A purinszegény diétát a köszvénytől szenvedő embereknek írják elő. Mivel a köszvény a purinanyagcsere zavara miatt alakulhat ki, amely főként az ízületek gyulladásával, duzzanatával és égő fájdalmával jár, és amelyet a testfolyadékokban feldúsult húgysav okoz.
– A diéta célja a szérum húgysavszint csökkentése, a purinfogyasztás mérséklésével, elhízás esetén a testtömeg normalizálása, valamint a további panaszok és rohamok kialakulásának megelőzése. A purinszegény diéta során tilos az alkoholfogyasztás, ez alól az alkoholmentes sörök sem kivételek. Az alkoholfogyasztással megkockáztatunk egy újabb rohamot! A diéta pontos összetétele minden esetben egyéni, függ többek között a kiindulási testtömegtől, az életkortól, fizikai aktivitástól, de van néhány általános javaslat, amelyet mindent köszvényes betegnek érdemes szem előtt tartania – magyarázza Fülöp Lili dietetikus.
Táplálkozási tanácsok a purin diéta idejére
A purin diéta alatt az étrend zsírszegény és relatív energiaszegény.
– Sokszori kis étkezésekkel és magas folyadékfogyasztással. A napi folyadék minimum 2 liter legyen, mely állhat csapvízből, szénsavmentes ásványvízből, cukrozatlan teákból, 100% gyümölcslevekből. Kiváló purinürítőként hatnak az alkalikus gyógyvizek (pl. Balfi, Parádi, Salvus) és a csalántea is. A fehérjebevitel során az állati eredetű bevitel helyett a növényi alternatívákat kell előnyben részesíteni. Az állati eredetű termékek közül javasolt a sovány tejtermékek fogyasztása, mint a natúr joghurt, kefir vagy a sovány túró. Az étrend alapját a zöldségek, gyümölcsök, gabonatermékek, zsírszegény tej és tejtermékek képzik, emellett tojás (heti 6-8 db, zsírszegényen elkészítve) és kevés sovány hús adható. A nyersanyagok előfőzésével, majd a főzővíz leöntésével a purintartalom csökkenthető! Köszvény esetén a napi purin étkezéssel bevitt mennyisége nem lehet több 100-200 mg-nál – folytatja a szakember.
- Fontos megjegyezni azt is, hogy a diéta során a gabonaipari termékek közül fogyasztható a búzaliszt, rizs, kenyerek (főleg teljes kiőrlésű), abonett, száraz tészták, gabonapelyhek (zabpehely, rizspehely, kukoricapehely). Kerülendők viszont a magas zsír- és cukortartalmú péksütemények, így például a croissant, kakaós csiga, tepertős pogácsa, lekváros párna, virslis táska stb..
- A húsok közül kis mennyiségben (napi 30-60 g) a sovány húsrészek fogyaszthatóak, zsírszegény konyhatechnológiával elkészítve, előfőzve (pl. töltött ételek, rakottak, húsgombócok, felfújtak). Nem ajánlott a füstölt, zsíros húsok, belsőségek, felvágottak, kolbászok, hurkák, kocsonya fogyasztása. A tej és tejtermékek közül nem javasolt a zsíros tej, zsíros sajtok (pl. trappista, karaván, ementáli, pannónia), tejszín, tejföl, vaj fogyasztása.
- A purin diéta étrendjében nem szerepelhet húsleves, erőleves, helyette zöldség- és gyümölcslevesek (sovány tejjel elkészítve) készíthetőek. A pörkölteket, vadételeket, halkonzerveket kerülni kell, helyettük vagdalt és húsgombóc fogyasztható zsírszegényen elkészítve, a húst előfőzve, egy részét pedig zöldséggel helyettesítve (pl. cukkini, sárgarépa stb.).
- Salátákkal (pl. kefires) és sűrítés nélküli főzelékekkel lehet változatosabbá tenni az étrendet, köretként bátran adható főtt vagy héjában sült burgonya, főtt durum vagy teljes kiőrlésű tészta, párolt basmati rizs, bulgur, köles, hajdina, akár zöldségekkel keverve.
– Fennállástól, súlyosságtól, laborértékektől függ, hogy meddig kell folytatni a speciális diétát, de nem ártunk vele, ha sokáig, akár örökké tartjuk. Mivel alapvetően energiaszegénynek kell lennie a diétának, így elméletileg nem áll fenn az elhízás veszélye. Adott esettől függ, de a fehér és teljes kiőrlésű liszt is beleférhet a diétába, rizsből a jázmin vagy basmati, burgonyából a sütőben sült steakburgonya nem okoz bajt. A zsírosabb húsok kieső fehérjetartalmát pedig sovány tejtermékkel, kevés tojással, ritkábban, de sovány húsokkal fedezni tudjuk – magyarázza a dietetikus.
Nagyon magas purintartalom (150 mg felett ): belsőségek, élesztő, pecsenyelé, csirkemell, liba, szardínia, pisztráng, hering, lazac, tonhal makréla, garnéla, füstölt húsok, füstölt halak, szárnyasok és halak bőre, kagyló, halikra |
Magas purintartalom (75–150 mg): sertés-, marha-, borjú-, birkahús, pulyka, csirkecomb, kacsa, nyúl, őz, szarvas, szalonna, virsli, kolbászfélék, füstölt sonka, szalámifélék, tőkehal, fogas, ponty, szárazbab, sárgaborsó, lencse, szója, mák, napraforgómag, földimogyoró, mazsola |
Közepes purintartalom (40–75 mg): zöldborsó, karfiol, brokkoli, zöldbab, paraj, tofu, gabonapelyhek, angolna, lepényhal, sonkafélék, kakaópor |
Alacsony purintartalom (40 mg alatt): eddig fel nem sorolt zöldségek, gyümölcsök, liszt és ezekből készülő pékáruk, tojás, zsírszegény tej, kefir, joghurt, zsírszegény sajtok, túró, burgonya, pisztácia, kókusz, dió, mandula, rizs, olaj, vaj, margarin, méz, cukor |
Ezek is érdekelhetnek!
- A DIETETIKUS VÁLASZOL: ILYEN A JÓL FELÉPÍTETT HASNYÁLMIRIGY-GYULLADÁS DIÉTA
- A DIETETIKUS VÁLASZOL: TÉNYLEG HATÁSOS A POPCORN-DIÉTA