Egyesek szerint a fogamzásgátló tabletták megjelenése felszabadította a nőket, hiszen a segítségükkel eldönthették, mikor vállalnak gyereket. Mások szerint ez a gyógyszergyártó cégek üzlete, és akadnak olyanok, akik szerint a fogamzásgátló tabletták alkalmazása nem más, mint beavatkozás a természet rendjébe. Napjainkban ez az egyik legelterjedtebb fogamzásgátló módszer, mégis számos tévhit él a pirulákról a köztudatban.

9 mítosz a fogamzásgátló tablettákról

Tévhit: A fogamzásgátló gyógyszerek hizlalnak.

Valóság: egy 2011-ben végzett vizsgálat nem talált bizonyítékot arra, hogy a fogamzásgátlók szedése súlygyarapodást okozott volna. A gyógyszer szedése során felszaladt egy– öt kiló sokkal inkább a nem megfelelő étrend és a folyadékvisszatartás következménye volt. Nagyobb súlygyarapodás hátterében pedig gyakran hormonproblémák állnak.

Tévhit: Szoptatás alatt nem kell fogamzásgátlásról gondoskodni.

Valóság: Valószínűleg ez a régi tévhit az oka sok nem kívánt terhességnek. A szoptatás alatt kisebb az esélye a teherbe esésnek, de a védekezésről gondoskodni kell, hiszen nagyon sok feltételnek kellene ahhoz teljesülnie, hogy a szoptatás a nem kívánt terhesség elleni védekezés viszonylag biztonságos alternatívája legyen.

Tévhit: A fogamzásgátló tablettákat mindennap ugyanabban az időben kell bevenni.

Valóság: A csak progeszterontartalmú fogamzásgátló tablettákat lehetőleg mindig egy időben kell bevenni. A kombinált, ösztrogén- és progeszterontartalmú gyógyszereknél nincs ilyen megkötés. Igaz, érdemes ragaszkodni az ütemtervhez, mert így nem felejti el bevenni a gyógyszert, és megelőzheti az áttöréses vérzések kialakulását.

Tévhit: A gyógyszer szedése után nehezebb teherbe esni.

Valóság: előfordul, hogy valaki szinte azonnal teherbe esik, amint abbahagyja a fogamzásgátló tabletta szedését. Miért is ne? Már egy tabletta kihagyása esetén is más védekezési módszer használata javasolt. A tévhit alapja valószínűleg az, hogy sok nőnél sokáig nem jelentkezik vérzés a gyógyszer elhagyása után, ill. vérzészavar figyelhető meg. ezek a hölgyek azonban többnyire korábban is vérzészavarral küszködtek, esetleg pont a ciklusbeállítás miatt kaptak fogamzásgátló tablettát.

Tévhit: Az új kombinált fogamzásgátlók nem olyan biztonságosak, mint a régebbiek.

Valóság: Ha rendszeresen szedi az alacsony hormontartalmú fogamzásgátló tablettákat, nem kell aggódnia a nem kívánt terhesség miatt, ráadásul a menstruáció kevesebb vérzéssel jár, rendszeresebb és kevésbé fájdalmas. Csökken a petefészek- és méhrák, valamint a kismedencei gyulladásos betegségek kialakulásának kockázata.

Tévhit: A fogamzásgátló tabletta szedése közben szünetet kell tartani.

Valóság: orvosilag nincs alátámasztva, hogy szünetet kellene tartani a gyógyszer szedése alatt. A tabletta reverzibilisen függeszti fel a peteérést, tehát a fogamzásgátló abbahagyása után a normális menstruációs ciklus helyreáll.

Tévhit: A dohányosok nem szedhetnek fogamzásgátló tablettát.

Valóság: A dohányzás miatt megnő a fogamzásgátló készítmények okozta szövődmények kialakulásának kockázata. A dohányosoknál ugyanis nagyobb eséllyel alakulhat ki trombózis, és nagyobb eséllyel számolhatnak az infarktus veszélyével, annak ellenére, hogy a fogamzásgátlók önmagukban csökkentik annak kockázatát.

Tévhit: 35 év felett nem tanácsos fogamzásgátló tablettát szedni.

Valóság: A mai korszerű, alacsony dózisú tablettákat az egészséges, nem dohányzó nők akár a klimaxig használhatják. A kombinált tabletták nemcsak a nem kívánt terhességtől védenek, de csökkentik a csontritkulás esélyét, a petefészek- és méhen belüli rák kockázatát és rendszeressé teszik a ciklust. Egyébként a 35 év feletti dohányos nők is szedhetnek fogamzásgátlót: alacsony hormontartalmút, amely nem tartalmaz ösztrogént.

Ezek is érdekelhetnek

Fogyás cukrászként: Benjamin fogyás története!
Nagy Benjámint édesanyja életmódváltása és fogyása ösztönözte arra, hogy ő is belevágjon a nagy kihívásba. Azóta kölcsönösen inspirálják egymást, sőt, edzésre is közösen járnak…
Diétás napok, isteni ízekkel– levestől könnyebb az élet
A levest nemcsak a tested melegítésére fogyasztod, hanem egyúttal folyadékpótlásra és energiabevitelre is kiváló megoldás.
Hizlaló zöldségek, ezektől óvakodj, ha diétázol
Jobb, ha körültekintő vagy, mert ha ezeket választod a diétádhoz, súlyod nemhogy csökkenni nem fog, de több kilót fel is szedhetsz magadra. Érdemes mindig utánajárni, mitől kell óvakodni!
Esküvő előtti diéta
Minden menyasszony arra vágyik, hogy amikor oltár elé áll, tökéletesen mutasson rajta a ruha, és ragyogjon. Ez a diéta minden álmot valóra vált!
Színek és anyagok, melyek vékonyítanak
A megfelelő ruházati anyagok és minták megválasztása elősegítheti az áramvonalasabb sziluette kialakítását.
3 édesség, amit fogyni vágyóként is nyugodtan ehetsz húsvétkor
Húsvétkor sem kell lemondanod az édességekről, ha figyelsz az alakodra! Mutatok három egyszerű és finom desszertet, amit bűntudat nélkül élvezhetsz az ünnepi asztalon.
Nem tudsz fogyni? 5 dolog, amitől piszokul lelassul az anyagcseréd
Hiába edzel és eszel tudatosan, a fogyás mégsem indul be? Lehet, hogy az anyagcseréd lassult be – mutatjuk az 5 leggyakoribb hibát, amit érdemes mielőbb elkerülnöd!
Gyaloglással fogynál 50 felett? Íme egy heti edzésterv!
Nézd meg, hogyan építheted be ezt a mozgásformát a mindennapjaidb

Ajánlataink