– Minden ember rendelkezik egy úgynevezett alapanyagcserével, ami a belső szerveknek szükséges ahhoz, hogy fenntartsák magukat, hogy jól működjenek. Ez az a kalóriaszükséglet, amire akkor is szükségünk van, ha egész nap nem csinálunk semmit. Hihetetlen, de az egész napi fekvés is kalóriát éget el, nem beszélve az ülésről, állásról, gyaloglásról, takarításról, sportról stb., így könnyen kikövetkeztethetjük, hogy az alapanyagcsere kalóriamennyisége nem nyújt elegendő energiát nekünk a mindennapi életünkhöz – mondja Fülöp Lili dietetikus, majd így folytatja: – Való igaz, hogy ha fogyni szeretnénk, akkor valamilyen mértékű kalóriadeficitet teremtenünk kell, hiszen 1 kg súlyvesztéshez 7000 kcal-t kell „megspórolnunk” (kevesebbet bevinni és/vagy többet égetni), de az alapanyagcsere alá menni huzamosabb ideig egyáltalán nem ajánlott. Ez eredményezi ugyanis a már jól ismert „raktározó” üzemmódot, amikor az anyagcserénk lelassul, a szervezet stressznek éli meg a kialakult helyzetet. Bár rövid távon hatásos, hosszú távon ez az állandó adok, de semmit sem kapok játék megbosszulja magát. A saját alapanyagcserénk kiszámítására számos oldal és applikáció fellelhető már, így könnyen kideríthetjük, hogy mi az a mennyiség, ami alá nem szabad mennünk. Ha jelentős túlsúllyal rendelkezünk, érdemes a BMI szerinti ideális testsúlyunk alapanyagcseréjét kiindulási alapul venni.
Kóros elhízás esetén
A kórosan elhízottak emberek esetében viszont ez az egyik alapdiéta, amit felvetnek.
– Elhízott embereknél gyakorta találkozunk az 1200 kalóriás diétával. Bár nem tudom elégszer hangsúlyozni, hogy minden esetben az ideális testtömeg számításaiból indulunk ki, hosszú távú követését a diétának nem ajánlom a már fent említett negatív hatások miatt! – mondja a dietetikus szakember. –Természetesen, ha valaki óriási kalóriamennyiségeket vitt be minden nap a szervezetébe, kell a megszorítás, de ez minden esetben az egyéni szükségletek alapján alakuljon. Legyen cél inkább az optimális heti 0,5-1 kg fogyás, mintsem a minél gyorsabb, de nagy eséllyel vissza is kúszó kilókat eredményező és jojóperiódusokat okozó drasztikus diéta. Kóros elhízásnál (II. fokú elhízás 35-ös BMI-től, III. fokú elhízás 40 BMI felett) már feltétlenül javasolt az orvosi felügyelet, dietetikus segítségét pedig akár már kisebb-nagyobb fokú fogyások, alakformálás vágya esetén is érdemes kikérni.
Ne dőljünk be a divatdiétáknak!
Gyakran találkozni olyan érvekkel is, hogy „azért követem az 1200 kalóriás diétát, mert a barátnőmnek is bevált”. Ez egy veszélyes tévút, ami többet árt, mint használ!
– Az egyénre szabottság rendkívül fontos, ezért nem érdemes bedőlni a divatdiétáknak, de akár az ismerős étrendjének sem, hiszen azért, mert valakinek pozitív tapasztalata volt egy étrenddel, attól még nekem nem biztos, hogy ugyanaz működni fog nálunk is, hiszen életkorban, testfelépítésben, ételpreferenciában vagy akár emésztési funkciókat tekintve is különbözőek lehetünk.
Ez is érdekelhet:
- A DIETETIKUS VÁLASZOL: TÉNYLEG HATÁSOS A POPCORN-DIÉTA?
- A DIETETIKUS VÁLASZOL: ILYEN A JÓL FELÉPÍTETT DIÉTA HASNYÁLMIRIGY-GYULLADÁS ESETÉN
- A DIETETIKUS VÁLASZOL: MINDEN, AMIT A PURIN DIÉTÁRÓL TUDNI KELL!