Vannak, akik könnyen elpityerednek, mások nagyon ritkán könnyeznek. Amíg a gyerekek természetes eszköze a sírás, addig mi, felnőttek néha megijedünk attól, ha valaki így fejezi ki az érzelmeit. Pedig a sírás természetes reakció, oldja a feszültséget, megkönnyebbülést hoz.

Hulló könnyek

A sírás sokféle lehet

Könnyezhetünk egy fájdalmas esemény miatt, sírhatunk örömünkben, és akkor is, amikor a vöröshagymát aprítjuk. Mindegyik máshogy néz ki, mást mutat az arc, és mást érez
a lélek. Aztán vannak az anyaság könnyei, amelyek bármikor, bárhol megjelenhetnek, olyan helyzetekben, amelyek a szülés előtt meg se érintették a lelkivilágunkat. De a szem egészségéhez is szükség van a könnyekre. A pislogással a szemünket nedvesítjük folyamatosan. Az élettani folyamat már teljesen világos a tudósok előtt, de arra még nem született végleges magyarázat, miért sírnak többet a nők.

Mennyit sírunk?

Egy kutatás szerint a nők átlagosan 2-4 alkalommal sírnak egy hónapban, míg a férfiak kéthavonta egyszer. Azt is megállapították, hogy a nők hosszabban sírnak, többségük 5 percnél tovább. Különböznek az okok is. Míg a nők sokszor a hétköznapi helyzetek közben érzett tehetetlenség miatt is elsírják magukat, a férfiakra ez nem jellemző. Egy nő könnyen zokogógörcsöt kap, ha nem indul az autó, ha összeomlik a számítógép, vagy ha panaszkodnak a tanárok a gyerekre. Pityereg, ha mérges, ha nem tudja kezelni a dühét, ha nem tudja kimondani a fájdalmát, ha nem értik meg. A férfiak ezeket elintézik egy káromkodással. De mindkét nemet megrázzák a halálesetek, tragédiák, válások, ebben nincs különbség. A sírás megkönnyebbülést ad, nem kell keresgélni a megfelelő szavakat a fájdalomra, az folyamatosan oldódik a könnyek távozásával.

Szabad-e sírni?

A társadalmi elvárás a fiúkkal és a férfiakkal szemben kevésbé megengedő, még ma sem ritka, hogy férfiatlannak tartják, ha elsírja magát valaki. A nőknek szabad sírniuk a moziban, ha találkoznak, ha búcsúznak, vagy a munkahelyi mosdóban egy vita után. Néha a sírás a leggyorsabb terápia, gyors fellélegzést és megkönnyebbülést hoz. Egy gyereknek sose mondjuk azt, hogy ne sírjon, mert azt fogja megtanulni, hogy az érzelmeit nem szabad őszintén kifejezni.

Miként reagálunk a sírásra?

A gyereksírás elképesztő frekvenciája mindenkit az azonnali megoldásra ösztönöz, hosszú távon ép ésszel nem lehet kibírni se a csecsemők, se a dacos kicsik bömbölését. Persze hamar meg is tanulják, hogy a sírással jól lehet idomítani a kedves szülőket. A szülők feladata, hogy észrevegyék a különbséget a szívből jövő bánat és a manipulálási szándék között. A férfiak egy része lebénul a női sírástól. Egyes kutatók szerint a sírás éppen azt a célt szolgálja, hogy leállítsa a férfiak evolúciós agresszióját. De a sírást és a hisztit célok elérésére bevetni egyáltalán nem korrekt. Sokkal jobb lenne szavakkal és érvekkel alátámasztani a mondandónkat, kifejezni a fájdalmainkat, érzéseinket, mint sírással kizsarolni a másikból, hogy engedjen a szeszélyeinknek. Nem arról van szó, hogy nincsen helye egy kapcsolatban a sírásnak, hanem arról, hogy egy felnőtt ember nem hisztivel, sírással éri el a céljait, hanem értelmes kommunikációval.

A könny kapcsolatot teremt

Egy újabb elmélet szerint a sírásnak ahhoz is köze lehet, hogy az emberek felvegyék
a kapcsolatot egymással. Hogy megkérdezzék, mi a baj, és segítsenek a másik embernek. A gyereksírásra a többség reagál, de a felnőttek sírásával szemben sem kellene közömbösnek lennünk. A könnyek felébreszthetik az emberekben az empátiát, az együttérzés képességét. Ha látunk valakit sírni a buszon vagy az utcán, nyugodtan kérdezzük meg, tudunk-e segíteni neki. Ha nem, akkor mehetünk tovább. De ha igen, akkor jót tettünk egy emberrel.

Ezek is érdekelhetnek

Durva! Ezért jó, ha sokkal több epret eszel!
Ha eddig még nem voltunk rajongói ennek a pirosló finomságnak, akkor itt az ideje, hogy azzá váljunk! Nemcsak lédús, nyárias és isteni finom, de valóságos szuperélelmiszer is.
Egészséges vagy felejtős a szója? Ezt tudnod kell!
A szója sokáig nem hiányozhatott az egészséges életmódot követők étrendjéből. Az utóbbi években azonban egyre többször jelentek meg olyan hírek, tanulmányok, amelyek cáfolták a szója egészségre gyakorolt jótékony hatásait.
Hasznos gyógynövény: Így használd a pitypangot a diétádhoz
Kevesen tudják, hogy a mezők egyszerű kis virága, a gyermekláncfű ehető növény. Pedig érdemes közelebbről is megismernünk, mert méregtelenítő hatásának köszönhetően rengeteg bajtól megszabadíthat.
Szeretnél igazán hatékonyan edzeni? Ezekre a szabályokra figyelj!
Akár régi, rutinos, akár új edzőtermi látogató vagy, akár gyorsulni, erősödni vagy éppen fogyni szeretnél, a motiváció időnként alábbhagy. Hogy átlendülj a holtponton, vagy, hogy még többet kihozz izzasztó edzéseidből, érdemes pár jó tanácsot megfogadnia. Nem nehéz vagy bonyolult trükkök ezek, azonban jelentősen növelhetik a sportolás hatékonyságát.
Ezek a legjobb tavaszi vitaminbombák, így fiatalítsd meg a tested
A téli hideg időben lemerülnek szervezetünk vitaminraktárai, így tavaszra legyengül az immunrendszer. A friss zöldségek és gyümölcsök azonban óriási energiával töltik fel testünket!
Maradj fitt a mobiloddal: öt applikáció, ami segít ebben
Az okostelefonunk mindig a zsebünkben van. Miért ne használnánk arra is, hogy segítsen az egészséges életmód kialakításában?
Epres álom sütés nélkül, és nincs benne cukor!
Ez a csodálatos epres süti nem csak az ízlelőbimbóidra lesz kedvező hatással, de az alakodat sem kell féltened, ráadásul percek alatt elkészíthető!
A barátai sem ismerték meg Gábort, annyit fogyott! Mi a titka?
Egész nap nem evett, este viszont már alig látott az éhségtől. Nem mozgott, állandóan az autóban ült, így szép lassan rakódtak egymásra a fölösleges kilók... Egy magánéleti válság kellett hozzá, hogy Miklay Gábor drasztikusan változtasson az életmódján.

Ajánlataink