Egyesek szerint a fogamzásgátló tabletták megjelenése felszabadította a nőket, hiszen a segítségükkel eldönthették, mikor vállalnak gyereket. Mások szerint ez a gyógyszergyártó cégek üzlete, és akadnak olyanok, akik szerint a fogamzásgátló tabletták alkalmazása nem más, mint beavatkozás a természet rendjébe. Napjainkban ez az egyik legelterjedtebb fogamzásgátló módszer, mégis számos tévhit él a pirulákról a köztudatban.

9 mítosz a fogamzásgátló tablettákról

Tévhit: A fogamzásgátló gyógyszerek hizlalnak.

Valóság: egy 2011-ben végzett vizsgálat nem talált bizonyítékot arra, hogy a fogamzásgátlók szedése súlygyarapodást okozott volna. A gyógyszer szedése során felszaladt egy– öt kiló sokkal inkább a nem megfelelő étrend és a folyadékvisszatartás következménye volt. Nagyobb súlygyarapodás hátterében pedig gyakran hormonproblémák állnak.

Tévhit: Szoptatás alatt nem kell fogamzásgátlásról gondoskodni.

Valóság: Valószínűleg ez a régi tévhit az oka sok nem kívánt terhességnek. A szoptatás alatt kisebb az esélye a teherbe esésnek, de a védekezésről gondoskodni kell, hiszen nagyon sok feltételnek kellene ahhoz teljesülnie, hogy a szoptatás a nem kívánt terhesség elleni védekezés viszonylag biztonságos alternatívája legyen.

Tévhit: A fogamzásgátló tablettákat mindennap ugyanabban az időben kell bevenni.

Valóság: A csak progeszterontartalmú fogamzásgátló tablettákat lehetőleg mindig egy időben kell bevenni. A kombinált, ösztrogén- és progeszterontartalmú gyógyszereknél nincs ilyen megkötés. Igaz, érdemes ragaszkodni az ütemtervhez, mert így nem felejti el bevenni a gyógyszert, és megelőzheti az áttöréses vérzések kialakulását.

Tévhit: A gyógyszer szedése után nehezebb teherbe esni.

Valóság: előfordul, hogy valaki szinte azonnal teherbe esik, amint abbahagyja a fogamzásgátló tabletta szedését. Miért is ne? Már egy tabletta kihagyása esetén is más védekezési módszer használata javasolt. A tévhit alapja valószínűleg az, hogy sok nőnél sokáig nem jelentkezik vérzés a gyógyszer elhagyása után, ill. vérzészavar figyelhető meg. ezek a hölgyek azonban többnyire korábban is vérzészavarral küszködtek, esetleg pont a ciklusbeállítás miatt kaptak fogamzásgátló tablettát.

Tévhit: Az új kombinált fogamzásgátlók nem olyan biztonságosak, mint a régebbiek.

Valóság: Ha rendszeresen szedi az alacsony hormontartalmú fogamzásgátló tablettákat, nem kell aggódnia a nem kívánt terhesség miatt, ráadásul a menstruáció kevesebb vérzéssel jár, rendszeresebb és kevésbé fájdalmas. Csökken a petefészek- és méhrák, valamint a kismedencei gyulladásos betegségek kialakulásának kockázata.

Tévhit: A fogamzásgátló tabletta szedése közben szünetet kell tartani.

Valóság: orvosilag nincs alátámasztva, hogy szünetet kellene tartani a gyógyszer szedése alatt. A tabletta reverzibilisen függeszti fel a peteérést, tehát a fogamzásgátló abbahagyása után a normális menstruációs ciklus helyreáll.

Tévhit: A dohányosok nem szedhetnek fogamzásgátló tablettát.

Valóság: A dohányzás miatt megnő a fogamzásgátló készítmények okozta szövődmények kialakulásának kockázata. A dohányosoknál ugyanis nagyobb eséllyel alakulhat ki trombózis, és nagyobb eséllyel számolhatnak az infarktus veszélyével, annak ellenére, hogy a fogamzásgátlók önmagukban csökkentik annak kockázatát.

Tévhit: 35 év felett nem tanácsos fogamzásgátló tablettát szedni.

Valóság: A mai korszerű, alacsony dózisú tablettákat az egészséges, nem dohányzó nők akár a klimaxig használhatják. A kombinált tabletták nemcsak a nem kívánt terhességtől védenek, de csökkentik a csontritkulás esélyét, a petefészek- és méhen belüli rák kockázatát és rendszeressé teszik a ciklust. Egyébként a 35 év feletti dohányos nők is szedhetnek fogamzásgátlót: alacsony hormontartalmút, amely nem tartalmaz ösztrogént.

Ezek is érdekelhetnek

5 ínycsiklandó, előre elkészíthető saláta a húsvéti asztalra
Isteni medvehagymás finomságok, ha diétázol
A medvehagyma nemcsak ízletes, hanem tele van vitaminokkal és jótékony hatású vegyületekkel. Próbáld ki ezt a három könnyen elkészíthető, diétába is beilleszthető receptet.
Diétás húsvéti csokitojás eperhabbal: könnyed élvezet édes pillanatokra
Fedezd fel a diétás húsvéti csokitojás eperhabbal receptjét! Könnyed, finom édesség, ami nem terheli a diétádat, mégis ínycsiklandó élményt nyújt a húsvéti ünnepekre.
Önreflexió: Mi az a tükörgyakorlat?
Mikor volt utoljára, hogy úgy igazán, ítélkezésmentesen belenéztél a tükörbe, és végig szemlélted azt a személyt, aki visszaköszön róla? Hetekkel, hónapokkal ezelőtt, netán még soha? Pedig ennek a rutinnak akár az életedet megváltoztató hatása is lehet.
5 titok, amit a kifutók modelljei sosem mondanak el – most kiszivárgott
A Victoria’s Secret exmodellje elárulta, mely napi szokások segítették a tökéletes alak és bőr megőrzésében.
Különleges cukor- és lisztmentes aranygaluska
Ez az aranygaluska recept különlegessége, hogy hagyományos cukor és fehérliszt nélkül készül, helyette természetes édességet adó sültalmakrémmel.
Óvatosan a vásárlással, ezek a ruhák megbetegítenek!
Ruhavásárláskor valószínűleg te is elsősorban arra figyelsz, hogy az adott darab jól nézzen ki, és kényelmes legyen. De gondoltál már arra, hogy milyen hatással van az egészségedre?
Rejtett kalóriák: mutatjuk, miért nem indul el a fogyásod
Ha fogyni szeretnél, érdemes odafigyelned azokra a rejtett kalóriákra, amelyek észrevétlenül hátráltathatják a céljaid elérését. Olyan ételek és italok is akadályozhatják a fogyást, amelyeket sokan egészségesnek gondolnak.

Ajánlataink