A napi étkezések során akarva-akaratlanul rengeteg cukrot viszünk be szervezetünkbe. A csoki, a sütemények, a teába, kávéba tett kockacukor mellett, az egészségesnek hitt ételekben is töménytelen mennyiségű cukor található. Nem is gondolnád, de a cukorfogyasztás drasztikus csökkentésével, illetve teljes elhagyásával, sokat tehetsz egészséged érdekében.
Persze az első időszakban elvonási tünetekkel is számolnod kell – álmatlanság, hangulat-ingadozás, fejfájás, depresszió – de ezeket gyorsan elfelejted majd, annyit nyerhetsz a diétával. De mik is ezek a pozitív változások?
- Szebb lesz a bőröd, kisimul az arcod, eltűnnek a pattanások, hiszen az egyik legnagyobb gyulladást okozó élelmiszer a cukor.
- Megszűnik az állandó éhségérzeted
- A szív- és érrendszer egészségét megóvhatod, hiszen a cukor tartósan megemeli az inzulinszintet, így a pulzusszámod, a vérnyomásod, és a koleszterinszinted is megemelkedik.
- A cukor elhagyásával a vércukorszinted is nagy valószínűséggel helyreáll.
- Hosszútávon jobb lesz a hangulatod, a kedved, a közérzeted.
- A cukor kortizolt termel, ami megakadályozza az alvást. Amint kiiktatod az étrendedből, sokkal figyelmesebb, éberebb leszel, helyreáll a bioritmusod, javul a memóriád.
- Nem utolsó szempont, hogy a súlyod is csökkenni fog.
Tippek, hogy kibírd a kezdeti elvonási tüneteket.
- Egyél minél több friss gyümölcsöt, zöldséget, kerüld a kész/félkész ételeket.
- Fogyassz cukormentes édességeket, süteményeket, ma már nem kell nélkülöznöd az édes ízeket sem, hisz kínálat akad bőven.
- Mozogj minél többet!
- Igyál! A folyadékfogyasztás is megkönnyíti a leszokást.
1. nap
Reggeli: egy csésze zabpehely magvakkal, mandulával és bogyós gyümölcsökkel, vagy rántotta három tojásból. Kenyeret vagy zsömlét csak abban az esetben majszolj hozzá, ha biztos vagy abban, hogy csökkentett szénhidráttartalmú a pékáru – ebbe a kategóriába beleférnek a Norbi lisztből készült termékek.
Tízórai és uzsonna: egy csésze mag
Ebéd: párolt csirkemell párolt sütőtökkel, sárga- és fehérrépával, paszternákkal, céklával és babbal, mandulával megszórva.
Vacsora: Párolt hal párolt zöldbabbal, vagy wokban sült hal és gomba brokkolival.
2. nap
Reggeli: egy csésze zabpehely magvakkal, mandulával és bogyós gyümölcsökkel, vagy spenótos rántotta három tojásból.
Tízórai és uzsonna: egy csésze mag
Ebéd: natúr csirkemell zöldkörettel: cukkini piros és sárga színű paprikával, citromos-kakukkfüves öntettel, vagy káposztasaláta fehér- és lilakáposztából, sárgarépából, citromleves-olívaolajos, petrezselymes öntettel.
Vacsora: zöldséges egytálétel, bableves és párolt zöldségek, vagy roston sült halszelet roston sült fehérrépával és kelbimbóval.
3. nap
Reggeli: egy csésze zabpehely magvakkal, mandulával és bogyós gyümölcsökkel, vagy rántotta három tojásból, retekből, párolt káposztából és dióból készült salátával.
Tízórai és uzsonna: egy csésze mag vagy cukormentes Update puding.
Ebéd: serpenyőben sült csirkecomb citrommal, zsályával és rozmaringgal ízesítve, vagy sütőben sült csirke olajbogyóval, kakukkfűvel és hagymával. Hozzá pedig karfiolköret.
Vacsora: zöldségleves hagymával, fokhagymával, zellerrel, sárgarépával, gombával, babérlevéllel és kakukkfűvel, vagy penne bazsalikomos-gombás paradicsommártással.
Italok
Minden, amit megiszol, cukormentes legyen. Remek méregtelenítő italt készíthetsz például, ha félbevágsz néhány szem áfonyát és epret, és gerezdekre szedsz néhány narancsot és grapefruitot. A gyümölcsöket apróra vágott mentával és rozmaringgal tedd egy nagy kancsó ásványvízbe, és rendszeresen kortyolgass belőle. Kiváló ital a zöld vagy gyógytea is, természetesen cukor nélkül. Napi három csésze az ideális mennyiség. Napi egy csésze hosszú kávét is megihatsz, de ebben se legyen cukor. A méregtelenítő kúra után, ha édességre vágysz, már elfogyaszthatsz pár szem aszalt gyümölcsöt.