A telefon állandóan a kezében, néhány percenként ellenőrzi, hogy kapott-e levelet, üzenetet, vagy egyszerűen csak rápillant, hogy minden rendben? A reggele elképzelhetetlen egy erős kávé nélkül? A szomorúságot csak édességgel tudja elűzni? Nos, ha ezek közül valamelyik – netán mind – ismerős önnek, nagy valószínűséggel függő, még ha nem is tud róla. A megváltozott életmód új függőségeket hozott magával, ezek közül gyűjtöttünk össze néhányat.

Hétköznapi függőségeink

Telefonfüggőség

Az okostelefonok megjelenésével egyre gyakoribb a telefonfüggőség. Ez azt jelenti, hogy a függő mindig, minden folyamatnak a részese akar lenni, és azért, hogy nehogy kimaradjon bármiből, néhány percenként ellenőrzi a leveleit, üzeneteit. Figyelmen kívül hagyja azokat a személyeket – családtagokat, barátokat, ismerősöket –, akikkel éppen együtt van, csak azért, hogy elkapjon egy szövegrészt vagy bejegyzést valakitől, aki kilométerekkel távolabb van tőle. A nomofóbia tünete az állandóan kézben tartott készülék, az értesítések gyakori ellenőrzése, a hírfolyamok végtelen görgetése.

TIPP: Amikor csak lehet, tartsa kikapcsolva az okostelefonját. Este hagyja a hálószobán kívül a készüléket, és próbáljon hétvégén is egyre hosszabb „telefonmentes” időszakokat beiktatni.

Koffeinfüggőség

A koffeinfüggő kifejezést gyakran használják, bár a mai napig nincs arra tudományos bizonyíték, hogy a koffein valódi függőséget okozna. Számos esetben viszont úgy ítélték meg, hogy a koffein képes előidézni klinikai függőséget, úgy, ahogy más pszichoaktív szerek is. Érdekes, hogy az elvonási tünetek akkor is jelentkeznek, ha valaki viszonylag kis mennyiségű koffeint fogyaszt, például egy kávét naponta. A megvonási tünetek (fejfájás, ingerlékenység, nyomott hangulat, izomfájdalom) az utolsó adag koffein bevitele után 12–24 órával jelentkeznek, egy-két nap után súlyosbodnak, és akár tíz napig is eltarthatnak.

TIPP: A koffeinről jobb lassan, fokozatosan csökkentve az adagot leszokni, mint hirtelen leállni, mondjuk, a kávé- vagy energiaital-fogyasztással.

Cukorfüggőség

Amikor valaki szüntelenül kívánja az édességet, nem tudja – vagy nehezen tudja – kontrollálni a sóvárgását, cukorfüggőségről beszél a tudomány. A függőség magyarázata egyszerű: a cukor növeli az agy szerotonintermelését, hasonlóan, mint a depresszió elleni gyógyszerek. Ilyenkor csak a szükséges mennyiség elfogyasztása után csillapul a vágy. Ez a kellemes érzés azonban sajnos nem tart sokáig, a feldobott hangulatot gyorsan felváltja a fáradtság. A cukormegvonás komoly tüneteket okozhat, izzadást, remegést, gyengeségérzést, szédülést.

TIPP: A cukorról is fokozatosan kell leszokni, és ne feledje, cukor nemcsak az édességekben van. Számos üdítőital, készétel, felvágott, pékáru tartalmaz nagy mennyiségű hozzáadott cukrot. Függés a közösségi médiától Ha több időt tölt a Facebookon és a Twitteren, mint a barátaival beszélgetve, esetleg már a párjával közösen töltött idő alatt is azon gondolkodik, ki mit posztol éppen, illetve, hogy ön mit posztolhatna, egészen biztos, hogy azok közé tartozik, akiknél függőség alakult ki. Új tanulmányok azt mutatják, hogy a közösségi médiát használók elég nagy százalékának fontosak a hozzászólások egy-egy poszthoz, ugyanolyan hatással vannak az agyra, mint a kokainfogyasztás.

TIPP: A legjobb megoldás, ha törli magát a közösségi médiából. Ha ezt elképzelhetetlennek tartja, korlátozza az ott töltött időt napi 1 órára.

Kényszeres vásárlás

Mindenkivel előfordul, hogy olyasmit vásárol, amire valójában semmi szüksége. Sajnos azonban egyre több a „boltkóros”, azaz az olyan ember, aki rendszeresen, akár erején felül vásárolgat számára teljesen felesleges dolgokat. A kényszeres vásárlás a viselkedési függőségek közé tartozik, de egyéb kórképek, például a mániás depresszió tünete is lehet. A kényszeres vásárlónak a személyes problémái leküzdésére szolgál a vásárlás, ami végül öncéllá válik, vagyis az örömforrásból függőség lesz.

TIPP: A kényszeres vásárlás leginkább viselkedésterápiával gyógyítható hatékonyan, de bizonyos esetekben szükség lehet gyógyszeres kezelésre is.

Ezek is érdekelhetnek

Így alakítsd át a karácsonyi kedvenc ételeket, hogy ne hizlaljanak
Szeretnéd élvezni a nagyi kedvenc receptjeit anélkül, hogy feladnád az egészséges életmódot? Tippek és trükkök, hogyan alakítsd át a klasszikus fogásokat diétás, de ízletes verziókra!
A legjobb 5 gyógytea, ami csökkenti a koleszterint
A magas koleszterinszint növelheti a szív- és érrendszeri betegségek kockázatát, de a természetes megoldások, mint a gyógyteák, hatékonyan támogathatják az egészséges szint elérését. Ismerd meg az öt leghatékonyabb gyógyteát, amelyek segíthetnek ebben!
Honnan tudod, hogy nem eszel elég szénhidrátot? Ezek az egyértelmű jelek!
A szénhidrátok nem ellenségek, de nem mindegy, milyeneket fogyasztunk! Az alacsony szénhidrátbevitel rövid távon fogyáshoz vezethet, de hosszú távon egészségügyi problémákat, például fáradtságot, emésztési gondokat és rosszkedvet okozhat. Az egyensúly és a megfelelő források megválasztása a kulcs!
Mire kell nagyon vigyáznod, ha refluxos vagy?
Az időben meghozott változtatásokkal sokat tehetsz az egészségedért! Ezekre figyelj, ha reflux gyötör.
Ez lesz az idei tél legjobb diétás desszertje: alma és dió került bele
Szeretnél egészségesebb süteményt készíteni a téli hónapokban, amely finom, mégis támogatja az életmódváltásodat? Ez az almás-zabpelyhes süti tökéletes választás.
Gyors karácsonyi menü 160 grammos diétához
Karácsony környékén a finom ételek és a bőséges lakomák elmaradhatatlan részei az ünnepi hangulatnak. De mi van akkor, ha diétázol? Ne aggódj, a karácsonyi menü akkor is lehet ízletes és ünnepi!
5 hatékony hasizom gyakorlat, ha gyors eredményre vágysz
Íme 5 hatékony hasizomgyakorlat, amelyek a teljes core-izomzatot célozzák:
4 ital, ami finom és gyorsan segít eltüntetni a hashájat
Fogyókúra alatt különösen fontos, hogy ne veszíts vizet a szervezetedből. De a megfelelő mennyiségű folyadék bevitele azért is hasznos, mert kellemesen eltelít, kevésbé leszel állandóan éhes, mutatjuk, milyen finomságokat érdemes inni.

Ajánlataink