Az elmúlt évtizedekben egyre több módszer jelent meg a fogamzásgátlók piacán, jelentősen megkönnyítve a nők életét. Ám a mai napig rengeteg a tévhit is e témában. Ön úgy gondolja, mindent tud a születésszabályozásról? Nézzük meg együtt, melyek a leggyakoribb tévhitek.

Tévhitek a fogamzásgátlásról

A fogamzásgátló tabletták szedése súlygyarapodást okoz.
A VALÓSÁG

Átfogó klinikai vizsgálatok sem találtak bizonyítékot arra, hogy a fogamzásgátló tabletták felelősek lennének a súlygyarapodásért. Ma a fogamzásgátló tablettáknak rendkívül alacsony a hormontartalmuk, mind az ösztrogén, mind a progeszteron komponenst tekintve. Korábban a magasabb ösztrogéntartalmú tablettáknál előfordulhatott fokozott étvágy, vízvisszatartás, de ez is csak 2-3 kg súlyfeleslegre jelentett magyarázatot. A fogamzásgátló tabletták szedése során kialakult testsúlyfelesleg az esetek többségében (kb. 97%-ban) a helytelen életmódnak és nem a hormonkészítményeknek tulajdonítható. A hosszú hatású progeszteroninjekciót kapott nőknél megfigyelhető volt súlygyarapodás, a testzsír növekedése, de hogy mi okozta ezt a hatást, pontosan nem tudják. Napjainkban ezt a módszert ritkán használják.

Szoptatás alatt nem kell tartani a teherbeeséstől.
A VALÓSÁG

Ez a tévhit felelős sok nem tervezett terhességért – állítják a szakemberek. A szoptatás alatt termelődő prolaktin két hormon működését befolyásolja: a tüszőérésserkentő és a sárgatestserkentő hormonokét. Ha nincs tüszőrepedés, a méhnyálkahártya nem válik le, ennek hiányában pedig elmarad a menstruáció. Ám előfordul, hogy a szülést követően szinte azonnal visszatér a menstruációs ciklus, és mivel vérzés csak az első tüszőrepedést követően jelentkezik, már a ciklus észlelése előtt terhes is lett a szoptató kismama.

A fogamzásgátló tablettát mindig ugyanabban az időben kell bevenni.
A VALÓSÁG

Pár órás eltolódás nem okoz zavart még az alacsony hormontartalmú készítmények esetében sem, így akik az esti rituáléhoz igazítják – például fogmosáshoz – a gyógyszer szedését, azoknak nem kell aggódniuk. A többórás eltérés valóban okozhat áttöréses vérzést.

A hosszú ideig tartó tablettaszedés megnehezíti a teherbeesést.
A VALÓSÁG

A hormonok szinte azonnal kiürülnek a szervezetből, ahogy a gyógyszer szedése befejeződik. Ennek jele a menstruáció. A következő, induló ciklusban az esetek döntő többségében megindul a peteérés, és megtörténhet a teherbeesés. Az, hogy néha hónapokig nem sikerül a teherbeesés, nem a gyógyszer miatt van: többnyire azoknál jelentkezik a probléma, akiknek a ciklusuk a gyógyszerszedés előtt sem volt szabályos.

A fogamzásgátlók új generációja nem olyan biztonságos, mint a régi módszerek.
A VALÓSÁG

A hormonális fogamzásgátlók gyártói arra törekszenek, hogy minél kevesebb hormont tartalmazzanak a piacon megjelenő új termékek. Egyes tanulmányok szerint azonban ennek ellenére valamivel nagyobb a vérrögképződés azoknál a nőknél, akik a születésszabályozás új formáit alkalmazzák, de a növekedés rendkívül alacsony: az orvosok szerint elenyésző mértékű kockázatnövekedésről van szó.

Méhen belüli fogamzásgátló eszköz csak már szült nőknek ajánlott.
A VALÓSÁG

Bárkinek, aki hatékony és megbízható fogamzásgátló módszert keres, ajánlott az IUD, akkor is, ha még nem szült. Ennek a félreértésnek az az oka, hogy az IUD egyes formái, mint például a Mirena, elsősorban gyermekes nők számára javasolt, mert náluk könnyebb a felhelyezés. Napjainkban azonban már több, kifejezetten nem szült nőknek kifejlesztett, alacsony hormontartalmú és kisméretű méhen belüli eszköz kapható.

Ezek is érdekelhetnek

Három zseniális vacsora csirkéből, ha diétázol
Nem tudjuk megunni a csirkehúst: egyik kedvenc egészséges alapanyagunk, sokféleképpen elkészíthető, csak egy kis kreativitás kell ahhoz, hogy finom, tápláló és diétába is könnyen illeszthető vacsorákat készítsünk belőle – mindössze 10-20 perc alatt.
A tél fiatalító fűszerei, mutatjuk, mit szerezz be!
A titok a téli fűszerekben rejlik, melyek még képesek akár meg is fiatalítani a testet.
Mindent a fogamzásgátlásról: melyik való neked?
A fogamzásgátlás minden párt érint, akik nem szeretnének gyereket a közeljövőben. Keressük a legjobb megoldást, ami biztonságos, és igazán illik hozzád.
Sütés nélkül készül ez a mennyei joghurt torta
Ha nincs kedved órákig a konyhában bíbelődni, próbáld ki ezt a receptet.
Ezt az új diétás kókuszgolyót imádni fogod, pillanatok alatt kész
Ez az egyszerű zöldség az indiánok kedvelt eledele volt. Jótékony élettani hatását hosszan sorolhatjuk: megfázásos betegségek hatékony ellenszere, erősíti az immunrendszert. Sósan és édesen is isteni.
Ez november legjobb diétája, karácsonyra bomba alakod lesz
A szervezet feltöltődik vitaminokkal, tápanyagokkal, méghozzá úgy, hogy közben fogyhatunk is.
Ez az ősz legjobb diétás fegyvere, így vesd be a savanyú káposztát
A savanyú káposzta és az abból készült ételek elképesztően jó hatással vannak a szervezetünkre, ezért jó lenne, ha nemcsak az ünnepi asztalon találkoznánk vele, hanem az év többi napján is.
Alma és mogyoróvaj: az egyik legjobb nasi, ha diétázol
A nassolás mindig veszélyes terep. Szerencsére léteznek olyan nasik, amelyek szinte azonnal elejét veszik az egészségtelen vágyakozásnak. Íme egy remek ötlet, amit a táplálkozástudomány szakértői ajánlanak!

Ajánlataink