Hogyan lehet a ketogén diétáról visszatérni a „normális”, kiegyensúlyozott étrendhez anélkül, hogy visszahíznánk a leadott kilókat? Fülöp Lili dietetikus válaszol.

Hogyan kerülhető el a jojóeffektus a ketogén diéta után?

A ketogén étrendet elsősorban terápiás célra fejlesztették ki, epilepsziában szenvedő gyermekek kezelésére alkalmazzák. A ketogén diéta szolgálhat testtömegcsökkentési célokat is, ez a low-carb irányzat egyik jelenlegi éllovasa, hatása rövid távon bizonyított, de a hosszú távú eredmény már kevésbé meggyőző.

ketogén diéta

A ketogén étrendben a makrotápanyagok közül a zsiradékok kapják a főszerepet
Fotó: Shutterstock

 

Miért működik rövid távon?

A diéta rendkívül kevés szénhidrát bevitelét engedélyezi, így sokszor nemcsak a szokásos finomított liszteket, hozzáadott cukrokat szorítjuk ki az étrendünkből, hanem akár számos zöldséget, gyümölcsöt és magas rosttartalmú gabonafélét is. Ehelyett zsírokból fedezzük a napi kalóriabevitelünket, de alapvetően nem meghatározott, hogy ezek a telített vagy telítetlen zsírok csoportjából kerüljenek ki, így megvan a veszélye az állati eredetű zsiradék túlzott fogyasztásának. A ketogén diéta alapvetően azért működik, mert a szervezet a zsírokból is képes energiát előállítani. Én mégis azt javaslom, hogy minimális – napi 100 grammnyi – szénhidrátot fogyasszunk el a ketogén étrend során is, mert ez szükséges ahhoz, hogy a normális anyagcsere fennmaradhasson.

 

Ketogén diéta helyett kiegyensúlyozott étrend

Az étrend hosszú távú megtartása nehéz, a fogyni vágyók átlagosan 4–6 hétig képesek betartani. Mivel ez nem jelent igazi életmódváltást, általában a keservesen leadott testtömeg is visszakúszik. Ez gyakorlatilag elkerülhetetlen a megszorító étrendeknél, csodaszer nincsen, csak az oly sokszor hangoztatott kiegyensúlyozottság. Hasznosabb és hatékonyabb egy hosszú távon is tartható életmódot vinni – egyik makrotápanyag bevitelét sem eltúlozva! – kis kalóriamegszorítással a célok eléréséig. Ezután a kalóriát visszaemelve célozzuk meg a súly megtartását, és ezzel alakítsunk ki egy egész életen át tartó rendszert.

 

EZ IS ÉRDEKELHET:

 

 

 

Ezek is érdekelhetnek

Így eddz, ha városban élsz!
Sok városlakó figyeli irigykedve a zöldövezetben, agglomerációban, vidéken lakókat: ők bezzeg mindennap kirándulhatnak, ha akarnak. Pedig a nagyváros is megannyi lehetőséget rejt, felfedezni valót kínál, szóval túracipőt fel, indulhat az urbánus túra!
Hasizom a konyhából: edd laposra a hasad!
Igaz a fitneszalaptörvény: a kockás izmok a konyhában készülnek. Hiába edzünk gyakran, ha az étkezésünkkel szabotáljuk a végeredményt. Együk okosan laposra a hasunkat!
A tavasz diétás kedvence: csőben sült brokkoli (videó)
Elronthatatlan csőben sült brokkoli, amit muszáj kipróbálni és megkóstolni. Nagyon finom egészséges húsmentes étel a mindennapokra.
Durva! Ezért jó, ha sokkal több epret eszel!
Ha eddig még nem voltunk rajongói ennek a pirosló finomságnak, akkor itt az ideje, hogy azzá váljunk! Nemcsak lédús, nyárias és isteni finom, de valóságos szuperélelmiszer is.
Egészséges vagy felejtős a szója? Ezt tudnod kell!
A szója sokáig nem hiányozhatott az egészséges életmódot követők étrendjéből. Az utóbbi években azonban egyre többször jelentek meg olyan hírek, tanulmányok, amelyek cáfolták a szója egészségre gyakorolt jótékony hatásait.
Hasznos gyógynövény: Így használd a pitypangot a diétádhoz
Kevesen tudják, hogy a mezők egyszerű kis virága, a gyermekláncfű ehető növény. Pedig érdemes közelebbről is megismernünk, mert méregtelenítő hatásának köszönhetően rengeteg bajtól megszabadíthat.
Szeretnél igazán hatékonyan edzeni? Ezekre a szabályokra figyelj!
Akár régi, rutinos, akár új edzőtermi látogató vagy, akár gyorsulni, erősödni vagy éppen fogyni szeretnél, a motiváció időnként alábbhagy. Hogy átlendülj a holtponton, vagy, hogy még többet kihozz izzasztó edzéseidből, érdemes pár jó tanácsot megfogadnia. Nem nehéz vagy bonyolult trükkök ezek, azonban jelentősen növelhetik a sportolás hatékonyságát.
Ezek a legjobb tavaszi vitaminbombák, így fiatalítsd meg a tested
A téli hideg időben lemerülnek szervezetünk vitaminraktárai, így tavaszra legyengül az immunrendszer. A friss zöldségek és gyümölcsök azonban óriási energiával töltik fel testünket!

Ajánlataink