A vas az egyik legfontosabb nyomelem a szervezet számára: a vérképzésben, az oxigénszállításban, és a sejtmegújulásban is fontos szerepet tölt be. Ha rendszeresen és aktívan sportolunk és emellett diétázunk is, és így kevesebb vörös húst eszünk, esetleg egyáltalán nem eszünk állati eredetű ételt, könnyen előfordulhat, hogy vashiányosok leszünk, annak minden kellemetlen következményével együtt.
A vashiány következtében kevesebb oxigén jut a szövetekhez, csökken a vér oxigénszállító elemeinek mennyisége és mérete, így a szervezet folyamatos energiahiányban szenved. Ha gyengének érzed magad, ami folyamatos fáradtsággal párosul, és nehezen tudsz összpontosítani a feladataidra, akkor gondolni kell ennek a fontos anyagnak a hiányára. A pontos diagnózist persze bízd a háziorvosra meg a laboratóriumra. A vörös húsban található a legtöbb vas, de szerencsére más forrásokból is megszerezheted ezt az ásványi anyagot. A legfontosabb mégis az, hogy C-vitamin tartalmú élelmiszerekkel, például citromlével segítsd e fontos anyag felszívódását a szervezetedben.
Vörösbab
A vörösbabban rengeteg a rost és a fehérje, ehhez jön hozzá csészénkénti 4 mg-os vastartalma. A termékeny korú nőknek, akiknek a legnagyobb a napi vasszükséglete, 15 mg vasat ajánlott naponta elfogyasztani.
Spenót
Egy csésze párolt spenótban 6 mg vas van, ráadásul a napi kalciumszükséglet közel egyharmadát, és a napi A-vitamin szükséglet egészét is magadhoz veszed vele.
Mángold
Nem szereted a spenótot? Akkor próbáld ki a párolt mángoldot, amelyben csészénként 4 mg vas van.
Lencse
Minden csésze főtt lencsében 7 mg vas van, így érdemes időnként lencselevest vagy lencsefőzeléket készíteni.
Zabpehely
Fél csészénként 4 mg vas van benne. Nem véletlen, hogy a zabpehely az egyik legjobb reggeli.