Egyre több embernek okoz gondot a kinézete, amiről főleg a média által támasztott, irreális elvárások tehetnek. Ráadásul már gyermekkorban elromolhat minden. Meglepő, milyen kis dolgokon – is – múlhat egy gyerek, majd a későbbi felnőtt testképének egészsége, ami az önbizalmát, önbecsülését, ezáltal az egész életét befolyásolja. Dr. Gyurkó Szilvia gyermekjogász azt is elmondja, mire kell figyelni.

Egészséges testképtől a kinézetfetisizmusig

Akkor egészséges a testképünk, ha jól érezzük magunkat a bőrünkben. Tudjuk, hogyan működik a szervezetünk, felelősséget vállalunk érte, sőt teszünk a jóllétéért. A testkép fogalma az idők során sokat változott. Tíz-tizenöt évvel ezelőtt volt ugyan egy meghatározása a kövérségnek és a soványságnak, de a mostani kinézetfetisizmus nem létezett. A testkép egyrészt saját történet: „Mit gondolok, érzek? Hogy vagyok?” Másrészt kortárskép: „Milyennek látnak a többiek? Szép, elfogadható, elég jó vagyok-e szerintük?”

A gyerekek nagyjából kilencéves koruk után már nem a szülőknek, hanem a kortársaknak akarnak megfelelni. A gyerekközösség könyörtelensége ezen a területen nem ismer határt. Ha valakit a szeplője, a vörös haja, az elálló füle, a túlsúlya, a soványsága miatt ki lehet rekeszteni, és a hibás önértékelése miatt nem tudja megvédeni magát – a tápláléklánc alján találhatja magát és torzul az önbecsülése. Az a gyerek pedig, aki nem hisz magában, nem biztos abban, hogy szerethető és jó úgy, ahogy van, később a testével kapcsolatban is problémákat él meg.

Jó, hogy nem vagyunk egyformák!

Fontos lenne, hogy a pedagógusok és a szülők jól kezeljék a helyzetet. A gyerekeknek meg kell érteniük: különbözőek a testalkatok; nincs sztenderd kép, aminek meg kell felelni. Egyre több felmérés mutatja azt, hogy a fik is elégedetlenek a testükkel. Nem ritka, hogy 11-12 évesek járnak gyúrni. Nehéz elfogadniuk, hogy a testük nagy része genetikailag kódolt: a csontvastagság, a testsűrűség és az alkat nem változtatható. Az is egyre gyakoribb, hogy azok a fiúk, akiknek a ducibb lányok tetszenek, úgy érzik, baj van velük, mert számukra nem a társadalmilag elfogadott a „szép”.

Alap: a család

A testképet születéstől kezdve befolyásolják a szülők dicséretei: „szép vagy, jó a hajad, csinosan öltöztél föl”, de az ellenkezője is: „mást kéne fölvenned, az nem áll jól neked, jobb lenne, ha nadrágot/szoknyát hordanál, miért nem vágatod le a hajadat stb.”. Ezek a mérgező mondatok torzíthatják a gyerek saját magával szembeni elvárásait.

Először a szülőnek kell oxigén

A folyamat része az is, ahogy a szülő saját magára tekint. Hiába súgnak mást az ösztöneink, a repülőn az oxigénmaszkot először magunkra kell feltennünk, és csak utána segíthetünk másnak. Ha egy anyuka azt mondja, nem veheti fel a szoknyát, mert nagy benne a feneke, vagy négyszer öltözik át, és azt mondogatja: „nem vagyok szép”, az hat a gyerekre. Eleinte nem érti, hogy az ő gyönyörű anyukájának mi baja van magával, de egy idő után azokat a pozitív visszajelzéseket is megkérdőjelezi, amelyek tőle érkeznek. Rengeteget számít az is, hogy a szülő humorral, dühvel, esetleg hárítással kezeli a problémákat vagy tudomást sem vesz róluk.

Durva dolgok a mélyben

Nagyon fontos, hogy a szülő mennyire tartja tiszteletben a gyereke testét. Borzasztó hatással van a gyerekre, ha rendszeres fizikai erőszakot szenved el vagy fél, hogy ez megtörténhet. Ez a negatív élmény legtöbbször kapcsolatba hozható a későbbi evészavarral (anorexiával, bulimiával). Ilyenkor a családi háttérben bántalmazás, brutális válás rejlik, ami széttörte a gyerek biztonságérzetét. A belső fájdalmak, sérülések jelzésére utal, ha túl fontossá válik a kinézet, túlzásba viszi a sportolást vagy megpróbálja az evéssel szabályozni vagy eltüntetni a testét, azt, ami bárkinek csábító lehet: formátlanra hízik vagy akár fogy, hogy ne legyen nőies, kívánatos, szerethető.

Ezek is érdekelhetnek

Mit szabad és mit tilos enni, ha keto diétázol?
Manapság az egyik legnépszerűbb, legtöbbek által követett fogyókúrás irányzat, de vajon te tudod pontosan mit szabad és mit tilos ilyenkor megenned?
Három zseniális vacsora csirkéből, ha diétázol
Nem tudjuk megunni a csirkehúst: egyik kedvenc egészséges alapanyagunk, sokféleképpen elkészíthető, csak egy kis kreativitás kell ahhoz, hogy finom, tápláló és diétába is könnyen illeszthető vacsorákat készítsünk belőle – mindössze 10-20 perc alatt.
A tél fiatalító fűszerei, mutatjuk, mit szerezz be!
A titok a téli fűszerekben rejlik, melyek még képesek akár meg is fiatalítani a testet.
Mindent a fogamzásgátlásról: melyik való neked?
A fogamzásgátlás minden párt érint, akik nem szeretnének gyereket a közeljövőben. Keressük a legjobb megoldást, ami biztonságos, és igazán illik hozzád.
Sütés nélkül készül ez a mennyei joghurt torta
Ha nincs kedved órákig a konyhában bíbelődni, próbáld ki ezt a receptet.
Ezt az új diétás kókuszgolyót imádni fogod, pillanatok alatt kész
Ez az egyszerű zöldség az indiánok kedvelt eledele volt. Jótékony élettani hatását hosszan sorolhatjuk: megfázásos betegségek hatékony ellenszere, erősíti az immunrendszert. Sósan és édesen is isteni.
Ez november legjobb diétája, karácsonyra bomba alakod lesz
A szervezet feltöltődik vitaminokkal, tápanyagokkal, méghozzá úgy, hogy közben fogyhatunk is.
Ez az ősz legjobb diétás fegyvere, így vesd be a savanyú káposztát
A savanyú káposzta és az abból készült ételek elképesztően jó hatással vannak a szervezetünkre, ezért jó lenne, ha nemcsak az ünnepi asztalon találkoznánk vele, hanem az év többi napján is.

Ajánlataink