ezek is érdekelhetnek

Ezért használd a kókuszt, ha diétázol
Az egzotikus gyümölcs, és annak felhasználásával készült készítmények rendszeres fogyasztása nemcsak az érzékszerveinket kényezteti: szervezetünkre gyakorolt pozitív hatásai az egészségünket is fokozzák.
Mit szimbolizál a jegygyűrű?
A jegygyűrű évszázadok óta fontos szimbóluma a házasságnak és az elkötelezettségnek. Ahogy az idők során a szokások és hagyományok változtak, úgy alakult a jegygyűrű jelentése is, azonban alapvető szimbolikája ma is megmaradt. Ebben a blogban áttekintjük, mit jelképez a jegygyűrű, és hogyan illeszkedik ez a mai kor elvárásaihoz.
Mónika fitt nagyi akart lenni: 4 hónap alatt 18 kilót fogytam
Borda Mónika évtizedekig el sem tudta képzelni, hogy sportolásba kezdjen. Életmódváltása után, 55 évesen kezdett el futni. Azóta minden hétköznap hajnalban megtesz 10 km-t, hétvégén pedig a dupláját.
Kifinomult ízléssel, stílusosan megkomponálva közeleg hazánk legszebb Borfesztiválja
A Borfesztivál látogatói újra megcsodálhatják Magyarország gazdag örökségét és felfedezhetik hazánk borkiválóságait a hagyományokat őrző épületek között sétálva.
A nyár végén sem késő megszabadulni a narancsbőrtől
A nyár beköszöntével újra előtérbe kerül a kérdés: vajon idén sikerül-e végre elérni a sima, narancsbőrmentes bőrt a bikini szezonra? Lehet, hogy már mindent kipróbáltál – krémek, pakolások, különféle kezelések –, de a makacs narancsbőr még mindig nem adta meg magát. Az idő sürget, és attól tartasz, hogy ismét lemaradsz a vágyott alakról ebben a strandszezonban is. Ismerős érzés, ugye?
Egyre magasabb az egészségügyi tudatosság szintje a magyarok körében is
Az egészség az első – sokszor hallottuk már, viszont soha nem tudott vitatkozni senki az állítással. Egyszerűen azért, mert így van. Fittnek, aktívnak, szellemileg és mentálisan felkészültnek lenni pedig egészséges, színvonalasabb életet eredményez.
Így marad lapos a has a klimax után is
Válaszd a hízás helyett a lapos hasat! Légy 50 év felett is fantasztikusan nőies és csinos! Megtudhatod, mi ennek a titka.
Készíts igazi, cukormentes szilvalekvárt!
Ha eddig nem tudtad magad rávenni a befőzésre, ezt a sütőben készült cukor és tartósítószer nélküli szilvalekvár receptet mindenképp ki kell próbálnod!

Ajánlataink