Az elmúlt évtizedekben egyre több módszer jelent meg a fogamzásgátlók piacán, jelentősen megkönnyítve a nők életét. Ám a mai napig rengeteg a tévhit is e témában. Ön úgy gondolja, mindent tud a születésszabályozásról? Nézzük meg együtt, melyek a leggyakoribb tévhitek.

Tévhitek a fogamzásgátlásról

A fogamzásgátló tabletták szedése súlygyarapodást okoz.
A VALÓSÁG

Átfogó klinikai vizsgálatok sem találtak bizonyítékot arra, hogy a fogamzásgátló tabletták felelősek lennének a súlygyarapodásért. Ma a fogamzásgátló tablettáknak rendkívül alacsony a hormontartalmuk, mind az ösztrogén, mind a progeszteron komponenst tekintve. Korábban a magasabb ösztrogéntartalmú tablettáknál előfordulhatott fokozott étvágy, vízvisszatartás, de ez is csak 2-3 kg súlyfeleslegre jelentett magyarázatot. A fogamzásgátló tabletták szedése során kialakult testsúlyfelesleg az esetek többségében (kb. 97%-ban) a helytelen életmódnak és nem a hormonkészítményeknek tulajdonítható. A hosszú hatású progeszteroninjekciót kapott nőknél megfigyelhető volt súlygyarapodás, a testzsír növekedése, de hogy mi okozta ezt a hatást, pontosan nem tudják. Napjainkban ezt a módszert ritkán használják.

Szoptatás alatt nem kell tartani a teherbeeséstől.
A VALÓSÁG

Ez a tévhit felelős sok nem tervezett terhességért – állítják a szakemberek. A szoptatás alatt termelődő prolaktin két hormon működését befolyásolja: a tüszőérésserkentő és a sárgatestserkentő hormonokét. Ha nincs tüszőrepedés, a méhnyálkahártya nem válik le, ennek hiányában pedig elmarad a menstruáció. Ám előfordul, hogy a szülést követően szinte azonnal visszatér a menstruációs ciklus, és mivel vérzés csak az első tüszőrepedést követően jelentkezik, már a ciklus észlelése előtt terhes is lett a szoptató kismama.

A fogamzásgátló tablettát mindig ugyanabban az időben kell bevenni.
A VALÓSÁG

Pár órás eltolódás nem okoz zavart még az alacsony hormontartalmú készítmények esetében sem, így akik az esti rituáléhoz igazítják – például fogmosáshoz – a gyógyszer szedését, azoknak nem kell aggódniuk. A többórás eltérés valóban okozhat áttöréses vérzést.

A hosszú ideig tartó tablettaszedés megnehezíti a teherbeesést.
A VALÓSÁG

A hormonok szinte azonnal kiürülnek a szervezetből, ahogy a gyógyszer szedése befejeződik. Ennek jele a menstruáció. A következő, induló ciklusban az esetek döntő többségében megindul a peteérés, és megtörténhet a teherbeesés. Az, hogy néha hónapokig nem sikerül a teherbeesés, nem a gyógyszer miatt van: többnyire azoknál jelentkezik a probléma, akiknek a ciklusuk a gyógyszerszedés előtt sem volt szabályos.

A fogamzásgátlók új generációja nem olyan biztonságos, mint a régi módszerek.
A VALÓSÁG

A hormonális fogamzásgátlók gyártói arra törekszenek, hogy minél kevesebb hormont tartalmazzanak a piacon megjelenő új termékek. Egyes tanulmányok szerint azonban ennek ellenére valamivel nagyobb a vérrögképződés azoknál a nőknél, akik a születésszabályozás új formáit alkalmazzák, de a növekedés rendkívül alacsony: az orvosok szerint elenyésző mértékű kockázatnövekedésről van szó.

Méhen belüli fogamzásgátló eszköz csak már szült nőknek ajánlott.
A VALÓSÁG

Bárkinek, aki hatékony és megbízható fogamzásgátló módszert keres, ajánlott az IUD, akkor is, ha még nem szült. Ennek a félreértésnek az az oka, hogy az IUD egyes formái, mint például a Mirena, elsősorban gyermekes nők számára javasolt, mert náluk könnyebb a felhelyezés. Napjainkban azonban már több, kifejezetten nem szült nőknek kifejlesztett, alacsony hormontartalmú és kisméretű méhen belüli eszköz kapható.

Ezek is érdekelhetnek

Stressz, ödéma, fakó bőr? – Célzott kezelések arcmasszázzsal
Az állandó rohanás, a mozgásszegény életmód, az ülőmunka és a magas stresszszint mind látványos nyomot hagy a bőrön.
A reggeli citromos víz mítosza – tényleg fogyaszt?
A reggeli citromos víztől tényleg leolvadnak a kilók? Most kiderül, mi igaz a népszerű diétás trükkből, és mi csak jól hangzó mítosz.
Munka és életmód: így őrizheted meg az egyensúlyt Nyíregyházán
Szeretnél munkát váltani Nyíregyházán anélkül, hogy feladnád az egészséges életmódot? A Jooble segít olyan állást találni, amely figyel az egyensúlyodra is.
Nemcsak fogyni segít az eper! Érdemes többet enni belőle
Amellett, hogy finom, a diétát is támogatja, úgyhogy a szezonban megéri sokat fogyasztani belőle, mégpedig a következőképpen.
Répa vagy szalonna? - A kismama étrendje és ízérzékelés a pocakban
A kismama étrendje nemcsak egészséget, de ízlést is formál. Tudj meg többet a magzati ízérzékelésről és annak hatásairól!
Szőrös kutyatej: a természetes fájdalomcsillapító növény!
Fedezd fel a szőrös kutyatej gyógyhatásait! Gyulladáscsökkentő, immunerősítő, fájdalomcsillapító és vírusölő szerként is hatásos.
Most nyílik a bodza, tedd el télire cukor nélkül
Te is imádod a bodza szörpöt, de megrémiszt, mennyi egészségtelen fehér cukor kell bele? Mutatjuk, hogy készítsd el a diétás változatot.
Fogyás cukrászként: Benjamin fogyás története!
Nagy Benjámint édesanyja életmódváltása és fogyása ösztönözte arra, hogy ő is belevágjon a nagy kihívásba. Azóta kölcsönösen inspirálják egymást, sőt, edzésre is közösen járnak…

Ajánlataink