Megint egy újabb év, de a fogadalom a régi? A testükkel elégedetlen emberek döntő többsége szilveszterkor megfogadja, hogy most aztán gyorsan megszabadul zavaró súlyfeleslegétől. Sajnos azonban a sikerességi ráta mindössze 5 százalék. Dr. Forgács Attila gasztropszichológus szerint az újévi fogadalom bukásának fő oka rendszerint az, hogy irreális terhet rak az emberre.

Ezeket a fogyókúrás buktatókat kerüld el januárban!

A bukás okai

ELÉRHETETLEN CÉL KITŰZÉSE.
Ilyenkor borítékolhatjuk a bukást. Ahogy dr. Forgács Attila gasztropszichológus megfogalmazta: „Nem egy hatalmas karácsonyi lakomán hízunk el egyik napról a másikra, hanem sok hétköznapon át, folyamatosan. Logikus, hogy mondjuk húsz kiló többlettől nem lehet már januárban megszabadulni, hiába fogadjuk ezt meg szilveszter éjjelén. A sikeres és tartós fogyókúra türelemjáték.”

TÚL ÁLTALÁNOS CÉL MEGFOGALMAZÁSA:
Le akarok fogyni. De mennyit? Hogyan? Mikorra? Ha ezekre a kérdésekre nem fogalmazzuk meg a választ és nem készítünk reális, több kisebb célból álló motivációs stratégiát, akkor soha nem fog tudatosulni bennünk a célunk, csupán egy érzés lesz, egy vágy, amit konkrétumok nélkül nehezen érhetünk el.

TÚL GYORSAN TÚL NAGY SÚLYTÓL AKARUNK MEGSZABADULNI.
Ezért drasztikus fogyókúrába kezdünk. Ez viszont éhezéssel jár. Amire a szervezet úgy reagál, hogy tartalékolni kezd, és akkor megint ott vagyunk, ahol a part szakad.

 

Hamar feladjuk

Minél elérhetetlenebbnek érezzük a kitűzött célt, annál valószínűbb a visszaesés. „Mindenki szeretne csinos és vonzó lenni, amit ma a karcsú és izmos alakkal azonosítanak. Változtatni viszont nehéz és ijesztő, kitartást, valamint sok időt igényel. Mindez annyi pluszenergiát követel, hogy elgondolkodunk, megéri-e. Ezért aztán a januárt még rááldozzuk, februárra viszont minden visszaáll a régi kerékvágásba, amikor is nyugtázzuk, hogy a célunk elérhetetlen – és »jó így nekem, ahogy van«” – mutat rá a szakértő.

 

Nagy százalékban bukta

A statisztikák szerint egyre többen és egyre fiatalabban fogyókúráznak súlyfelesleg miatt, azonban a sikerességi mutatók kiábrándítóak:

  • gyomorszűkítésen átesett páciensek 40 százaléka tud tartós változást elérni – ezt a szakma már sikerként éli meg,
  • orvosi vagy dietetikusi kontroll alatt elért eredmények esetében 80 százalékos a visszaesés,
  • népszerű divatdiéták esetében pedig 95 százalékos a bukás. „Elemzéseim során több mint 1200 különböző divatdiétát tudtam összeszámolni, ezek nem igazán működnek hosszú távon, ráadásul a bukás után több felesleg szalad fel az emberre, mint amikor elkezdte a fogyókúrát” – figyelmeztet dr. Forgács Attila, aki szerint először tájékozódni kell a diétás lehetőségekről, azok sikerességéről, és tanácsos a kúrát mindig egyénre szabni.

 

A hirtelen változás árnyoldala

A lefogyott túlsúlyos épp olyan pszichés változáson megy keresztül, mint az, aki megnyeri a lottó ötöst: gyakran nem tud mit kezdeni a helyzettel.
Előfordulhat:

  • identitásvesztés: a lefogyasztott túlsúlyos nem ismeri azt, aki visszanéz a tükörből,
  • szerepvesztés: eddig a túlsúlyát leginkább mókás, harsány stb. személyiséggel kompenzálta, most nem tudja, hogyan viselkedik egy karcsú ember, imposztor szindróma lép fel: bűntudat alakulhat ki az emberben, úgy érzi, becsapja azokat, akik szépnek látják.

Mindez instabilitást hozhat a személyiségben, akár már egy év múlva újra túlsúlyos szeretne lenni, mert azt az életformát, azt a személyiségét ismeri. Persze ez nem mindenkire igaz, de az biztos, hogy a nagy változáshoz nem csak egy jó edző és dietetikus kell, nem árt, ha segít egy olyan szakember is, aki tudja, hogy mi megy végbe ilyenkor az ember tudatalattijában.

 

Hozzászólások

Ezek is érdekelhetnek

Így alakítsd át a karácsonyi kedvenc ételeket, hogy ne hizlaljanak
Szeretnéd élvezni a nagyi kedvenc receptjeit anélkül, hogy feladnád az egészséges életmódot? Tippek és trükkök, hogyan alakítsd át a klasszikus fogásokat diétás, de ízletes verziókra!
A legjobb 5 gyógytea, ami csökkenti a koleszterint
A magas koleszterinszint növelheti a szív- és érrendszeri betegségek kockázatát, de a természetes megoldások, mint a gyógyteák, hatékonyan támogathatják az egészséges szint elérését. Ismerd meg az öt leghatékonyabb gyógyteát, amelyek segíthetnek ebben!
Honnan tudod, hogy nem eszel elég szénhidrátot? Ezek az egyértelmű jelek!
A szénhidrátok nem ellenségek, de nem mindegy, milyeneket fogyasztunk! Az alacsony szénhidrátbevitel rövid távon fogyáshoz vezethet, de hosszú távon egészségügyi problémákat, például fáradtságot, emésztési gondokat és rosszkedvet okozhat. Az egyensúly és a megfelelő források megválasztása a kulcs!
Mire kell nagyon vigyáznod, ha refluxos vagy?
Az időben meghozott változtatásokkal sokat tehetsz az egészségedért! Ezekre figyelj, ha reflux gyötör.
Ez lesz az idei tél legjobb diétás desszertje: alma és dió került bele
Szeretnél egészségesebb süteményt készíteni a téli hónapokban, amely finom, mégis támogatja az életmódváltásodat? Ez az almás-zabpelyhes süti tökéletes választás.
Gyors karácsonyi menü 160 grammos diétához
Karácsony környékén a finom ételek és a bőséges lakomák elmaradhatatlan részei az ünnepi hangulatnak. De mi van akkor, ha diétázol? Ne aggódj, a karácsonyi menü akkor is lehet ízletes és ünnepi!
5 hatékony hasizom gyakorlat, ha gyors eredményre vágysz
Íme 5 hatékony hasizomgyakorlat, amelyek a teljes core-izomzatot célozzák:
4 ital, ami finom és gyorsan segít eltüntetni a hashájat
Fogyókúra alatt különösen fontos, hogy ne veszíts vizet a szervezetedből. De a megfelelő mennyiségű folyadék bevitele azért is hasznos, mert kellemesen eltelít, kevésbé leszel állandóan éhes, mutatjuk, milyen finomságokat érdemes inni.

Ajánlataink