Együnk edzés előtt? És utána? Ha igen, akkor pontosan mit? Ezeket a kérdéseket minden hobbisportoló felteszi magának. Megkérdeztük a dietetikust, aki arra is választ ad, indokolt-e edzés után az olyan kalóriadús finomság, mint a kakaós csiga.

Jöhet edzés után a kakaós csiga?

Nem mindegy, mit sportol

– Nem vehetjük egy kalap alá a különböző jellegű sporttevékenységeket – mondja Shenker-Horváth Kinga, dietetikus. – A rekreációs sport a heti négy-öt alkalommal végzett, legalább 30 perces, mérsékelt intenzitású mozgást jelenti, amely fenntartja az egészséget, sőt, betegségmegelőző hatású és segíti a kikapcsolódást, a stressz levezetését. Az egészségsportba tartozik például az orvosi javallatra végzett fizikai aktivitás is, viszont nem sorolható ide olyan küzdő- vagy extrém sport, amely a testi épséget veszélyezteti. A szabadidősport nehezebben definiálható, a köznyelvben ezt használjuk azokra, akik versenyzési szándék nélkül, egyéni célokkal sportolnak, de nem kizárólag az egészségmegőrzés miatt. A teljesítmény-, vagyis professzionális sport pedig teljesen már kategóriába tartozik.

Sport és táplálkozás

– Az egészséget és a szervezetet nem különösebben megterhelő, nem teljesítményközpontú szabadidősport melletti táplálkozás alapvetően nem különbözik a kiegyensúlyozott étkezéstől. A rendszeres kakaóscsiga-fogyasztás nem indokolt, és a hűtőt sem foszthatjuk ki azzal az indokkal, hogy edzettünk, vagy esetleg másnap fogunk! – hangsúlyozza Shenker-Horváth Kinga. – A legfontosabb, hogy amit megeszünk, az legyen arányos a leadott energiával. Egy 30-40 perces mozgás energiaigénye mindössze 200–500 kalória/alkalom, ami nagyjából egy darab banán kevés dióval vagy mandulával kiegészítve. A kiegyensúlyozott étrend összeállításában segít a Magyar Dietetikusok Országos Szövetsége által kidolgozott OKOSTÁNYÉR®, amely a legfontosabb táplálkozási ajánlásokat tartalmazza az egészséges felnőtt emberek számára. Az iránymutatás szerint egy nap legalább négy adag zöldség- és gyümölcsfélére van szükségünk. Naponta többször együnk gabonaféléket, egyszer teljes kiőrlésűt, például durumlisztből készült tésztát, barna rizst. Fogyasszunk mindennap tejtermékeket, válasszunk változatosan a fehérjeforrásokból, gyakrabban részesítsük előnyben a zsírszegény változatokat, a sovány húsokat. Hetente egyszer pedig jó lenne beiktatni az étrendbe a tengeri halat vagy busát, pisztrángot is.

 

Időzítés

– Ha aktívak vagyunk, fontos az étkezések időzítése is. Ha valaki nem tud szilárdat enni például egy hajnali edzés előtt, jó ötlet lehet a sportital vagy egy gyümölcsös joghurt. Ezáltal nem kiürült raktárakkal kezdődik a mozgás, így javíthatjuk aktivitásunk minőségét, és a fáradást is késleltethetjük. Azonban az is fontos, hogy amikor mozogni kezdünk, a gyomorban ne legyen emésztetlen étel. Azt, hogy miből milyen mennyiséget és mennyivel az edzés előtt együnk, számos tényező befolyásolja. Nem vagyunk egyformák, az emésztési és az anyagcsere-folyamatok ideje is egyénenként változik. Általánosságban célszerű, ha körülbelül két órával edzés előtt magas szénhidrát-, közepes fehérje-, alacsony zsír-, valamint rosttartalmú ételt fogyasztunk. Roston sült sovány hús, bőrén sült lazac, zöldség, saláta, rizs, jó választás. Ha fogyni akarunk, a rizs helyett is zöldséget együnk. Az edzést követő étkezésünk tápanyagokban és vitaminokban gazdag legyen, ilyenkor a szervezetnek nemcsak szénhidrátra, hanem teljes értékű fehérjére és némi jó minőségű zsírra, például hidegen sajtolt növényi olajra is szüksége van – hangsúlyozza Shenker-Horváth Kinga.

 

 

 

 

Hozzászólások

Ezek is érdekelhetnek

Egészségesen finomat – Így készült a diétás répás cupcake
A répás sütemények régóta kedvencei az egészségtudatos sütögetőknek, hiszen a sárgarépa természetes édessége, nedvessége és tápanyagtartalma kiváló alapot ad egy puha, szaftos muffinhoz. De mi történik, ha a klasszikus receptet egy kicsit újragondoljuk?
Szabadulj meg a hasi zsírtól - 7 napos egyszerű mintaétrend
Eleged van a makacs hasi zsírból, ami nemcsak esztétikailag zavar, de az egészségedre is veszélyt jelenthet?
Zsírégetés edzés nélkül? Ez a félperces trükk tényleg működik
Elég volt a kimerítő edzésekből és a szigorú diétákból? Egy mindössze 30 másodperces napi trükk segíthet beindítani a zsírégetést – ráadásul otthon, különleges eszközök nélkül. A megoldás meglepően egyszerű, mégis hatásos.
Stressz, ödéma, fakó bőr? – Célzott kezelések arcmasszázzsal
Az állandó rohanás, a mozgásszegény életmód, az ülőmunka és a magas stresszszint mind látványos nyomot hagy a bőrön.
A reggeli citromos víz mítosza – tényleg fogyaszt?
A reggeli citromos víztől tényleg leolvadnak a kilók? Most kiderül, mi igaz a népszerű diétás trükkből, és mi csak jól hangzó mítosz.
Munka és életmód: így őrizheted meg az egyensúlyt Nyíregyházán
Szeretnél munkát váltani Nyíregyházán anélkül, hogy feladnád az egészséges életmódot? A Jooble segít olyan állást találni, amely figyel az egyensúlyodra is.
Nemcsak fogyni segít az eper! Érdemes többet enni belőle
Amellett, hogy finom, a diétát is támogatja, úgyhogy a szezonban megéri sokat fogyasztani belőle, mégpedig a következőképpen.
Répa vagy szalonna? - A kismama étrendje és ízérzékelés a pocakban
A kismama étrendje nemcsak egészséget, de ízlést is formál. Tudj meg többet a magzati ízérzékelésről és annak hatásairól!

Ajánlataink