Hevesen dobogó szív, izzadt tenyér, liftező gyomor – mindannyian tudjuk, milyen érzés szorongani. A félelem testi tünetei – az izmok feszültsége, a szapora légzés és szívverés – segítenek a menekülésben, így a szorongás tulajdonképpen normális élettani jelenség. Néha mégis kórossá válik, és olyankor bizony szükség lehet szakember segítségére.

Nehéz szívvel – Félelem és szorongás

Szorongásos zavarok

A szorongás akkor kóros, ha a beteg félelme irracionális: egy mások számára teljesen hétköznapi, lényegtelen inger váltja ki. Ha a kóros félelem állandósul, a mindennapi életvezetés ellehetetlenül. Élete folyamán a népesség több mint negyede átél valamilyen szorongásos betegséget, tehát bátran mondhatjuk, hogy népbetegségről van szó. A szorongásos zavarok kialakulásában az öröklött tényezők mellett a nevelés és a környezeti hatások is szerepet játszanak.

A gyerekkor meghatározó a szorongásos zavarok szempontjából is: fontos, hogy a gyermekek félelem nélkül, védett környezetben nevelkedjenek. A szülőknek nem szabad túl magas követelményeket állítaniuk a gyerekek elé, a kitűzött céloknak mindig összhangban kell állniuk a gyermekek értelmi-érzelmi-fizikai teljesítőképességével. Fontos a dicséret, az, hogy a gyermekekben kialakuljon az önbecsülés.

Legyen számukra világos és egyértelmű, miben jók, miért értékesek, ne okozzon lelki sérülést, ha bizonyos elvárásoknak nem tudnak megfelelni. A szorongó gyermekekből szorongó felnőttek lesznek!

Fizikai és érzelmi tünetek

A szorongó ember fizikai tünetei nagyon jellemzőek. A leggyakoribb jelek közé tartozik az arc és a mellkas bőrpírja, amely meleg érzéssel is járhat, miközben a végtagok hűvösek. Mivel a nyáltermelés csökken, a szorongó ember szája száraz, beszéde így színtelenebb. Előfordul, hogy a beteg köhögéssel, krákogással próbálja zavarát oldani. A szorongás növeli a verejtékmirigyek aktivitását, így a fokozott izzadás is jellemző tünet. A szem is árulkodik a félelemről: a szorongó ember pupillája tág, és szaporábban pislog. A szemkontaktust nem tudja tartani.

A szorongás a légzést és a szívet is érinti. A légzés szapora lesz – pánikroham esetén ez végtagi görcshöz vezethet –, és gyakori a mély sóhaj is. Ez utóbbinak szorongáscsökkentő hatása van. A pulzusszám növekedhet, illetve csökkenhet is. A mozgásban megfigyelhetők gátolt tünetek, amikor a mozdulatok kimértek, óvatosak, és a túlmozgás is, amiknek jó része a szorongás enyhítését szolgálja. Jól ismert kép: ügyintézéskor, orvosi rendelőben ülve várakozunk, miközben a mellettünk ülő rázza a lábát, „izgágáskodik”, azaz szorong.

Az érzelmi megnyilvánulások is eltérőek lehetnek. Akad, akinek „a hangja is elmegy”, gesztusai, mimikája szinte csak jelzésértékű, míg másra a fokozott közlési vágy a jellemző. A szorongás gyakran vezet a társas kapcsolatok megszűnéséhez, elmagányosodáshoz, alkohol- és kábítószerfüggőséghez. Ezek egyik elkerülhetetlen következménye a depresszió és sok esetben az öngyilkosság.

Azt sem szabad figyelmen kívül hagyni, hogy a szorongó típusú emberek körében lényegesen gyakrabban alakulnak ki szív- és érrendszeri betegségek.

Kezelés

A szorongásos zavarokat gyógyszerekkel és pszichoterápiával, stresszoldó módszerek elsajátításával és rendszeres alkalmazásával lehet gyógyítani. Légzőgyakorlatokkal, relaxációval, meditációval egyszerűen és szinte bárhol csökkenthető a stressz. Az életmód is jelentősen befolyásolja a szorongás mértékét: a megfelelő étrend, a rendszeres mozgás és a pihentető alvás sokat segít a stresszoldásban.
 

Ezek is érdekelhetnek

Cukros üdítők helyett: erjesztett gyömbérital egyszerűen
10 perces diétás barackleves - ennél jobb a melegben nem kell!
A nyár legízletesebb gyógyító gyümölcse a barack. Ez a rostokban gazdag, lédús csemege tisztítja és méregteleníti az egész testet és rengeteg variációban elkészíthető. Most egy levest készítettünk belőle.
Hűsítő édesség, amit nyáron is ehetsz – így csináld!
Nyáron sem kell lemondanod az édességről, csak okosan válassz! Ez a könnyű, hűsítő finomság pár perc alatt elkészül, tele van friss gyümölccsel, mégis barátságos a diétádhoz – próbáld ki, és élvezd a nyár minden falatját bűntudat nélkül!
15 perces otthoni edzésterv, ha nincs időd semmire
Nincs időd órákig edzeni? Nem gond! Ez a 15 perces otthoni edzésterv tökéletes, ha gyorsan, eszközök nélkül szeretnél formába lendülni. Csak a saját testsúlyodra és egy kis kitartásra lesz szükséged!
5 étel, amit este is nyugodtan ehetsz fogyókúra alatt
Este rád tör az éhség, de nem akarod tönkretenni a diétádat? Nem kell éhezve lefeküdnöd! Mutatunk 5 egyszerű és finom ételt, amit bátran ehetsz este is, ha fogyni szeretnél – bűntudat nélkül.
Életmódváltás 40 felett - Zoltánnak sikerült, neked is fog!
Az életmódváltás ne legyen egy távoli terv, kezdd el most, Zoltán példája alapján! Sosem késő elkezdeni. Mutatjuk hogyan csináld!
Nincs időd edzeni? Íme a trükk, amit bárhol bevethetsz
Nincs időd hosszú edzésekre? Egy orvos szerint már napi néhány perces mozgással is látványos eredményt érhetsz el – ha jól illeszted be a napirendedbe.
A legjobb diétás nyári limonádék
Ha nyáron is figyelsz az alakodra, de nem szeretnél lemondani a hűsítő finomságokról, akkor ez a diétás limonádéválogatás neked szól. Könnyű, frissítő, kalóriaszegény italok, amelyeket pár perc alatt elkészíthetsz otthon – és még a diétádat sem veszélyeztetik.

Ajánlataink