1. Dolgozzon egész csirkével!
Ahelyett, hogy csak a melle húsát venné meg, válasszon a boltban egész csirkét! Nem csak olcsóbb és környezetkímélőbb (sok csomagolópapírtól és műanyagtól óvja meg a természetet) megoldás ez, de napokra előre megoldja a vacsora kérdését. Készítsen minden este más fogást. Hétfőn legyen sült csirkecomb a menü, kedden jöhet a párolt csirkemellszelet, szerdán pedig a húsleves.
2. Hagyja a munkát másra!
Nem ördögtől való, ha néhanapján előkészített, felaprított zöldségeket vásárol. Ha előre tudja, hogy egy örökkévalóságig tart majd a hámozás, aprítás, vegyen nyugodtan zacskós, előre felszeletelt, tisztított zöldséget – akár fagyasztottat is, amit pillanatok alatt megpárolhat. Kiválóan kiegészíti a percek alatt elkészülő bulgurt vagy kuszkuszt, és máris kész a laktató köret.
3. Használjon csak egy – vagy minél kevesebb – serpenyőt!
Minél kevesebb edényt használ, annál kisebb lesz a rendetlenség a konyhában. Például a serpenyőben, amiben a húst sütötte le hirtelen, könnyen piríthat zöldségeket a körethez. Nem csak a mosogatáson spórol, de az ételeknek is jobb íze lehet, ha előtte mondjuk egy kis hagymát futtatott meg a serpenyőben. és nyugodtan főzhet tojást például a korábban tésztafőzésre használt edényben.
4. Gondolkodjon előre!
Még ha csak a maradékból dob össze gyorsan valami könnyűt, az igazi szakács akkor is, mindig előre gondolkodik. Használja ki az üres perceket. gondolja végig, a főzés melyik lépése tart majd a legtovább, és kezdje azzal. melegítse például előre a rizs főzővizét és csak utána kezdjen a többi előkészítésébe.
5. Olvassa végig a recepteket!
Gondolja csak át, hányszor kezdett bele úgy a főzésbe, hogy csak a recept első pár sorát olvasta el. ugye, hogy sokszor – sejtjük, hiszen mi is többször esünk ebbe a hibába. szánjon pár percet a recept elolvasására, elejétől a végéig. Fusson át rajta akár többször is, gondolja át a munkafolyamatot és azt, hogy mire lesz szüksége. Így előkészítheti a hozzávalókat, a szükséges edényeket, tálakat, és nem a sütés kellős közepén fog majd kapkodni. Így talán kevesebb lesz az odakozmált étel is… Ráadásul nem kell időt pazarolnia főzés közben a receptre – hiszen ott lesz a fejében az egész – és csak a készülő ételre tud koncentrálni.
6. Élesítse meg a késeket!
Bár elvileg minden háziasszony tudja, hogy éles késsel jó dolgozni, hajlamosak vagyunk elhanyagolni a vágóeszközeinket. Pedig egy jó állapotban lévő kés csodákra képes, nem beszélve arról, hogy időt sem vesztegetünk a hozzávalók életlen késsel való reszelgetésével. Nem kell hozzá hatalmas köszörű, hogy élesítsük a késünket, a videomegosztó csatornákon találunk apró trükköket, amelyekkel percek alatt éles lesz az összes eszközünk.
7. Használja ki a fagyasztót!
A fagyasztó a séf legjobb barátja. A levesektől a szószokon át a készételekig bármit lefagyaszthat. bizony, még a friss zöldségeket, gyümölcsöket vagy akár a fűszereket is (utóbbiakat akár jégkockatartóban is tárolhatja, egy kis olívaolajjal vagy vízzel lefagyasztva). Hétvégén, ha több ideje van, főzzön le több, nagyobb adag ételt, és kiporciózva tegye a mélyhűtőbe (szigorúan kihűlt állapotban!), így hétköznap reggel vagy este elég lesz csak előkapni őket. még ha nagy vacsorára készül is, bármikor előveheti a fagyasztott hozzávalókat, hogy gyorsítsa a főzés folyamatát. Arról nem is beszélve, milyen finom smoothie-kat készíthet fagyasztott gyümölcsből semmi perc alatt.