Egyesek szerint a fogamzásgátló tabletták megjelenése felszabadította a nőket, hiszen a segítségükkel eldönthették, mikor vállalnak gyereket. Mások szerint ez a gyógyszergyártó cégek üzlete, és akadnak olyanok, akik szerint a fogamzásgátló tabletták alkalmazása nem más, mint beavatkozás a természet rendjébe. Napjainkban ez az egyik legelterjedtebb fogamzásgátló módszer, mégis számos tévhit él a pirulákról a köztudatban.

9 mítosz a fogamzásgátló tablettákról

Tévhit: A fogamzásgátló gyógyszerek hizlalnak.

Valóság: egy 2011-ben végzett vizsgálat nem talált bizonyítékot arra, hogy a fogamzásgátlók szedése súlygyarapodást okozott volna. A gyógyszer szedése során felszaladt egy– öt kiló sokkal inkább a nem megfelelő étrend és a folyadékvisszatartás következménye volt. Nagyobb súlygyarapodás hátterében pedig gyakran hormonproblémák állnak.

Tévhit: Szoptatás alatt nem kell fogamzásgátlásról gondoskodni.

Valóság: Valószínűleg ez a régi tévhit az oka sok nem kívánt terhességnek. A szoptatás alatt kisebb az esélye a teherbe esésnek, de a védekezésről gondoskodni kell, hiszen nagyon sok feltételnek kellene ahhoz teljesülnie, hogy a szoptatás a nem kívánt terhesség elleni védekezés viszonylag biztonságos alternatívája legyen.

Tévhit: A fogamzásgátló tablettákat mindennap ugyanabban az időben kell bevenni.

Valóság: A csak progeszterontartalmú fogamzásgátló tablettákat lehetőleg mindig egy időben kell bevenni. A kombinált, ösztrogén- és progeszterontartalmú gyógyszereknél nincs ilyen megkötés. Igaz, érdemes ragaszkodni az ütemtervhez, mert így nem felejti el bevenni a gyógyszert, és megelőzheti az áttöréses vérzések kialakulását.

Tévhit: A gyógyszer szedése után nehezebb teherbe esni.

Valóság: előfordul, hogy valaki szinte azonnal teherbe esik, amint abbahagyja a fogamzásgátló tabletta szedését. Miért is ne? Már egy tabletta kihagyása esetén is más védekezési módszer használata javasolt. A tévhit alapja valószínűleg az, hogy sok nőnél sokáig nem jelentkezik vérzés a gyógyszer elhagyása után, ill. vérzészavar figyelhető meg. ezek a hölgyek azonban többnyire korábban is vérzészavarral küszködtek, esetleg pont a ciklusbeállítás miatt kaptak fogamzásgátló tablettát.

Tévhit: Az új kombinált fogamzásgátlók nem olyan biztonságosak, mint a régebbiek.

Valóság: Ha rendszeresen szedi az alacsony hormontartalmú fogamzásgátló tablettákat, nem kell aggódnia a nem kívánt terhesség miatt, ráadásul a menstruáció kevesebb vérzéssel jár, rendszeresebb és kevésbé fájdalmas. Csökken a petefészek- és méhrák, valamint a kismedencei gyulladásos betegségek kialakulásának kockázata.

Tévhit: A fogamzásgátló tabletta szedése közben szünetet kell tartani.

Valóság: orvosilag nincs alátámasztva, hogy szünetet kellene tartani a gyógyszer szedése alatt. A tabletta reverzibilisen függeszti fel a peteérést, tehát a fogamzásgátló abbahagyása után a normális menstruációs ciklus helyreáll.

Tévhit: A dohányosok nem szedhetnek fogamzásgátló tablettát.

Valóság: A dohányzás miatt megnő a fogamzásgátló készítmények okozta szövődmények kialakulásának kockázata. A dohányosoknál ugyanis nagyobb eséllyel alakulhat ki trombózis, és nagyobb eséllyel számolhatnak az infarktus veszélyével, annak ellenére, hogy a fogamzásgátlók önmagukban csökkentik annak kockázatát.

Tévhit: 35 év felett nem tanácsos fogamzásgátló tablettát szedni.

Valóság: A mai korszerű, alacsony dózisú tablettákat az egészséges, nem dohányzó nők akár a klimaxig használhatják. A kombinált tabletták nemcsak a nem kívánt terhességtől védenek, de csökkentik a csontritkulás esélyét, a petefészek- és méhen belüli rák kockázatát és rendszeressé teszik a ciklust. Egyébként a 35 év feletti dohányos nők is szedhetnek fogamzásgátlót: alacsony hormontartalmút, amely nem tartalmaz ösztrogént.

Ezek is érdekelhetnek

Egy hetes diéta eperrel: itt a pontos program
A május minden évben az eperről szól: gyakorlatilag alig akad olyan, aki nem szereti ezt a csodálatos, zamatos gyümölcsöt. Nemcsak finom íze, de az egészségre gyakorolt jótékony hatásai miatt is érdemes pár napos eperdiétát tartani. Alább egyhetes menüt ajánlunk, középpontban a szuper bogyós gyümölccsel.
Mutatjuk, hogy szépít meg a kávé! Most figyelj!
Összegyűjtöttük, mire használhatja szépségápolási rutinjában a kávét, illetve a kávézaccot.
Ezek a gyógynövények segíthetnek, ha allergiás vagy
A pollenszezonnal járó szénanátha hónapokig megkeserítheti az érintettek életét: bedugult, kipirosodott orr, gyakori tüsszögés, viszkető szemek… Számukra jó hír, hogy rengeteg olyan növény van, ami enyhíti a szervezet által adott túlzott reakciókat.
Így eddz, ha városban élsz!
Sok városlakó figyeli irigykedve a zöldövezetben, agglomerációban, vidéken lakókat: ők bezzeg mindennap kirándulhatnak, ha akarnak. Pedig a nagyváros is megannyi lehetőséget rejt, felfedezni valót kínál, szóval túracipőt fel, indulhat az urbánus túra!
Hasizom a konyhából: edd laposra a hasad!
Igaz a fitneszalaptörvény: a kockás izmok a konyhában készülnek. Hiába edzünk gyakran, ha az étkezésünkkel szabotáljuk a végeredményt. Együk okosan laposra a hasunkat!
A tavasz diétás kedvence: csőben sült brokkoli (videó)
Elronthatatlan csőben sült brokkoli, amit muszáj kipróbálni és megkóstolni. Nagyon finom egészséges húsmentes étel a mindennapokra.
Durva! Ezért jó, ha sokkal több epret eszel!
Ha eddig még nem voltunk rajongói ennek a pirosló finomságnak, akkor itt az ideje, hogy azzá váljunk! Nemcsak lédús, nyárias és isteni finom, de valóságos szuperélelmiszer is.
Egészséges vagy felejtős a szója? Ezt tudnod kell!
A szója sokáig nem hiányozhatott az egészséges életmódot követők étrendjéből. Az utóbbi években azonban egyre többször jelentek meg olyan hírek, tanulmányok, amelyek cáfolták a szója egészségre gyakorolt jótékony hatásait.

Ajánlataink