Az elmúlt évtizedekben egyre több módszer jelent meg a fogamzásgátlók piacán, jelentősen megkönnyítve a nők életét. Ám a mai napig rengeteg a tévhit is e témában. Ön úgy gondolja, mindent tud a születésszabályozásról? Nézzük meg együtt, melyek a leggyakoribb tévhitek.

Tévhitek a fogamzásgátlásról

A fogamzásgátló tabletták szedése súlygyarapodást okoz.
A VALÓSÁG

Átfogó klinikai vizsgálatok sem találtak bizonyítékot arra, hogy a fogamzásgátló tabletták felelősek lennének a súlygyarapodásért. Ma a fogamzásgátló tablettáknak rendkívül alacsony a hormontartalmuk, mind az ösztrogén, mind a progeszteron komponenst tekintve. Korábban a magasabb ösztrogéntartalmú tablettáknál előfordulhatott fokozott étvágy, vízvisszatartás, de ez is csak 2-3 kg súlyfeleslegre jelentett magyarázatot. A fogamzásgátló tabletták szedése során kialakult testsúlyfelesleg az esetek többségében (kb. 97%-ban) a helytelen életmódnak és nem a hormonkészítményeknek tulajdonítható. A hosszú hatású progeszteroninjekciót kapott nőknél megfigyelhető volt súlygyarapodás, a testzsír növekedése, de hogy mi okozta ezt a hatást, pontosan nem tudják. Napjainkban ezt a módszert ritkán használják.

Szoptatás alatt nem kell tartani a teherbeeséstől.
A VALÓSÁG

Ez a tévhit felelős sok nem tervezett terhességért – állítják a szakemberek. A szoptatás alatt termelődő prolaktin két hormon működését befolyásolja: a tüszőérésserkentő és a sárgatestserkentő hormonokét. Ha nincs tüszőrepedés, a méhnyálkahártya nem válik le, ennek hiányában pedig elmarad a menstruáció. Ám előfordul, hogy a szülést követően szinte azonnal visszatér a menstruációs ciklus, és mivel vérzés csak az első tüszőrepedést követően jelentkezik, már a ciklus észlelése előtt terhes is lett a szoptató kismama.

A fogamzásgátló tablettát mindig ugyanabban az időben kell bevenni.
A VALÓSÁG

Pár órás eltolódás nem okoz zavart még az alacsony hormontartalmú készítmények esetében sem, így akik az esti rituáléhoz igazítják – például fogmosáshoz – a gyógyszer szedését, azoknak nem kell aggódniuk. A többórás eltérés valóban okozhat áttöréses vérzést.

A hosszú ideig tartó tablettaszedés megnehezíti a teherbeesést.
A VALÓSÁG

A hormonok szinte azonnal kiürülnek a szervezetből, ahogy a gyógyszer szedése befejeződik. Ennek jele a menstruáció. A következő, induló ciklusban az esetek döntő többségében megindul a peteérés, és megtörténhet a teherbeesés. Az, hogy néha hónapokig nem sikerül a teherbeesés, nem a gyógyszer miatt van: többnyire azoknál jelentkezik a probléma, akiknek a ciklusuk a gyógyszerszedés előtt sem volt szabályos.

A fogamzásgátlók új generációja nem olyan biztonságos, mint a régi módszerek.
A VALÓSÁG

A hormonális fogamzásgátlók gyártói arra törekszenek, hogy minél kevesebb hormont tartalmazzanak a piacon megjelenő új termékek. Egyes tanulmányok szerint azonban ennek ellenére valamivel nagyobb a vérrögképződés azoknál a nőknél, akik a születésszabályozás új formáit alkalmazzák, de a növekedés rendkívül alacsony: az orvosok szerint elenyésző mértékű kockázatnövekedésről van szó.

Méhen belüli fogamzásgátló eszköz csak már szült nőknek ajánlott.
A VALÓSÁG

Bárkinek, aki hatékony és megbízható fogamzásgátló módszert keres, ajánlott az IUD, akkor is, ha még nem szült. Ennek a félreértésnek az az oka, hogy az IUD egyes formái, mint például a Mirena, elsősorban gyermekes nők számára javasolt, mert náluk könnyebb a felhelyezés. Napjainkban azonban már több, kifejezetten nem szült nőknek kifejlesztett, alacsony hormontartalmú és kisméretű méhen belüli eszköz kapható.

Ezek is érdekelhetnek

Mire kell nagyon vigyáznod, ha refluxos vagy?
Az időben meghozott változtatásokkal sokat tehetsz az egészségedért! Ezekre figyelj, ha reflux gyötör.
Ez lesz az idei tél legjobb diétás desszertje: alma és dió került bele
Szeretnél egészségesebb süteményt készíteni a téli hónapokban, amely finom, mégis támogatja az életmódváltásodat? Ez az almás-zabpelyhes süti tökéletes választás.
Gyors karácsonyi menü 160 grammos diétához
Karácsony környékén a finom ételek és a bőséges lakomák elmaradhatatlan részei az ünnepi hangulatnak. De mi van akkor, ha diétázol? Ne aggódj, a karácsonyi menü akkor is lehet ízletes és ünnepi!
5 hatékony hasizom gyakorlat, ha gyors eredményre vágysz
Íme 5 hatékony hasizomgyakorlat, amelyek a teljes core-izomzatot célozzák:
4 ital, ami finom és gyorsan segít eltüntetni a hashájat
Fogyókúra alatt különösen fontos, hogy ne veszíts vizet a szervezetedből. De a megfelelő mennyiségű folyadék bevitele azért is hasznos, mert kellemesen eltelít, kevésbé leszel állandóan éhes, mutatjuk, milyen finomságokat érdemes inni.
Mit szabad és mit tilos enni, ha keto diétázol?
Manapság az egyik legnépszerűbb, legtöbbek által követett fogyókúrás irányzat, de vajon te tudod pontosan mit szabad és mit tilos ilyenkor megenned?
Három zseniális vacsora csirkéből, ha diétázol
Nem tudjuk megunni a csirkehúst: egyik kedvenc egészséges alapanyagunk, sokféleképpen elkészíthető, csak egy kis kreativitás kell ahhoz, hogy finom, tápláló és diétába is könnyen illeszthető vacsorákat készítsünk belőle – mindössze 10-20 perc alatt.
A tél fiatalító fűszerei, mutatjuk, mit szerezz be!
A titok a téli fűszerekben rejlik, melyek még képesek akár meg is fiatalítani a testet.

Ajánlataink