Történelmi fordulat állt be a játékpiacon: Barbie felszedett tíz kilót. Szélesebb lett a csípője, megvastagodott a dereka, domborodik a feneke és kerek a vádlija. Ez maga a csoda. Felülkerekedtünk az évtizedes harcban. Barbie lett olyan, mint mi. És nem fordítva.

Olyan, mint mi?

Lehetetlen testarányok

Szürreálisan hosszú lábaival, nádszálvékony derekával és hatalmas melleivel 57 éve ostromolja Barbie az énképünket. Ha hús-vér nő lenne, a magassága meghaladná az 1,9−2,2 métert. A melle szilikonból lenne, és ha már úgyis benézett a plasztikai sebészetre, a lengőbordáitól is megszabadulna. De hiába nézne ki csodásan, nagy valószínűséggel egész nap csak feküdne, mert a kóros soványságtól mozdulni se tudna, és a menstruációja is elmaradna.

A valóságban 1:100 000-hez az esélye annak, hogy egy nőnek természetes körülmények között Barbie-alakja legyen. Viszont sokakat annyira megfog a szuperkarcsú baba imidzse, hogy egy kisebb vagyon és jó néhány fájdalmas beavatkozás árán Barbie-vá operáltatják magukat.

Bár tagadják, a csak „humán Barbie-ként” emlegetett ukrán Valeria Lukyanova és a brazil Andressa Damiani alakja sem lehet más, mint egy plasztikai sebész műve. Ugyan a két nő esete durva szélsőség, tény: az ikonikus baba rengeteg lány és nő önértékelését befolyásolja negatívan – ráadásul úgy, hogy nem is tudnak róla.

Énkép a gyerekkorban

A gyerekek szocializációjuk során különböző viselkedésmintákat sajátítanak el: a látott szerepeket magukévá teszik, azaz egy idő után már azt tartják helyesnek és megfelelőnek, amihez hozzászoktak. A szocializáció egyik fontos kelléke a baba. Brit pszichológusok 5 és 8 év közötti kislányokon tesztelték, hogyan hat a Barbievilág az önértékelésükre.

A 2006-ban végzett kísérlet során egy képeskönyvet adtak a gyereknek, ami egy történetet mesélt el Miráról, aki felkel, majd elmegy vásárolni, hogy új ruhát vegyen az esti buliba. A különbség az volt, hogy az egyik csoportban Barbie szerepelt a képeken, a másikon a 44-es méretű ruhákat viselő Emme nevű baba. A harmadikban semleges, emberalakok nélküli fotókat mutattak.

Ezután a lányoknak el kellett dönteniük, igazak-e rájuk bizonyos állítások, melyek közé a kinézetükre vonatkozó pozitív állításokat rejtettek. Azoknak, akik a Barbie-könyvet nézegették, kimutathatóan alacsonyabb volt az önértékelésük azoknál, akik a másik két albumot lapozgatták. A 7-8 éveseknél már azt is észre lehetett venni, hogy elsajátították a Barbie által sugallt testképet: a vékony alkatot tartották ideálisnak, míg Emme-et kövérnek gondolták.

Négy évvel később holland tudósok megismételték a kísérletet annyi különbséggel, hogy a kislányok játszhattak is a babákkal, illetve egy semleges legókészlettel. A tízperces játék után arra kérték a gyerekeket, válaszszák ki háromtálkányi eltérő színű csokidrazsé közül, melyik a finomabb.

A kérdőívek összesítéséből kiderült, hogy maga a játék nem befolyásolta a gyerekek énképét. Viszont azok, akik a normális testalkatú Emme-mel babáztak, sokkal több édességet ettek, mint a barbizó lányok.

A változás útján

Nem véletlen tehát, hogy Barbie-t rengetegen vádolják azzal, hogy kisebbségi komplexusba taszítja a nőket. A gyártó Mattel cég azonban addig nem szánta rá magát a szépségideál átalakítására, míg nem kezdtek el drasztikusan romlani az eladási mutatói.

Hogy felvegyék a versenyt a sokkal természetesebb nőképet sugárzó játékokkal, például a Jégvarázs vagány főszereplőiről, Elzáról és Annáról mintázott figurákkal, úgy döntöttek, hogy másféle testalkatú Barbie-kat is piacra dobnak. Mielőtt nekiálltak volna a Barbie-imázst lebontani, a legnagyobb titokban megmutatták a terméket a fogyasztóknak.

Az anyukáknak és a kislányoknak azt kellett eldönteniük, mennyire tetszenek nekik a teltkarcsú („curvy”), a magas („tall”) és az alacsony („petite”) Barbie-k, akiknek nemcsak az alkata, hanem a bőr- és hajszíne is jelentősen eltért a megszokottól. A felnőtteknek rögtön bejött az újítás, mert magukra ismertek a babákban.

A gyerekek is szívesen játszottak velük, de állították, ez nem Barbie. Mert Barbie vékony, magas, szőke és kék szemű. Úgy jó, ahogy van.

Ezek is érdekelhetnek

Kánikula diéta: így hűtsd le belülről a tested
Ha ezekből eszegetsz a nap folyamán többször, jobban fogod bírni a forróságot!
Ezeken az egészségügyi munkahelyeken helyezkedhetsz el a vidéki Magyarországon
Amikor valaki orvosnak tanul, egy idő után eljön a pillanat, amikor választania kell: marad a nagyvárosi nyüzsgésben vagy keres magának egy nyugodtabb, élhetőbb ritmust.
4 kiló mínusz 2 hét alatt? Igen, ezzel a trükkös, tojásos módszerrel!
Már nem kell sokat várnod, és végre megérkezik az igazi strandidő! Ha szeretnél fürdőruhában is magabiztosan tündökölni, akkor ez a kéthetes diéta segíthet abban, hogy akár 4 kilótól is megszabadulj – mindezt éhezés és bonyolult szabályok nélkül.
Ez lesz a kedvenc diétás, nyári sütid: barackos ropogós
Ezt a diétás édességet pillanatok alatt elkészítheted, hidegen és melegen is isteni.
Öt apró szokás, ami segít formában maradni nyáron is
Sokan hiszik, hogy az egészséges életmód csakis napi többórás edzéssel és szigorú diétával érhető el. Pedig a valóság sokkal árnyaltabb: már néhány egyszerű, tudatos szokással is rengeteget tehetünk azért, hogy fittebbnek és energikusabbnak érezzük magunkat.
Anyajegyek: Ártalmatlan bőrelváltozás vagy a bőrrák első jele?
Ha gyanús jeleket tapasztalunk, habozás nélkül forduljunk orvoshoz, mert az időben diagnosztizált elváltozások nagyon jól kezelhetőek. Figyeljünk oda magunkra!
Zsírégetés alvás közben? – 5 hormon, amitől valóban fogysz éjszaka
Kata története: áldozatokkal járt, hogy lefogytam
Előfordul, hogy az elszántság és a belefektetett munka egyszerűen nem elég. Ilyenkor hiába minden diéta, edzés és változtatás, egyszerűen nem mennek le a kilók. Kata esetében a fogyási kudarc egyik oka, a betegségei mellett a sporttal kapcsolatos pszichés gát is volt, így utolsó kísérletként választotta a gyomorkisebbítő műtétet, ami végül hozzájárult testsúlycsökkenéséhez.

Ajánlataink