Az elmúlt években nagy népszerűségre tett szert a magas zsírbevitellel operáló ketogén diéta. Összefoglaljuk a módszer lényegét, és azt is eláruljuk, hogy kik számára nem javasolt a keto.

Ketogén diéta – Kinek szabad, kinek tilos?

Nem csoda, hogy a ketogén diéta ennyire kedvelt lett, hiszen olyan élelmiszerek is helyet kaphatnak benne, mint például a krémsajt vagy a bacon – egyrészt. Másrészt viszont sokan bele sem vágnának ebbe a módszerbe, hiszen jelentősen vissza kell venni a szénhidrátbevitelt, olyannyira, hogy még egyes zöldségek, gyümölcsök is tiltólistára kerülnek. Habár a leggyakrabban a fogyókúrával kapcsolatban merül fel a keto témája, eredetileg a megalkotói elsősorban nem a fogyni vágyók kezébe szerettek volna új eszközt adni: az epilepszia étrend általi kordában tartása volt a cél!

 

A ketogén diéta alapjai

Ez az étrend a zsírbevitelt jelentősen megemeli, a szénhidrát mennyiségét viszont drasztikusan csökkenti. Az arányok nagyjából: 70-75% zsír; 20-25% fehérje; 5% szénhidrát teszi ki a napi mennyiséget. Vagyis jöhet az avokádó, a sajtok, de még a bacon is, viszont tiltólistás a teljes kiőrlésű kenyér és tészta, a péksütik, illetve a magas szénhidráttartalmú zöldségek, sok gyümölcs, no meg a feldolgozott élelmiszerek. Követői esküsznek rá, hogy a kezdeti fáradékonyságot és enerváltságot néhány héten belül kicsattanó energia követi, a fogyás beindul, a sportban hatékonyabbá válnak. A ketogén diéta elve, hogy miután a szervezet tartósan nem kapja meg a kellő mennyiségű szénhidrátot, akkor a zsírt használja energiaforrásként.

De mivel egy betegség kezelésére, tüneteinek enyhítésére találták ki a ketót, nagyon fontos, hogy aki bele akar vágni ebbe a diétába, csak helyesen összeállított étrendet kövessen! Mindenképpen kérd ki az orvosod véleményét, és egyeztess dietetikussal is. Egy rosszul összeállított étrend ugyanis rengeteg kárt okozhat; a ketogén diéta esetében pedig, ahol egy teljes tápanyagcsoport és számos vitaminban, ásványi anyagban, rostban gazdag élelmiszer tiltólistás, még körültekintőbben kell eljárni. Hiszen, bár évek óta népszerű a ketogén diéta, kevés a hosszú távú hatásaira vonatkozó kutatás, valamint eredmény.

Ez is érdekelhet: Hogyan kerülhető el a jojóeffektus a ketogén diéta után?

 

ketogén diéta

Fotó: Shutterstock

 

Kinél működhet?

Aki eddig sem volt egy nagy kenyér-, tészta- vagy péksüteményrajongó, viszont a kedvencei közé tartozik például az avokádó, az olajos tengeri halak, az olajos magvak, a vaj és más zsírosabb élelmiszerek. Aki nem végez komoly fizikai munkát, aki nagyrészt alacsony/mérsékelt intenzitáson sportol,

 

Hogyan készül a szénhidrátcsökkentett sajttorta?

 

Kinek nem ajánlott?

Nem javasolt a ketogén diéta a cukorbetegeknek, valamint azoknak, akik tápanyaghiánnyal küzdenek, hiszen a sok zöldség és gyümölcs kiiktatásával fontos vitaminoktól, ásványi anyagoktól, rosttól fosztjuk meg a szervezetet. Várandós anyáknak és szív- és érrendszeri betegségben szenvedőknek kifejezetten nem ajánlott ez a diéta, a magas vérzsír értékkel rendelkezőknek, és minden olyan étrendben, ahol zsírszegénységre van szükség – például epe-, hasnyálmirigy-problémáknál – pedig szigorúan tilos!

Az állóképességi sportot űzők, akiknek az edzésterve közepes és magas intenzitású edzéseket, edzésetapokat is tartalmaz, szintén tartózkodjanak a ketótól, főleg a formába hozási és a versenyidőszakban.

Fontos!

Általános szabály, hogy ha olyan étrendet szeretnél követni, amely valamely tápanyagcsoport bevitelét jelentősen lecsökkenti, vagy bármilyen egészségügyi problémával küzdesz, akkor első lépésként kérj tanácsot orvostól, dietetikustól a számodra megfelelő, egyéni étrend kialakításához.

 

5 veszélyes diéta, ami hosszú távon meg is betegíthet

 

Ezek is érdekelhetnek

Isteni medvehagymás finomságok, ha diétázol
A medvehagyma nemcsak ízletes, hanem tele van vitaminokkal és jótékony hatású vegyületekkel. Próbáld ki ezt a három könnyen elkészíthető, diétába is beilleszthető receptet.
Diétás húsvéti csokitojás eperhabbal: könnyed élvezet édes pillanatokra
Fedezd fel a diétás húsvéti csokitojás eperhabbal receptjét! Könnyed, finom édesség, ami nem terheli a diétádat, mégis ínycsiklandó élményt nyújt a húsvéti ünnepekre.
Önreflexió: Mi az a tükörgyakorlat?
Mikor volt utoljára, hogy úgy igazán, ítélkezésmentesen belenéztél a tükörbe, és végig szemlélted azt a személyt, aki visszaköszön róla? Hetekkel, hónapokkal ezelőtt, netán még soha? Pedig ennek a rutinnak akár az életedet megváltoztató hatása is lehet.
5 titok, amit a kifutók modelljei sosem mondanak el – most kiszivárgott
A Victoria’s Secret exmodellje elárulta, mely napi szokások segítették a tökéletes alak és bőr megőrzésében.
Különleges cukor- és lisztmentes aranygaluska
Ez az aranygaluska recept különlegessége, hogy hagyományos cukor és fehérliszt nélkül készül, helyette természetes édességet adó sültalmakrémmel.
Óvatosan a vásárlással, ezek a ruhák megbetegítenek!
Ruhavásárláskor valószínűleg te is elsősorban arra figyelsz, hogy az adott darab jól nézzen ki, és kényelmes legyen. De gondoltál már arra, hogy milyen hatással van az egészségedre?
Rejtett kalóriák: mutatjuk, miért nem indul el a fogyásod
Ha fogyni szeretnél, érdemes odafigyelned azokra a rejtett kalóriákra, amelyek észrevétlenül hátráltathatják a céljaid elérését. Olyan ételek és italok is akadályozhatják a fogyást, amelyeket sokan egészségesnek gondolnak.
A lapos has titka: 7 napos mintaétrend, ami segít a fogyásban
Lehet, hogy te is szeretnél megszabadulni néhány pluszkilótól, vagy esetleg lapos hasra vágysz. A jó hír, hogy néhány hét alatt, megfelelő mozgással és étrenddel látványos eredményeket érhetsz el.

Ajánlataink