A legtöbben ott tévednek, hogy azt hiszik, egy gyors és radikális megvonással megszabadulhatnak a túlsúlyuktól. Le is szalad néhány kiló, de csak ideig-óráig. Mivel ezek a szigorú étrendek megkövetelik, hogy alaposan csökkentsük le a bevitt energiát, a szervezetünk hamar rájön, hogy éhezésre van ítélve. Ezért riadót fúj, megmakacsolja magát, és hiába szedjük össze valahonnan mélyről az akaraterőnket, a zsírpárnák meg sem moccannak. Ezzel kezdődik a hizlaló diéták ördögi köre.
Lassan bedobjuk a törülközőt, egyre boldogtalanabbak vagyunk, aztán eljön a nap, amikor megvigasztaljuk magunkat. Az inga kileng a másik irányba: a megszorításból túlevés lesz. Másrészt a legtöbb kampány-fogyókúrázó azt hiszi, hogy csak 2-3 hetet, esetleg hónapot kell kibírnia, aztán minden mehet tovább a régi módon. Lementek a kilók, hurrá, ehetek bármit! Enni lehet, persze, csak nem bármit.
Érzelmi problémákat is okozhatnak
A túlzottan szigorú diéta túlevéshez vezet, mert az ember elveszti a kapcsolatot a teste és az érzékelése között, azaz nem ismeri pontosan sem az éhséget, sem a telítettséget. Emellett a szigorú fogyókúrák sok érzelmi problémát is felhoznak, a fogyózó ingerlékeny, depressziós, ideges lehet. Ez egyenes út ahhoz, hogy az evés jelentse az örömöt, az izgalmat, ez szünteti meg azt a zsibbasztó fájdalmat, amit az önkínzás okoz. Ez vezethet aztán később a hizlaló diéták körforgásához: néhány kiló le, aztán még több fel, aztán újra meg újra… A jól ismert jojóeffektus.
Amikor a fogyókúra átveszi az irányítást
Reggel felkelünk, és ugrás a mérlegre. Ha nem mozdult, akkor a düh, a sértettség, az önvád pillanatok alatt leamortizálja az önértékelésünket, akár egész napra. Ha lement fél kiló, úgy érezzük magunkat, mint egy győztes csata hadvezére, „Ez az, én vagyok a legjobb!”. A barátnőkkel és a családtagokkal csak a fogyókúráról van szó, arról, ki hányas méret, fogyott-e vagy hízott. A világ témái egy sajátos szemüvegen keresztül kerülnek terítékre: ez pedig a testsúly, a karcsúság. Minden étel szigorú minősítést kap, szabad vagy nem szabad kategóriába kerül. Lemondunk minden jó falatról, és nem értjük, hogy a vékony lányok miért mernek fagyit enni, és hogy maradnak vékonyak.
A karcsú emberek is esznek!
A vékony emberek sem zöld levélen és proteinturmixon élnek. Ha körülnézünk ebédidőben a munkahelyen, kiderül, hogy a vékony testalkatú kollégák rizst, krumplit, tésztát esznek. Mi rágcsáljuk a brokkolit tonhallal, kopog a szemünk az éhségtől, szenvedünk. Hogy is van ez?
Felismerik a testük jelzéseit
Ami lehetővé teszi, hogy mindenből egyenek, de mértékkel, mert pontosan tudják és érzik, hogy mikor van tele a gyomruk, mikor laktak jól. Nem esznek azért, mert van, mert ingyen van, mert nem akarnak megbántani vele. Ezt kell megtanulniuk a túlevésben szenvedőknek is. Tegyünk egy próbát, nézzük meg egy-két napig, hogyan megy ez. Amikor éhséget érzünk, tisztázzuk, hogy valóban éhség-e, vagy esetleg csak szomjúság. De tegyük fel ezt a kérdést is: „Valóban éhes vagy, kedves testem, vagy csak az elmém viccel meg a sóvárgással?” Érdekes élmény lesz, hogy egyszer csak észrevesszük, nem is kér enni a test, valójában tele van még a gyomrunk, arra a sütire már semmi szükségünk.
Figyeld a tested!
A testtudatosságnak van egy olyan aspektusa, amikor figyelem és hallgatok a testem jelzéseit, nem írom felül holmi okoskodással, felmentéssel, érveléssel. Ahhoz persze, hogy ez jól menjen, kell egy kis idő, mert ha évek, évtizedek óta csak a függőségeink – értsd cukor, szénhidrát – irányítottak, akkor az elvonás időszakához nagy akaraterő kell. De a hizlaló diéták elkerülése, az állandó jojózás megszüntetése érdekében mindig mérlegelni kell, mi éri meg jobban, milyennek szeretnénk látni magunkat, mondjuk, három év múlva.
EZ IS ÉRDEKELHET:
- A lelki háttér is befolyásolja a fogyókúra sikerét!
- Új életet kezdek! Életmódváltás 8 hétre megtervezve
- Ha minden fogyókúrába belebukik… – Az orvos tanácsai a jojóeffektus legyőzéséhez
- 5 szuperegészséges diétás étel, ami azonnal eltelít