Egyre többet hallani arról, hogy a napi taposómalomban erősen felértékelődik a gyerekekkel együtt töltött idő minősége. Fontos lenne, hogy ne teljen el egyetlen nap se úgy, hogy ne figyelnénk egymásra. De hogyan lehet ezt megvalósítani, amikor mindig annyi a dolog?

Az idő kincs

A kisgyermekek természetüknél fogva a szeretet mesterei: szívesen megölelnek majdnem mindenkit, ha otthon szeretetben és érintésben részesülnek. Az, hogy egy gyermek meg tudja-e őrizni természetes képességét arra, hogy kapcsolatot teremtsen másokkal, megérintsen másokat, attól függ, mennyire szeretetteljesek a szülei, a gondozói, a családtagjai. Valamint attól, hogy mennyi figyelmet kapnak, mennyi az az idő, amit rájuk szánnak a szüleik.

Mit értünk minőségi időn?

A családi élet a hétköznapokon a reggeli, gyakran veszekedéssel tarkított készülődéssel indul, és este azzal folytatódik, hogy a szülők az iskolásokat a leckével gyötrik. Meg mosnak, vacsorát készítenek, esetleg megnéznék a híreket. Pedig hasznos lenne időt szánni arra, hogy örömünket leljük a gyermekben, a gyermekkel – aggodalmak és megszakítások nélkül. Örömünket lelni valakiben annyit tesz, mint belefeledkezni a másik ember létezésébe; érezni, ahogy az iránta való szeretet átjárja a szívünket. A minőségi idő nem helyettesíti az együtt töltött idő mennyiségét; de a legtöbb gyermek szívesebben választana egy órányi intenzív együttlétet és figyelmet egy számára fontos felnőttel, mint sokkal több együtt töltött, de kiszámítható, unalmas időt. Tanulmányok szerint a legtöbb szülő körülbelül 30 percnyi minőségi időt tölt a gyermekével hetente. Ez havi szinten két órát, éves szinten 24 órát jelent. Egy év 8760 órájának ez pontosan 0,25 százaléka – ennyi valóban elég lenne?

Mire megy el az idő?

Ha kiszámoljuk, mennyi időt tölt a legtöbb szülő a gyermeke ellátásával kapcsolatos tevékenységekkel egy héten – mosás, vasalás, bevásárlás, ruhavásárlás, főzés, takarítás, iskolába vitel, megbeszélt időpontok és tevékenységek, a házi feladat és a házimunka ellenőrzése –, könnyen belátható, rengeteg időt emészt fel csak a legszükségesebb feladatok elvégzése. Minden szülő jutalmat érdemel ezért a hetente befektetett temérdek időért és energiáért. S mivel ezek a kötelezően elvégzendő feladatok soha nem szűnnek meg, a legjobb, amit tehetünk, hogy többet közülük emlékezetes pillanatokká teszünk.

A mennyiségi idő minőségivé válik, amint valami olyasmit csempészünk bele, ami érdekli a gyermekünket. Egy hároméves gyermek örömmel fog segíteni a ruhák hajtogatásában, ha a háromévesek kedvenc játékát, a szerepjátékot is a munka részévé tesszük. Egy nyolcéves pedig örömmel jön vásárolni velünk, és nyargal az áruházi folyosókon élelmiszerekre vadászva, ha segítőkészségét egy kis jutalommal honoráljuk. Alsós általános iskolás kortól a gyerekek imádnak zenét hallgatni. Autózás közben hallgassuk néha az ő CD-iket – így kapcsolatban maradhatunk a zenéjükkel, a világukkal. Ha épp a garázst tesszük rendbe vagy akad egy kis kerti munka, a szünetekben fogócskázhatunk: garantált a nevetés és a szórakozás. És mi más is kell egy jó szülő-gyermek naphoz?

A legtöbb kamasz örömmel tart velünk ügyeinket intézendő, ha vezethetnek mellettünk egy kicsit, vagy éppenséggel beugrunk a kedvenc boltjukba hazafelé menet. Hagyjuk, hogy a gyermekeink kedvenc tevékenységei határozzák meg az együtt töltött minőségi időt. Legyen bármilyen korú is egy gyermek, leginkább arra vágyik, hogy észrevegyék, meghallják, megértsék, s hogy foglalkozzanak vele. Ha így, indirekt módon csempésszük a hétköznapjainkba a figyelmet és a törődést, már sokat tettünk értük. Ha még emellett van erőnk leülni fél órát legózni, társasjátékozni az esti meseolvasás mellett, az már maga a mennyország a gyerekeknek.

Ezek is érdekelhetnek

Egy hetes diéta eperrel: itt a pontos program
A május minden évben az eperről szól: gyakorlatilag alig akad olyan, aki nem szereti ezt a csodálatos, zamatos gyümölcsöt. Nemcsak finom íze, de az egészségre gyakorolt jótékony hatásai miatt is érdemes pár napos eperdiétát tartani. Alább egyhetes menüt ajánlunk, középpontban a szuper bogyós gyümölccsel.
Mutatjuk, hogy szépít meg a kávé! Most figyelj!
Összegyűjtöttük, mire használhatja szépségápolási rutinjában a kávét, illetve a kávézaccot.
Ezek a gyógynövények segíthetnek, ha allergiás vagy
A pollenszezonnal járó szénanátha hónapokig megkeserítheti az érintettek életét: bedugult, kipirosodott orr, gyakori tüsszögés, viszkető szemek… Számukra jó hír, hogy rengeteg olyan növény van, ami enyhíti a szervezet által adott túlzott reakciókat.
Így eddz, ha városban élsz!
Sok városlakó figyeli irigykedve a zöldövezetben, agglomerációban, vidéken lakókat: ők bezzeg mindennap kirándulhatnak, ha akarnak. Pedig a nagyváros is megannyi lehetőséget rejt, felfedezni valót kínál, szóval túracipőt fel, indulhat az urbánus túra!
Hasizom a konyhából: edd laposra a hasad!
Igaz a fitneszalaptörvény: a kockás izmok a konyhában készülnek. Hiába edzünk gyakran, ha az étkezésünkkel szabotáljuk a végeredményt. Együk okosan laposra a hasunkat!
A tavasz diétás kedvence: csőben sült brokkoli (videó)
Elronthatatlan csőben sült brokkoli, amit muszáj kipróbálni és megkóstolni. Nagyon finom egészséges húsmentes étel a mindennapokra.
Durva! Ezért jó, ha sokkal több epret eszel!
Ha eddig még nem voltunk rajongói ennek a pirosló finomságnak, akkor itt az ideje, hogy azzá váljunk! Nemcsak lédús, nyárias és isteni finom, de valóságos szuperélelmiszer is.
Egészséges vagy felejtős a szója? Ezt tudnod kell!
A szója sokáig nem hiányozhatott az egészséges életmódot követők étrendjéből. Az utóbbi években azonban egyre többször jelentek meg olyan hírek, tanulmányok, amelyek cáfolták a szója egészségre gyakorolt jótékony hatásait.

Ajánlataink