A telefon állandóan a kezében, néhány percenként ellenőrzi, hogy kapott-e levelet, üzenetet, vagy egyszerűen csak rápillant, hogy minden rendben? A reggele elképzelhetetlen egy erős kávé nélkül? A szomorúságot csak édességgel tudja elűzni? Nos, ha ezek közül valamelyik – netán mind – ismerős önnek, nagy valószínűséggel függő, még ha nem is tud róla. A megváltozott életmód új függőségeket hozott magával, ezek közül gyűjtöttünk össze néhányat.

Hétköznapi függőségeink

Telefonfüggőség

Az okostelefonok megjelenésével egyre gyakoribb a telefonfüggőség. Ez azt jelenti, hogy a függő mindig, minden folyamatnak a részese akar lenni, és azért, hogy nehogy kimaradjon bármiből, néhány percenként ellenőrzi a leveleit, üzeneteit. Figyelmen kívül hagyja azokat a személyeket – családtagokat, barátokat, ismerősöket –, akikkel éppen együtt van, csak azért, hogy elkapjon egy szövegrészt vagy bejegyzést valakitől, aki kilométerekkel távolabb van tőle. A nomofóbia tünete az állandóan kézben tartott készülék, az értesítések gyakori ellenőrzése, a hírfolyamok végtelen görgetése.

TIPP: Amikor csak lehet, tartsa kikapcsolva az okostelefonját. Este hagyja a hálószobán kívül a készüléket, és próbáljon hétvégén is egyre hosszabb „telefonmentes” időszakokat beiktatni.

Koffeinfüggőség

A koffeinfüggő kifejezést gyakran használják, bár a mai napig nincs arra tudományos bizonyíték, hogy a koffein valódi függőséget okozna. Számos esetben viszont úgy ítélték meg, hogy a koffein képes előidézni klinikai függőséget, úgy, ahogy más pszichoaktív szerek is. Érdekes, hogy az elvonási tünetek akkor is jelentkeznek, ha valaki viszonylag kis mennyiségű koffeint fogyaszt, például egy kávét naponta. A megvonási tünetek (fejfájás, ingerlékenység, nyomott hangulat, izomfájdalom) az utolsó adag koffein bevitele után 12–24 órával jelentkeznek, egy-két nap után súlyosbodnak, és akár tíz napig is eltarthatnak.

TIPP: A koffeinről jobb lassan, fokozatosan csökkentve az adagot leszokni, mint hirtelen leállni, mondjuk, a kávé- vagy energiaital-fogyasztással.

Cukorfüggőség

Amikor valaki szüntelenül kívánja az édességet, nem tudja – vagy nehezen tudja – kontrollálni a sóvárgását, cukorfüggőségről beszél a tudomány. A függőség magyarázata egyszerű: a cukor növeli az agy szerotonintermelését, hasonlóan, mint a depresszió elleni gyógyszerek. Ilyenkor csak a szükséges mennyiség elfogyasztása után csillapul a vágy. Ez a kellemes érzés azonban sajnos nem tart sokáig, a feldobott hangulatot gyorsan felváltja a fáradtság. A cukormegvonás komoly tüneteket okozhat, izzadást, remegést, gyengeségérzést, szédülést.

TIPP: A cukorról is fokozatosan kell leszokni, és ne feledje, cukor nemcsak az édességekben van. Számos üdítőital, készétel, felvágott, pékáru tartalmaz nagy mennyiségű hozzáadott cukrot. Függés a közösségi médiától Ha több időt tölt a Facebookon és a Twitteren, mint a barátaival beszélgetve, esetleg már a párjával közösen töltött idő alatt is azon gondolkodik, ki mit posztol éppen, illetve, hogy ön mit posztolhatna, egészen biztos, hogy azok közé tartozik, akiknél függőség alakult ki. Új tanulmányok azt mutatják, hogy a közösségi médiát használók elég nagy százalékának fontosak a hozzászólások egy-egy poszthoz, ugyanolyan hatással vannak az agyra, mint a kokainfogyasztás.

TIPP: A legjobb megoldás, ha törli magát a közösségi médiából. Ha ezt elképzelhetetlennek tartja, korlátozza az ott töltött időt napi 1 órára.

Kényszeres vásárlás

Mindenkivel előfordul, hogy olyasmit vásárol, amire valójában semmi szüksége. Sajnos azonban egyre több a „boltkóros”, azaz az olyan ember, aki rendszeresen, akár erején felül vásárolgat számára teljesen felesleges dolgokat. A kényszeres vásárlás a viselkedési függőségek közé tartozik, de egyéb kórképek, például a mániás depresszió tünete is lehet. A kényszeres vásárlónak a személyes problémái leküzdésére szolgál a vásárlás, ami végül öncéllá válik, vagyis az örömforrásból függőség lesz.

TIPP: A kényszeres vásárlás leginkább viselkedésterápiával gyógyítható hatékonyan, de bizonyos esetekben szükség lehet gyógyszeres kezelésre is.

Ezek is érdekelhetnek

Három zseniális vacsora csirkéből, ha diétázol
Nem tudjuk megunni a csirkehúst: egyik kedvenc egészséges alapanyagunk, sokféleképpen elkészíthető, csak egy kis kreativitás kell ahhoz, hogy finom, tápláló és diétába is könnyen illeszthető vacsorákat készítsünk belőle – mindössze 10-20 perc alatt.
A tél fiatalító fűszerei, mutatjuk, mit szerezz be!
A titok a téli fűszerekben rejlik, melyek még képesek akár meg is fiatalítani a testet.
Mindent a fogamzásgátlásról: melyik való neked?
A fogamzásgátlás minden párt érint, akik nem szeretnének gyereket a közeljövőben. Keressük a legjobb megoldást, ami biztonságos, és igazán illik hozzád.
Sütés nélkül készül ez a mennyei joghurt torta
Ha nincs kedved órákig a konyhában bíbelődni, próbáld ki ezt a receptet.
Ezt az új diétás kókuszgolyót imádni fogod, pillanatok alatt kész
Ez az egyszerű zöldség az indiánok kedvelt eledele volt. Jótékony élettani hatását hosszan sorolhatjuk: megfázásos betegségek hatékony ellenszere, erősíti az immunrendszert. Sósan és édesen is isteni.
Ez november legjobb diétája, karácsonyra bomba alakod lesz
A szervezet feltöltődik vitaminokkal, tápanyagokkal, méghozzá úgy, hogy közben fogyhatunk is.
Ez az ősz legjobb diétás fegyvere, így vesd be a savanyú káposztát
A savanyú káposzta és az abból készült ételek elképesztően jó hatással vannak a szervezetünkre, ezért jó lenne, ha nemcsak az ünnepi asztalon találkoznánk vele, hanem az év többi napján is.
Alma és mogyoróvaj: az egyik legjobb nasi, ha diétázol
A nassolás mindig veszélyes terep. Szerencsére léteznek olyan nasik, amelyek szinte azonnal elejét veszik az egészségtelen vágyakozásnak. Íme egy remek ötlet, amit a táplálkozástudomány szakértői ajánlanak!

Ajánlataink