A bevásárlóközpontból távozóban éppen a teendőit gondolja végig, amikor rádöbben, hogy fogalma sincs, hol parkolt.
Bizonyára ön is észrevette már, hogy a memóriája rosszabbul működik, ha túlterhelt vagy stresszhelyzetben van. Ha éppen azon gondolkodott, mennyi feladattal nem végzett a munkahelyén, és még mennyi teendője van, mielőtt hazaér és nekiáll vacsorát főzni – nos, nem csoda, ha nem emlékszik arra, hol állt meg az autóval. Amikor feszültek vagyunk, nem tudunk összpontosítani a bejövő információkra – állítják a pszichológusok. Úgy érezzük, egyszerre több dolgot is képesek vagyunk csinálni, de a valóságban olyan gyors a feladatváltás, hogy az nem teszi lehetővé az új információk hatékony kódolását. Szakemberek szerint ráadásul bármilyen típusú krónikus stressz – munkahelyi problémák, komoly változások a magánéletben vagy általános szorongás – a kortizol hormon emelkedéséhez vezet, az pedig károsan hat az agyműködésre. A stresszhormonként is ismert kortizol magas szintje ugyanis rossz hangulatot, szorongást, koncentrációs és figyelemzavart okoz, és megnehezíti az új információk rögzülését.
MEGOLDÁS: Lehet, hogy túl sok a tennivalója, de az agy akkor működik tökéletesen, ha egyszerre egy dologra koncentrál. Ebben lehet segítségére a meditáció: mély lélegzetvételekkel lassuljon le, és próbáljon az adott szituációra, teendőre figyelni.
Megpróbál segíteni a gyerekének a házi feladat megoldásában, és rájön, hogy elfelejtette az egykor megtanult kulcsfontosságú fogalmakat.
Az agy alkalmazkodik a változó környezeti feltételekhez, és egész egyszerűen a gyakran használt részek funkcionálisabbak és jobban működnek. Praktikusan ez azt jelenti, hogy ha nem használ bizonyos területeket, előfordulhat, hogy az nem működik megfelelően. De az, hogy nem emlékszik dátumokra, képletekre, fogalmakra, még nem jelenti azt, hogy az iskolában tanult dolgok örökre elvesztek: ahogy újra elkezd foglalkozni a témával, az egyszer már megtanult ismeretek megint felszínre kerülnek.
MEGOLDÁS: Ha szeretné megőrizni a tekintélyét a gyerek előtt, mielőtt segítene neki, frissítse fel az ismereteit. Lapozza át a tankönyveket, nézzen utána a neten. Minél több témába ássa bele magát, annál több agyi kapcsolat alakul ki.
Önnek fájdalmas emlék a nagymamájuk temetése, míg az unokatestvére jó szívvel emlékszik a szertartásra, a búcsú pillanataira.
Gyakran előfordul, hogy az emberek másképp emlékeznek egy eseményre, vagy más részek maradtak meg az emlékezetükben – különösen akkor, amikor az adott esemény komoly érzelmeket generált. Ez azért van, mert az agyunk arra figyel, ami számunkra fontos. Az agy nemcsak reagál bizonyos helyzetekre, hanem megpróbálja megjósolni, mi fog történni a múltbeli tapasztalatok felhasználásával. Így értékes energiát spórol, segítve a hatékonyabb működést. Az agy ügyesen költi az erőforrásait, tehát nem fog mindent rögzíteni. Ha egy eseményre emlékezik, az azért van, mert az agya úgy gondolta, valamiért kódolni kell az információt. De az ok mindenkinél más.
MEGOLDÁS: Nem tud visszamenni az időben, és nem tudhatja meg, mi történt a temetésen valójában. Próbáljon szép és pozitív pillanatokat felidézni, olyanokat, amelyeket nem szeretne elfelejteni.