1. NÉZD ÁT A RUHATÁRADAT!
Nőként időről időre szembesülünk azzal, hogy tele a szekrény ruhákkal. Ez még nem is lenne baj, de valószínűleg te is tapasztaltad, hogy rengeteg az olyan ruhadarab, amelyet gyakorlatilag nem is hordasz, vagy amelyikből több színt is megvettél egy gyengébb pillanatában. Pakolj ki mindent a szekrényből, és válogasd át a ruháid a következők szerint: azonnal leselejtezhető, elajándékozható, hordható. Csak a hordható kupacba került ruhadarabokat tedd vissza a szekrénybe, a leselejtezhetőt azonnal zsákozd be, és készítsd az előszobába, hogy el tuddd vinni a szelektív gyűjtőbe vagy a rászorulóknak. Az elajándékozható a legproblémásabb kupac, ezt valószínűleg még kerülgetni fogod pár napig a lakásban. A minimalista életmód szabálya: új ruhát csak akkor vehetsz, ha abból a zsákból valamit továbbadtál.
2. MINDENBŐL EGYET TARTS MEG!
Lehet, hogy végig sem gondoltad, de valószínűleg a te lakásod is tele van már nem használt konyhai eszközökkel, ollókkal, fejhallgatókkal és hasonló „fontos” dolgokkal. Amiből két egyforma van, azonnal szabadulj meg az egyiktől (főleg azoktól, amik már nem működnek, használhatatlanok). Rá fogsz jönni, hogy nincs szükséged rájuk, és ami igazán megdöbbentő: soha nem fogod keresni a kidobott vagy elajándékozott darabokat.
3. TEDD FEL A KÉRDÉST: VALÓBAN SZÜKSÉGED VAN AZ ADOTT TÁRGYRA?
A minimalista életmód jegyében nemcsak a felesleges ruháktól és cipőktől lehet megszabadulni, hanem például bútoroktól, könyvektől, konyhai eszközöktől is. Nézd át a lakásod – egyszerre csak egy helyiséget minimalizálj! –, és gondold át, hogy miket nem használsz. Tedd őket dobozba, és ha egy hónap alatt nem hiányoltad az elcsomagolt holmit, ajándékozd oda valakinek, vagy add el.
4. LASSÍTS!
Nem elég a fizikai változásokra koncentrálni, a minimalista életmód mentális változásokkal is jár. Meg kell tanulnod a jelenre fókuszálni, nem rágódni a múlton és aggódni a jövőn. Fontos szüneteket tartani, amikor csak önmagadra figyelsz. Ints búcsút azoknak az embereknek, akik leszívják az energiáid, és akik szorongást, feszültséget ébresztenek benned. Írj bakancslistát, és lassan, tudatosan valósítsd meg álmaid.
5. EGYSZERŰSÍTSD AZ ÉTRENDED!
Rengeteg felesleges élelmiszert vásárolunk. Biztosan te is bosszankodtál már, hogy mennyi étel végzi a kukában, és valószínűleg azon is elgondolkodtál néhányszor, hogy teljesen felesleges három-négyféle köretet kínálni a vasárnapi ebédhez. Nézd át a kamrát és a hűtőszekrényt, dobj ki vagy ajándékozz el minden mesterséges, feldolgozott élelmiszert. Törekedj arra, hogy minél több friss zöldséget, gyümölcsöt, húst és halat, fűszereket használj az ételek elkészítéséhez. Ha tudod, hogy az étel, amelyet fogyasztasz, hasznos a szervezeted számára, nagyobb élvezet lesz a táplálkozás.
EZ IS ÉRDEKELHET:
- Színterápia: Hogyan működik, miben segít?
- Mutasd az otthonod, megmondom, milyen ember vagy!
- Konyhakert maradékokból: Ne dobjuk ki, inkább hajtassuk ki!