Valódi gyümölcsből
Amit gondol: Az étel vagy ital legfőbb összetevője a gyümölcs, vagy magas százalékban tartalmaz valódi gyümölcsöt, gyümölcshúst. A valóság: Még a 100%-os gyümölcslevekről sem gondolhatjuk feltétel nélkül, hogy tényleg ilyen magas százalékban tartalmaznak valódi gyümölcsöt. A legtöbb gyümölcslé vagy gyümölcsital 10–40%-ban tartalmaz gyümölcsöt vagy gyümölcshúst. A többi része víz, aroma, ízfokozó, esetleg cukor vagy fruktóz. A legnagyobb százalékban a valóban frissen préselt, igen rövid szavatossági idejű gyümölcslevek tartalmaznak valódi gyümölcsöt. Onnan ismerheti fel ezeket a finomságokat, hogy többnyire hűtőpultban tartják őket és általában 3 nap a szavatossági idejük.
Light
Amit gondol: Alacsony kalóriatartalom, nem hizlal, nem okoz súlygyarapodást.
A valóság: Egy termék light változata általában azt hivatott jelezni, hogy az adott termék kalóriaértéke alacsonyabb a normál verziónál. Ahhoz, hogy egy terméket light jelzővel illessenek, csökkenteni kell a zsír-, a só- vagy a cukortartalmát. Mivel ez óhatatlanul azzal jár, hogy az étel vagy az ital íze megváltozik, más trükkökhöz kell folyamodniuk a gyártóknak, hogy megtartsák az eredeti ízt. Sajnos ilyenkor vagy több cukor kerül a termékbe, vagy egyéb ízfokozó anyaggal próbálják megtartani a megszokott ízvilágot. Sok esetben pont az ilyen adalékanyagok miatt, a teljes kalóriaérték tekintetében light és nem light termék között nincs is nagy különbség. Ráadásul a light kifejezés az agyműködésre is negatívan hat. óhatatlanul is azt gondoljuk, azért, mert valami light, többet ehetünk-ihatunk belőle.
Természetes
Amit gondol: Frissen, friss összetevőkből készült, farmról, kisebb gazdaságokból eredő étel, ital.
A valóság: Ezt a kifejezést előszeretettel használják a cégek, mert nagyon jól hangzik és a valódisága nehezen ellenőrizhető. Minden esetben nézzük meg a termék összetevőit. Ha a „természetes” anyagok mellett ismeretlen eredetű szavakat látunk, amelyek mellett E-számok és betűk is feltűnnek, akkor ne a hangzatos címkének, hanem elsősorban a szemünknek higgyünk.
Zsírszegény, alacsony zsírtartalmú
Amit gondol: Kevesebb zsír az élelmiszerben, kevesebb kalória, kevésbé hizlal.
A valóság: Tejtermékekből mindenképpen érdemes a zsírszegény verziót választani. Az alacsonyabb zsírtartalmú tej, túró vagy sajt mindenképpen jobb. Azonban az alacsonyabb zsírtartalmú nassok, csokoládék, kakaók, gyümölcsjoghurtok, pudingok nem biztos, hogy jobb választásnak minősülnek. Ugyanaz a helyzet, mint a light élelmiszerekkel. Ha csökkentik a zsírtartalmat, szükség van valami más adalékra, hogy az adott termék ne veszítsen a valódi ízéből. Ilyenkor kerül elő a cukor. Így lehet, hogy egy adott termék zsírtartalma alacsonyabb, de ezzel arányosan nő a cukortartalma, míg a kalóriaértéke szinte ugyanannyi marad, mint az eredeti termék esetében. Ez esetben is alapszabály: olvassa el a címkét!