Bizonyos ételek valóban képesek függőséget okozni, hiszen az idegrendszernek pontosan ugyanazt a részét ingerlik, amelyet az alkohol vagy a nikotin. Sőt ez éppen olyan reakciókat is vált ki a szervezetből. Érdekes azonban, hogy ilyesfajta függőséget nem a friss zöldség és a gyümölcs okoz. A legtöbbször a gyorsételek, a magas szénhidrát- és cukortartalmú finomságok miatt alakulhat ki függőség.
Amikor megkóstolunk egy ételt, érzékeink életre kelnek. Valami megmagyarázhatatlan oknál fogva a nők sokkal intenzívebben reagálnak egy-egy ízre, ételre. Sokkal nagyobb hatással van rájuk egy szelet sütemény, mint egy férfira, de ennek okát még a tudósok sem tudták megmagyarázni. Bizonyos ételek hatására a vércukorszint hirtelen megemelkedik, nagyon gyorsan endorfin hormonok tömege szabadul fel, amelytől boldognak érezzük magunkat.
Ez az érzés egyre fokozódik, egyre többet és többet akarunk, kívánunk enni az adott ételből, hogy minél tovább minél jobban érezhessük magunkat. Ezért történhet meg az, hogy egyszer csak azon kapjuk magunkat, addig faltuk az ételt, míg teljesen tele vagyunk, a hasunk feszül, majd’ kidurran. Különösen veszélyes ez a helyzet fogyókúra idején. Kutatások szerint átlagosan 3 napig bírjuk következetesen végezni adott diétás programunkat. Ennyi idő után tör ránk az első falásroham vagy legalábbis az első komolyabb kísértés, az egészségtelen ételek iránti sóvárgás. Ez az a pillanat, amikor még megakadályozható a falásroham, kivédhető a bűnre csábító ételeknek való behódolás.
Leginkább bűnre csábítanak:
Szalonna (Bacon)
Hamburger
Fánk
Péksütemények
Sós chipsek
Sült burgonya
Rántott ételek
Jó éhségűzők
Ne kételkedjünk, van olyan pillanat, amikor ellen tudunk állni a bűnre csábító ételeknek. Igenis lehet nemet mondani a sült krumplira, a túrós táskára és a chipsekre is. Egyszerűen csak nem kell megvárni azt a bizonyos percet, amikor nincs tovább, és elhagy az erőnk.
1. Ismerje fel azokat a szituációkat, amikor hajlamos ezekhez az ételekhez vigaszért fordulni.
Stressz
Feszült hangulat
Párkapcsolati problémák
Pms
2. Ne éhezzen!
Legalább háromóránként egyen valamit, ne engedje, hogy az éhség elvegye az eszét. maradjon olyan állapotban, hogy meg tudja tartani étkezései felett a kontrollt. Ehhez kerülnie kell a teljesen üres gyomrot.
3. Foglalja le idegrendszerét.
Amennyiben azt tapasztalja, hogy a gondolatai az evés körül járnak, foglalja le magát valamilyen hosszú távú fizikai vagy mentális tevékenységgel. játsszon szudokut, rakjon ki egy puzzle-t, menjen el sétálni – távol a konyhától, fusson, tegyen be egy fitnesz DVD-t. Vagyis, terelje el a gondolatait.