A bukás okai
ELÉRHETETLEN CÉL KITŰZÉSE.
Ilyenkor borítékolhatjuk a bukást. Ahogy dr. Forgács Attila gasztropszichológus megfogalmazta: „Nem egy hatalmas karácsonyi lakomán hízunk el egyik napról a másikra, hanem sok hétköznapon át, folyamatosan. Logikus, hogy mondjuk húsz kiló többlettől nem lehet már januárban megszabadulni, hiába fogadjuk ezt meg szilveszter éjjelén. A sikeres és tartós fogyókúra türelemjáték.”
TÚL ÁLTALÁNOS CÉL MEGFOGALMAZÁSA:
Le akarok fogyni. De mennyit? Hogyan? Mikorra? Ha ezekre a kérdésekre nem fogalmazzuk meg a választ és nem készítünk reális, több kisebb célból álló motivációs stratégiát, akkor soha nem fog tudatosulni bennünk a célunk, csupán egy érzés lesz, egy vágy, amit konkrétumok nélkül nehezen érhetünk el.
TÚL GYORSAN TÚL NAGY SÚLYTÓL AKARUNK MEGSZABADULNI.
Ezért drasztikus fogyókúrába kezdünk. Ez viszont éhezéssel jár. Amire a szervezet úgy reagál, hogy tartalékolni kezd, és akkor megint ott vagyunk, ahol a part szakad.
Hamar feladjuk
Minél elérhetetlenebbnek érezzük a kitűzött célt, annál valószínűbb a visszaesés. „Mindenki szeretne csinos és vonzó lenni, amit ma a karcsú és izmos alakkal azonosítanak. Változtatni viszont nehéz és ijesztő, kitartást, valamint sok időt igényel. Mindez annyi pluszenergiát követel, hogy elgondolkodunk, megéri-e. Ezért aztán a januárt még rááldozzuk, februárra viszont minden visszaáll a régi kerékvágásba, amikor is nyugtázzuk, hogy a célunk elérhetetlen – és »jó így nekem, ahogy van«” – mutat rá a szakértő.
Nagy százalékban bukta
A statisztikák szerint egyre többen és egyre fiatalabban fogyókúráznak súlyfelesleg miatt, azonban a sikerességi mutatók kiábrándítóak:
- gyomorszűkítésen átesett páciensek 40 százaléka tud tartós változást elérni – ezt a szakma már sikerként éli meg,
- orvosi vagy dietetikusi kontroll alatt elért eredmények esetében 80 százalékos a visszaesés,
- népszerű divatdiéták esetében pedig 95 százalékos a bukás. „Elemzéseim során több mint 1200 különböző divatdiétát tudtam összeszámolni, ezek nem igazán működnek hosszú távon, ráadásul a bukás után több felesleg szalad fel az emberre, mint amikor elkezdte a fogyókúrát” – figyelmeztet dr. Forgács Attila, aki szerint először tájékozódni kell a diétás lehetőségekről, azok sikerességéről, és tanácsos a kúrát mindig egyénre szabni.
A hirtelen változás árnyoldala
A lefogyott túlsúlyos épp olyan pszichés változáson megy keresztül, mint az, aki megnyeri a lottó ötöst: gyakran nem tud mit kezdeni a helyzettel.
Előfordulhat:
- identitásvesztés: a lefogyasztott túlsúlyos nem ismeri azt, aki visszanéz a tükörből,
- szerepvesztés: eddig a túlsúlyát leginkább mókás, harsány stb. személyiséggel kompenzálta, most nem tudja, hogyan viselkedik egy karcsú ember, imposztor szindróma lép fel: bűntudat alakulhat ki az emberben, úgy érzi, becsapja azokat, akik szépnek látják.
Mindez instabilitást hozhat a személyiségben, akár már egy év múlva újra túlsúlyos szeretne lenni, mert azt az életformát, azt a személyiségét ismeri. Persze ez nem mindenkire igaz, de az biztos, hogy a nagy változáshoz nem csak egy jó edző és dietetikus kell, nem árt, ha segít egy olyan szakember is, aki tudja, hogy mi megy végbe ilyenkor az ember tudatalattijában.