Mi kell ahhoz, hogy túllépjük a fizikai korlátainkat, és mentálisan is fel tudjunk nőni egy-egy kihíváshoz? Vajon hogyan tudjuk a leghatékonyabban szem előtt tartani a céljainkat és egészen közel kerülni hozzájuk? A Pentagonban dolgozó dr. Porkoláb Imre dandártábornok Szolgálj, hogy vezethess! című könyve ezekre a kérdésekre kínál a hétköznapokban is alkalmazható technikákat.

A siker titka testben és lélekben

Kellenek a kihívások

Porkoláb Imre nemrég megjelent könyvében végigkísérhetjük a több mint 250 éves hagyományokkal rendelkező Sandhursti Királyi Katonai Akadémián töltött egyéves kiképzését, amely nem csak fizikailag, de mentálisan is kihívások elé állítja még a legjobbakat is. „A harcosok ősidők óta tudják, hogy a fizikai és szellemi kihívásokra folyamatosan szükségünk van ahhoz, hogy fejlődjünk – mondta a dandártábornok, aki éppen ezért a funkcionális edzések mellett tette le a voksát. – Számos modern és népszerű funkcionális edzéstípus (mint például a TRX, a homokzsák vagy a kettlebell) katonai gyökerekre vezethető vissza. Ezek az edzési formák ugyanis szinte bárhol, bármikor megvalósíthatók, nem kellenek hozzá kiépített edzőtermek vagy bonyolult gépek.”

Céljaink szolgálatában

A dandártábornok szerint a funkcionális edzés azért az egyik legjobb szellemi és fizikai edzésmód, mert az a lényege, hogy pontosan meghatározott célokat tűzünk ki magunk elé, és a gyakorlatok a leghatékonyabban szolgálják a céljaink elérését. A fitnesz lényege, hogy fejlesszük a testünket, és vele együtt könnyebben helytálljunk a mindennapjainkban is. A funkcionális edzés pedig ebben lehet a segítségünkre. „Akik nemcsak arra vágynak, hogy szimmetrikus, kidolgozott izomzatuk legyen, hanem arra is, hogy valóban képesek legyenek számos élethelyzetben határozottan és eredményesen cselekedni és szükség szerint saját maguk vagy mások életét megmenteni, ajánlom, hogy tanulmányozzák és gyakorolják mélyrehatóbban ezt az edzésformát.”

Vajon miért bukunk el?

Porkoláb Imre szerint, ha nem rendelkezünk megfelelő belső motivációval (vagyis nem tudjuk a választ a miértre), akkor hamar elbukhatunk. „Számos olyan megmérettetéssel találkozhatnak, amely pusztán fizikai állóképességgel nem teljesíthető, valami többre van szükség. Az igazán kemény katonai kiképzéseken csak azok felelnek meg, akik mentálisan is képesek arra, hogy újra meg újra átlépjék a saját korlátaikat” – és ez épp annyira igaz bármely hétköznapi célunkra is!

Fejlesszük a kitartásunkat!

Mentálisan csak akkor vagyunk képesek újra meg újra legyőzni önmagunkat, ha korábban fejlesztettük a kitartásunkat. Csak ekkor leszünk képesek hosszan küzdeni a céljainkért. Ha nagyon erős belső motivációra teszünk szert, az energiával tölthet fel bennünket a kellő pillanatban, vagyis, amikor fejben már feladnánk.

Apró

Célokkal a nagy sikerért A siker titka, hogy kisebb, megvalósítható célokat tűzünk ki magunk elé rövid távra.  „A könyvben az egyik történet arról szól, hogy egy farönköt kell kilométereken keresztül futva cipelnie a csapatnak. Ezt csak úgy voltam képes elviselni, hogy mindvégig apró célokra koncentráltam. Arra, hogy eljussak a következő kanyarig, a domb tetejére, vagy hogy még egy lépést tegyek előre, csak még egyet.”

Csapatban az erő

Ha találunk egy motivált edzőtársat, akivel folyamatosan biztatjuk egymást, vagy csatlakozunk egy olyan csapathoz, amely valóban hosszú távon elkötelezett, nagyobb eséllyel érhetjük el a célunkat. „A csapatban rejlő erő egyáltalán nem lebecsülendő, és karrierem során nagyon sokszor, amikor úgy gondoltam, hogy itt a vég és feladom, a társaim látványa, biztatása segített abban, hogy újabb erőtartalékokat mozgósítsak.”

Ezek is érdekelhetnek

Így eddz, ha városban élsz!
Sok városlakó figyeli irigykedve a zöldövezetben, agglomerációban, vidéken lakókat: ők bezzeg mindennap kirándulhatnak, ha akarnak. Pedig a nagyváros is megannyi lehetőséget rejt, felfedezni valót kínál, szóval túracipőt fel, indulhat az urbánus túra!
Hasizom a konyhából: edd laposra a hasad!
Igaz a fitneszalaptörvény: a kockás izmok a konyhában készülnek. Hiába edzünk gyakran, ha az étkezésünkkel szabotáljuk a végeredményt. Együk okosan laposra a hasunkat!
A tavasz diétás kedvence: csőben sült brokkoli (videó)
Elronthatatlan csőben sült brokkoli, amit muszáj kipróbálni és megkóstolni. Nagyon finom egészséges húsmentes étel a mindennapokra.
Durva! Ezért jó, ha sokkal több epret eszel!
Ha eddig még nem voltunk rajongói ennek a pirosló finomságnak, akkor itt az ideje, hogy azzá váljunk! Nemcsak lédús, nyárias és isteni finom, de valóságos szuperélelmiszer is.
Egészséges vagy felejtős a szója? Ezt tudnod kell!
A szója sokáig nem hiányozhatott az egészséges életmódot követők étrendjéből. Az utóbbi években azonban egyre többször jelentek meg olyan hírek, tanulmányok, amelyek cáfolták a szója egészségre gyakorolt jótékony hatásait.
Hasznos gyógynövény: Így használd a pitypangot a diétádhoz
Kevesen tudják, hogy a mezők egyszerű kis virága, a gyermekláncfű ehető növény. Pedig érdemes közelebbről is megismernünk, mert méregtelenítő hatásának köszönhetően rengeteg bajtól megszabadíthat.
Szeretnél igazán hatékonyan edzeni? Ezekre a szabályokra figyelj!
Akár régi, rutinos, akár új edzőtermi látogató vagy, akár gyorsulni, erősödni vagy éppen fogyni szeretnél, a motiváció időnként alábbhagy. Hogy átlendülj a holtponton, vagy, hogy még többet kihozz izzasztó edzéseidből, érdemes pár jó tanácsot megfogadnia. Nem nehéz vagy bonyolult trükkök ezek, azonban jelentősen növelhetik a sportolás hatékonyságát.
Ezek a legjobb tavaszi vitaminbombák, így fiatalítsd meg a tested
A téli hideg időben lemerülnek szervezetünk vitaminraktárai, így tavaszra legyengül az immunrendszer. A friss zöldségek és gyümölcsök azonban óriási energiával töltik fel testünket!

Ajánlataink