Az anorexia szót az elmúlt évtizedekben az étkezéssel kapcsolatban emlegettük, a modern kor azonban már a szex elé is odakényszerítette. A szexuális anorexia egyre gyakoribb, férfiakat és nőket egyaránt érint.
Elutasított igények
Ez az újfajta jelenség nemcsak a szex, hanem a szociális és az érzelmi „táplálék” nyújtásának és fogadásának is a kényszeres elkerülése. Nagyon hasonlít az étkezési anorexiához, de ennél ahelyett, hogy visszautasítanák az ételt, vagyis az együttlétet, nem hajlandók kielégíteni az intimitás iránti igényüket; szexuálisan korlátozzák önmagukat.
Ez az állapot arra kényszeríti az érintettet, hogy megtapasztalja a viselkedése miatti tehetetlenséget, valamint azt, hogy ez milyen következményekkel jár, és bármennyire is meglepő, de hatással lehet az élete minden területére.
A szexuális anorexiában szenvedő szinte megszállottan gondolkodik az intim együttlétről, pontosabban arról, hogyan lehet azt elkerülni. Ez gyakran rossz mintákhoz és negatív hatásokhoz vezethet a kapcsolatában. Emellett akár depressziót, nyugtalanságot, ingerlékenységet vagy szorongást is tapasztalhat akkor, ha olyan helyzetbe kerül, hogy intim kapcsolatot létesítsen. Ítélkező és merev meggyőződéseik lehetnek a szexualitással kapcsolatban, melyeket a viselkedésükkel próbálnak legyőzni.
Mi okozza?
Férfiakat és nőket egyaránt érinthet. Magába foglalhatja az olyan problémákat is, mint például az impotencia, de gyakran fizikai ok nélkül jelentkezik. Előidézheti azonban, ha az érintett olyan környezetben nőtt fel, ahol a szexet szégyenteljesnek tartották, vagy ha szexuális kizsákmányolást, bántalmazást tapasztalt. Valamint egyéb lelki és testi traumák is kelthetnek bennük olyan érzéseket, melyek megfosztják őket az intimitástól. A szexuális anorexiában szenvedőknek nehézséget okozhat még a bensőséges, egészséges kapcsolatok kialakítása is. Azzal, hogy tartózkodnak az intimitástól, megpróbálják megvédeni magukat a további károktól.
Leggyakoribb fizikai okai lehetnek: hormonhiány, közelmúltban szült, gyógyszeres kezelés, kimerültség. A gyakori lelki okai: a szexuális zaklatás, nemi erőszak, negatív hozzáállás a szexhez, szigorú vallási neveltetés, hatalmi harc a partnerrel, kommunikációs problémák.
Mit tegyünk ellene?
Jó hír, hogy nem kell leélniük így az egész életüket, mivel kezelhető és megszüntethető ez az állapot, a kezeléshez azonban először diagnosztizálni szükséges, ami viszont nem egyszerű. Ennek legfőbb oka, hogy még nem áll rendelkezésre teszt ennek az állapotnak az azonosítására.
Aki azt gyanítja, hogy szexuális anorexiában szenved, az elsőként beszéljen az orvosával, aki vizsgálatok után felderítheti vagy kizárhatja az esetleges fizikai okokat, például a hormonhiányt. Emellett az ő ajánlására, vagy önmaguktól is felkereshetnek egy pszichológust, pszichiátert vagy szexuálterapeutát, aki segít diagnosztizálni a tüneteket, és terápiát is ajánl. Lényeges, hogy testi és lelki vizsgálaton is részt vegyenek, hogy ezek együttes kezelésével legyőzhessék a szexuális anorexiát.
Mivel keverhető össze?
Többféle zavar is befolyásolhatja a szexuális életünket, így gyakran tévesen használjuk a fogalmakat. Érdemes tisztázni ezeket.
Frigiditás: ez a szexuális vággyal kapcsolatos zavarok körébe sorolható. Ilyenkor a szexuális aktivitás és vágy tartósan csökken vagy megszűnik. Ezt leggyakrabban a hosszabb ideje kapcsolatban élő párok élik meg.
Szexuális averzió: ez egyfajta fóbia. Ilyenkor a puszta érintés gondolata is szorongást kelt az illetőben, ezért igyekszik minden testi kapcsolatot elkerülni.
Aszexualitás: ez a szexuális vonzalom teljes vagy részleges hiányát jelenti. Sok aszexuális ember azonban érez vonzalmat, van igénye közel kerülni valakihez, ellenben nincs belső késztetése, hogy a vonzódást szexuális úton is megélje.
EZ IS ÉRDEKELHET:
- Gondok az ágyban – 9 gyakori szexuális probléma
- 20 dolog, amit minden nőnek tudnia kellene a jó szexről
- Mindent a szexuális reflexpontokról