Megint egy újabb év, de a fogadalom a régi? A testükkel elégedetlen emberek döntő többsége szilveszterkor megfogadja, hogy most aztán gyorsan megszabadul zavaró súlyfeleslegétől. Sajnos azonban a sikerességi ráta mindössze 5 százalék. Dr. Forgács Attila gasztropszichológus szerint az újévi fogadalom bukásának fő oka rendszerint az, hogy irreális terhet rak az emberre.

Ezeket a fogyókúrás buktatókat kerüld el januárban!

A bukás okai

ELÉRHETETLEN CÉL KITŰZÉSE.
Ilyenkor borítékolhatjuk a bukást. Ahogy dr. Forgács Attila gasztropszichológus megfogalmazta: „Nem egy hatalmas karácsonyi lakomán hízunk el egyik napról a másikra, hanem sok hétköznapon át, folyamatosan. Logikus, hogy mondjuk húsz kiló többlettől nem lehet már januárban megszabadulni, hiába fogadjuk ezt meg szilveszter éjjelén. A sikeres és tartós fogyókúra türelemjáték.”

TÚL ÁLTALÁNOS CÉL MEGFOGALMAZÁSA:
Le akarok fogyni. De mennyit? Hogyan? Mikorra? Ha ezekre a kérdésekre nem fogalmazzuk meg a választ és nem készítünk reális, több kisebb célból álló motivációs stratégiát, akkor soha nem fog tudatosulni bennünk a célunk, csupán egy érzés lesz, egy vágy, amit konkrétumok nélkül nehezen érhetünk el.

TÚL GYORSAN TÚL NAGY SÚLYTÓL AKARUNK MEGSZABADULNI.
Ezért drasztikus fogyókúrába kezdünk. Ez viszont éhezéssel jár. Amire a szervezet úgy reagál, hogy tartalékolni kezd, és akkor megint ott vagyunk, ahol a part szakad.

 

Hamar feladjuk

Minél elérhetetlenebbnek érezzük a kitűzött célt, annál valószínűbb a visszaesés. „Mindenki szeretne csinos és vonzó lenni, amit ma a karcsú és izmos alakkal azonosítanak. Változtatni viszont nehéz és ijesztő, kitartást, valamint sok időt igényel. Mindez annyi pluszenergiát követel, hogy elgondolkodunk, megéri-e. Ezért aztán a januárt még rááldozzuk, februárra viszont minden visszaáll a régi kerékvágásba, amikor is nyugtázzuk, hogy a célunk elérhetetlen – és »jó így nekem, ahogy van«” – mutat rá a szakértő.

 

Nagy százalékban bukta

A statisztikák szerint egyre többen és egyre fiatalabban fogyókúráznak súlyfelesleg miatt, azonban a sikerességi mutatók kiábrándítóak:

  • gyomorszűkítésen átesett páciensek 40 százaléka tud tartós változást elérni – ezt a szakma már sikerként éli meg,
  • orvosi vagy dietetikusi kontroll alatt elért eredmények esetében 80 százalékos a visszaesés,
  • népszerű divatdiéták esetében pedig 95 százalékos a bukás. „Elemzéseim során több mint 1200 különböző divatdiétát tudtam összeszámolni, ezek nem igazán működnek hosszú távon, ráadásul a bukás után több felesleg szalad fel az emberre, mint amikor elkezdte a fogyókúrát” – figyelmeztet dr. Forgács Attila, aki szerint először tájékozódni kell a diétás lehetőségekről, azok sikerességéről, és tanácsos a kúrát mindig egyénre szabni.

 

A hirtelen változás árnyoldala

A lefogyott túlsúlyos épp olyan pszichés változáson megy keresztül, mint az, aki megnyeri a lottó ötöst: gyakran nem tud mit kezdeni a helyzettel.
Előfordulhat:

  • identitásvesztés: a lefogyasztott túlsúlyos nem ismeri azt, aki visszanéz a tükörből,
  • szerepvesztés: eddig a túlsúlyát leginkább mókás, harsány stb. személyiséggel kompenzálta, most nem tudja, hogyan viselkedik egy karcsú ember, imposztor szindróma lép fel: bűntudat alakulhat ki az emberben, úgy érzi, becsapja azokat, akik szépnek látják.

Mindez instabilitást hozhat a személyiségben, akár már egy év múlva újra túlsúlyos szeretne lenni, mert azt az életformát, azt a személyiségét ismeri. Persze ez nem mindenkire igaz, de az biztos, hogy a nagy változáshoz nem csak egy jó edző és dietetikus kell, nem árt, ha segít egy olyan szakember is, aki tudja, hogy mi megy végbe ilyenkor az ember tudatalattijában.

 

Hozzászólások

Ezek is érdekelhetnek

Mire jó az orvosi masszázs? A kéz gyógyító ereje
Az orvosi masszázsként is emlegetett fizioterápiás módszer a mozgásszervi betegségek kezelésére, önállóan vagy gyógytorna kiegészítéseként, de a megelőzés tekintetében is fontos lehet. Eláruljuk, hogy pontosan milyen problémáknál érdemes szakembert felkeresni.
Jógázz a felhők felett!
A jóga egyik szépsége, hogy szó szerint bárhol végezhetjük.
Íme az ősz kedvenc diétás vacsorája: marhahúsos karfiolpite
Számos remek karfiolos recept után most egy újabb szuper ötlet! Így kápráztasd el a családodat ezzel az ínycsiklandó étellel!
Ezért használd a kókuszt, ha diétázol
Az egzotikus gyümölcs, és annak felhasználásával készült készítmények rendszeres fogyasztása nemcsak az érzékszerveinket kényezteti: szervezetünkre gyakorolt pozitív hatásai az egészségünket is fokozzák.
Mit szimbolizál a jegygyűrű?
A jegygyűrű évszázadok óta fontos szimbóluma a házasságnak és az elkötelezettségnek. Ahogy az idők során a szokások és hagyományok változtak, úgy alakult a jegygyűrű jelentése is, azonban alapvető szimbolikája ma is megmaradt. Ebben a blogban áttekintjük, mit jelképez a jegygyűrű, és hogyan illeszkedik ez a mai kor elvárásaihoz.
Mónika fitt nagyi akart lenni: 4 hónap alatt 18 kilót fogytam
Borda Mónika évtizedekig el sem tudta képzelni, hogy sportolásba kezdjen. Életmódváltása után, 55 évesen kezdett el futni. Azóta minden hétköznap hajnalban megtesz 10 km-t, hétvégén pedig a dupláját.
Kifinomult ízléssel, stílusosan megkomponálva közeleg hazánk legszebb Borfesztiválja
A Borfesztivál látogatói újra megcsodálhatják Magyarország gazdag örökségét és felfedezhetik hazánk borkiválóságait a hagyományokat őrző épületek között sétálva.
A nyár végén sem késő megszabadulni a narancsbőrtől
A nyár beköszöntével újra előtérbe kerül a kérdés: vajon idén sikerül-e végre elérni a sima, narancsbőrmentes bőrt a bikini szezonra? Lehet, hogy már mindent kipróbáltál – krémek, pakolások, különféle kezelések –, de a makacs narancsbőr még mindig nem adta meg magát. Az idő sürget, és attól tartasz, hogy ismét lemaradsz a vágyott alakról ebben a strandszezonban is. Ismerős érzés, ugye?

Ajánlataink