Manapság a vashiányos állapot népbetegség. Az életében legalább egyszer mindenkit utolér, és nem meglepő, hogy ezért is a helytelen táplálkozási szokások tehetők felelőssé. Ha nem vesszük észre, vérszegénység lehet a következménye, de tudatos életvitellel megelőzhetjük.

Ha a vas hiányzik

Miért kell a vas?

Az emberi szervezet nem tudja előállítani ezt a számára nélkülözhetetlen mikroelemet, táplálékkal tud csak bejutni, ráadásul rendkívül rossz a felszívódása, az elfogyasztott vasnak csak elenyésző része hasznosul. Jó hír viszont, hogy bizonyos mennyiségben képesek vagyunk tárolni. Egy felnőtt emberi szervezet kb. 4-5 g vasat tartalmaz, ennek túlnyomó része a hemoglobin és a myoglobin felépítésében vesz részt. Az előbbiben tárolt vas a sejtszintű gázcserét végzi, az utóbbi pedig az izomsejtek anyagcsere-folyamataiban tölt be fontos szerepet.

Ha kevés

A vashiány olyan, az egész szervezetet érintő tünet, amelynek krónikus fennállása vérszegénység kialakulásához vezet. Rejtett vashiány esetén a vérben lévő vas mennyisége még elegendő, viszont a csontvelőben lévő raktár már kimerülőben van. A vashiányos állapot népbetegségnek számít, ez – is – a helytelen táplálkozási szokásokból fakad; kevés nyers gyümölcsöt, silány minőségű állati élelmiszert, többszörösen feldolgozott gabonakészítményeket fogyasztunk. Az élete során legalább egyszer mindenki vashiányossá válik.

Ha nem elég a bevitel

Az egyoldalú, alacsony biológiai értékű táplálkozás: a rengeteg feldolgozott élelmiszer, a rossz minőségű és kevés fehérje fogyasztása vashiányt okozhat. az állati eredetű élelmiszerek vastartalma jobban hasznosul, mint a növényieké. Bizonyos vitaminok és ásványi anyagok – a c-, a B12-, a B2- és B6-vitamin, valamint a folsav – segítik a beépülését. A vegetáriánus, vegán életvitelt folytatók általában vitaminokban, ásványi anyagokban gazdag élelmiszereket fogyasztanak, amelyekkel a növényi vas felszívódásának mértéke elérheti a 4-5 százalékot, B12-vitamint viszont nem juttatnak a szervezetükbe, mert az csak állati eredetű élelmiszerekben fordul elő, ezért nekik tablettával célszerű pótolni.

Többszörösen feldolgozott, alacsony vitamin- és ásványianyag-tartalmú táplálkozás esetén az étkezéssel a szervezetbe jutott vas még nehezebben hasznosul. Vannak olyan anyagok, amelyek gátolják a vas felszívódását, ilyen például a kávéban és a fekete teában található polifenol, az E385 tartósítószer, a túlzott rostbevitel (például rosttablettával), a savkötő készítmények, az oxaláttartalmú élelmiszerek, mint például a spenót, aminek egyébként magas a vastartalma.

Ha több kellene

Az ajánlás szerint az egészséges férfiaknak napi kb. 10 mg, míg a nőknek napi kb. 15 mg vasbevitel javasolt. Bizonyos helyzetekben, például várandósság vagy szoptatás idején, és a gyerekek hirtelen növési időszakában megemelkedik a szervezet vasigénye.

Ha elveszítjük

A nők a túl erős menstruációs vérzés során sok vért – így vasat – veszítenek. Műtétek után, gyomorfekély esetén is fokozott a vasveszteség.

Ha nem hasznosul

Bizonyos gyomorbetegségek esetén a csökkent gyomorsavelválasztás miatt romlik az ásványi anyagok és a vitaminok felszívódása is.

Mikor gyanakodjunk?

A vérszegénység leggyakoribb, mégis nehezen azonosítható jele a fáradékonyság. Erre ugyanis gyakran legyintünk, természetesnek vesszük. Ha tartósnak bizonyul, ne hagyjuk annyiban! Ha mozgás közben hamar levegőért kapkodunk, szapora a szívverésünk, akkor lehet, hogy nem szívbetegek, hanem vérszegények vagyunk. A bőr egészséges, rózsás színét az arcbőr kis artériájának teltsége és a vérben lévő hemoglobin adja, ha az csökken, sápadtak leszünk. Jelzésértékű, ha az arc mellett az ajkak, a körömágy, az íny, illetve az alsó szemhéj belseje is halványabb a kelleténél. A gyakori fejfájás, szédülés, fülzúgás, a csökkent memória, figyelemzavar is utalhat vérszegénységre. A torokban lévő gombócérzés, ingerlékenység is felhívhatja a figyelmet erre a betegségre, ahogy az erős hajhullás is jellegzetes tünete.

Ezek is érdekelhetnek

Vess véget a jojónak: lépj ki a fogyás-hízás örökös körforgásából
A kilók le-fel szaladgálása nemcsak idegesítő, hanem egészségtelen is. Tippjeinkkel most végleg leszámolhatsz a súlyfelesleggel!
Kókuszvíz kávé: A trópusi ízélmény diétás köntösben
Fedezd fel a kókuszvízzel főzött kávé egyedi világát! Ez a hidratáló és kalóriaszegény ital természetes édességével és trópusi ízével tökéletes választás diétázóknak és ínyenceknek egyaránt.
A legjobb téli diétás desszert, ezt a csokikrémet nem lehet abbahagyni
A narancsos csokihab télen is kényeztető és egészséges: C-vitaminban gazdag, erősíti az immunrendszert, kakaója javítja a hangulatot. Diétás verzióban is könnyed, mértékkel fogyasztva tökéletes!
Így vigyázz a bőrödre, ha a hidegben sportolsz
Íme néhány tipp, hogyan óvd a bőrödet, miközben a hidegben sportolsz.
Ne csak fogadkozz: Így tartsd be a diétát 2025-ben, hogy sikerüljön
Íme néhány praktikus tanács, amivel valóban elérheted diétás céljaidat.
Megújult a szilveszteri lencse, ezt a recepted imádni fogod
Egy kis újítás sosem árt! Ezt az ínycsiklandó főzeléket most mindenképpen ki kell próbálnod, ugyanis a puy lencse nemcsak egészséges – mivel tele van fehérjével – de párolás közben még az alakját is megtartja, és egyáltalán nem fő szét.
Táplálkozási tanácsadók, dietetikusok, sportedzők: a tudatos élet hivatásos támogatói!
Az egészségtudatos életmódra való törekvés alighanem napjaink egyik legnépszerűbb – pozitív – trendje. Egyre többen keresik a hasznos útmutatást, hogyan lehetnek jobban táplálkozni, aktívabban élni, mozogni, sportolni, és hogyan érhető el az afféle mentális egészség és jóllét.
Diétás lett a dubai csoki, készítsd el te is otthon
Varázslatos édesség bűntudat nélkül! Készítsd el a diétás Dubai csokit, amely cukormentes, egészséges alapanyagokból áll, és tökéletesen illik az ünnepek utáni könnyed életmódhoz

Ajánlataink