Egyre többet hallani arról, hogy a napi taposómalomban erősen felértékelődik a gyerekekkel együtt töltött idő minősége. Fontos lenne, hogy ne teljen el egyetlen nap se úgy, hogy ne figyelnénk egymásra. De hogyan lehet ezt megvalósítani, amikor mindig annyi a dolog?

Az idő kincs

A kisgyermekek természetüknél fogva a szeretet mesterei: szívesen megölelnek majdnem mindenkit, ha otthon szeretetben és érintésben részesülnek. Az, hogy egy gyermek meg tudja-e őrizni természetes képességét arra, hogy kapcsolatot teremtsen másokkal, megérintsen másokat, attól függ, mennyire szeretetteljesek a szülei, a gondozói, a családtagjai. Valamint attól, hogy mennyi figyelmet kapnak, mennyi az az idő, amit rájuk szánnak a szüleik.

Mit értünk minőségi időn?

A családi élet a hétköznapokon a reggeli, gyakran veszekedéssel tarkított készülődéssel indul, és este azzal folytatódik, hogy a szülők az iskolásokat a leckével gyötrik. Meg mosnak, vacsorát készítenek, esetleg megnéznék a híreket. Pedig hasznos lenne időt szánni arra, hogy örömünket leljük a gyermekben, a gyermekkel – aggodalmak és megszakítások nélkül. Örömünket lelni valakiben annyit tesz, mint belefeledkezni a másik ember létezésébe; érezni, ahogy az iránta való szeretet átjárja a szívünket. A minőségi idő nem helyettesíti az együtt töltött idő mennyiségét; de a legtöbb gyermek szívesebben választana egy órányi intenzív együttlétet és figyelmet egy számára fontos felnőttel, mint sokkal több együtt töltött, de kiszámítható, unalmas időt. Tanulmányok szerint a legtöbb szülő körülbelül 30 percnyi minőségi időt tölt a gyermekével hetente. Ez havi szinten két órát, éves szinten 24 órát jelent. Egy év 8760 órájának ez pontosan 0,25 százaléka – ennyi valóban elég lenne?

Mire megy el az idő?

Ha kiszámoljuk, mennyi időt tölt a legtöbb szülő a gyermeke ellátásával kapcsolatos tevékenységekkel egy héten – mosás, vasalás, bevásárlás, ruhavásárlás, főzés, takarítás, iskolába vitel, megbeszélt időpontok és tevékenységek, a házi feladat és a házimunka ellenőrzése –, könnyen belátható, rengeteg időt emészt fel csak a legszükségesebb feladatok elvégzése. Minden szülő jutalmat érdemel ezért a hetente befektetett temérdek időért és energiáért. S mivel ezek a kötelezően elvégzendő feladatok soha nem szűnnek meg, a legjobb, amit tehetünk, hogy többet közülük emlékezetes pillanatokká teszünk.

A mennyiségi idő minőségivé válik, amint valami olyasmit csempészünk bele, ami érdekli a gyermekünket. Egy hároméves gyermek örömmel fog segíteni a ruhák hajtogatásában, ha a háromévesek kedvenc játékát, a szerepjátékot is a munka részévé tesszük. Egy nyolcéves pedig örömmel jön vásárolni velünk, és nyargal az áruházi folyosókon élelmiszerekre vadászva, ha segítőkészségét egy kis jutalommal honoráljuk. Alsós általános iskolás kortól a gyerekek imádnak zenét hallgatni. Autózás közben hallgassuk néha az ő CD-iket – így kapcsolatban maradhatunk a zenéjükkel, a világukkal. Ha épp a garázst tesszük rendbe vagy akad egy kis kerti munka, a szünetekben fogócskázhatunk: garantált a nevetés és a szórakozás. És mi más is kell egy jó szülő-gyermek naphoz?

A legtöbb kamasz örömmel tart velünk ügyeinket intézendő, ha vezethetnek mellettünk egy kicsit, vagy éppenséggel beugrunk a kedvenc boltjukba hazafelé menet. Hagyjuk, hogy a gyermekeink kedvenc tevékenységei határozzák meg az együtt töltött minőségi időt. Legyen bármilyen korú is egy gyermek, leginkább arra vágyik, hogy észrevegyék, meghallják, megértsék, s hogy foglalkozzanak vele. Ha így, indirekt módon csempésszük a hétköznapjainkba a figyelmet és a törődést, már sokat tettünk értük. Ha még emellett van erőnk leülni fél órát legózni, társasjátékozni az esti meseolvasás mellett, az már maga a mennyország a gyerekeknek.

Ezek is érdekelhetnek

Fogyás cukrászként: Benjamin fogyás története!
Nagy Benjámint édesanyja életmódváltása és fogyása ösztönözte arra, hogy ő is belevágjon a nagy kihívásba. Azóta kölcsönösen inspirálják egymást, sőt, edzésre is közösen járnak…
Diétás napok, isteni ízekkel– levestől könnyebb az élet
A levest nemcsak a tested melegítésére fogyasztod, hanem egyúttal folyadékpótlásra és energiabevitelre is kiváló megoldás.
Hizlaló zöldségek, ezektől óvakodj, ha diétázol
Jobb, ha körültekintő vagy, mert ha ezeket választod a diétádhoz, súlyod nemhogy csökkenni nem fog, de több kilót fel is szedhetsz magadra. Érdemes mindig utánajárni, mitől kell óvakodni!
Esküvő előtti diéta
Minden menyasszony arra vágyik, hogy amikor oltár elé áll, tökéletesen mutasson rajta a ruha, és ragyogjon. Ez a diéta minden álmot valóra vált!
Színek és anyagok, melyek vékonyítanak
A megfelelő ruházati anyagok és minták megválasztása elősegítheti az áramvonalasabb sziluette kialakítását.
3 édesség, amit fogyni vágyóként is nyugodtan ehetsz húsvétkor
Húsvétkor sem kell lemondanod az édességekről, ha figyelsz az alakodra! Mutatok három egyszerű és finom desszertet, amit bűntudat nélkül élvezhetsz az ünnepi asztalon.
Nem tudsz fogyni? 5 dolog, amitől piszokul lelassul az anyagcseréd
Hiába edzel és eszel tudatosan, a fogyás mégsem indul be? Lehet, hogy az anyagcseréd lassult be – mutatjuk az 5 leggyakoribb hibát, amit érdemes mielőbb elkerülnöd!
Gyaloglással fogynál 50 felett? Íme egy heti edzésterv!
Nézd meg, hogyan építheted be ezt a mozgásformát a mindennapjaidb

Ajánlataink