Az elmúlt években nagy népszerűségre tett szert a magas zsírbevitellel operáló ketogén diéta. Összefoglaljuk a módszer lényegét, és azt is eláruljuk, hogy kik számára nem javasolt a keto.

Ketogén diéta – Kinek szabad, kinek tilos?

Nem csoda, hogy a ketogén diéta ennyire kedvelt lett, hiszen olyan élelmiszerek is helyet kaphatnak benne, mint például a krémsajt vagy a bacon – egyrészt. Másrészt viszont sokan bele sem vágnának ebbe a módszerbe, hiszen jelentősen vissza kell venni a szénhidrátbevitelt, olyannyira, hogy még egyes zöldségek, gyümölcsök is tiltólistára kerülnek. Habár a leggyakrabban a fogyókúrával kapcsolatban merül fel a keto témája, eredetileg a megalkotói elsősorban nem a fogyni vágyók kezébe szerettek volna új eszközt adni: az epilepszia étrend általi kordában tartása volt a cél!

 

A ketogén diéta alapjai

Ez az étrend a zsírbevitelt jelentősen megemeli, a szénhidrát mennyiségét viszont drasztikusan csökkenti. Az arányok nagyjából: 70-75% zsír; 20-25% fehérje; 5% szénhidrát teszi ki a napi mennyiséget. Vagyis jöhet az avokádó, a sajtok, de még a bacon is, viszont tiltólistás a teljes kiőrlésű kenyér és tészta, a péksütik, illetve a magas szénhidráttartalmú zöldségek, sok gyümölcs, no meg a feldolgozott élelmiszerek. Követői esküsznek rá, hogy a kezdeti fáradékonyságot és enerváltságot néhány héten belül kicsattanó energia követi, a fogyás beindul, a sportban hatékonyabbá válnak. A ketogén diéta elve, hogy miután a szervezet tartósan nem kapja meg a kellő mennyiségű szénhidrátot, akkor a zsírt használja energiaforrásként.

De mivel egy betegség kezelésére, tüneteinek enyhítésére találták ki a ketót, nagyon fontos, hogy aki bele akar vágni ebbe a diétába, csak helyesen összeállított étrendet kövessen! Mindenképpen kérd ki az orvosod véleményét, és egyeztess dietetikussal is. Egy rosszul összeállított étrend ugyanis rengeteg kárt okozhat; a ketogén diéta esetében pedig, ahol egy teljes tápanyagcsoport és számos vitaminban, ásványi anyagban, rostban gazdag élelmiszer tiltólistás, még körültekintőbben kell eljárni. Hiszen, bár évek óta népszerű a ketogén diéta, kevés a hosszú távú hatásaira vonatkozó kutatás, valamint eredmény.

Ez is érdekelhet: Hogyan kerülhető el a jojóeffektus a ketogén diéta után?

 

ketogén diéta

Fotó: Shutterstock

 

Kinél működhet?

Aki eddig sem volt egy nagy kenyér-, tészta- vagy péksüteményrajongó, viszont a kedvencei közé tartozik például az avokádó, az olajos tengeri halak, az olajos magvak, a vaj és más zsírosabb élelmiszerek. Aki nem végez komoly fizikai munkát, aki nagyrészt alacsony/mérsékelt intenzitáson sportol,

 

Hogyan készül a szénhidrátcsökkentett sajttorta?

 

Kinek nem ajánlott?

Nem javasolt a ketogén diéta a cukorbetegeknek, valamint azoknak, akik tápanyaghiánnyal küzdenek, hiszen a sok zöldség és gyümölcs kiiktatásával fontos vitaminoktól, ásványi anyagoktól, rosttól fosztjuk meg a szervezetet. Várandós anyáknak és szív- és érrendszeri betegségben szenvedőknek kifejezetten nem ajánlott ez a diéta, a magas vérzsír értékkel rendelkezőknek, és minden olyan étrendben, ahol zsírszegénységre van szükség – például epe-, hasnyálmirigy-problémáknál – pedig szigorúan tilos!

Az állóképességi sportot űzők, akiknek az edzésterve közepes és magas intenzitású edzéseket, edzésetapokat is tartalmaz, szintén tartózkodjanak a ketótól, főleg a formába hozási és a versenyidőszakban.

Fontos!

Általános szabály, hogy ha olyan étrendet szeretnél követni, amely valamely tápanyagcsoport bevitelét jelentősen lecsökkenti, vagy bármilyen egészségügyi problémával küzdesz, akkor első lépésként kérj tanácsot orvostól, dietetikustól a számodra megfelelő, egyéni étrend kialakításához.

 

5 veszélyes diéta, ami hosszú távon meg is betegíthet

 

Ezek is érdekelhetnek

Cukros üdítők helyett: erjesztett gyömbérital egyszerűen
10 perces diétás barackleves - ennél jobb a melegben nem kell!
A nyár legízletesebb gyógyító gyümölcse a barack. Ez a rostokban gazdag, lédús csemege tisztítja és méregteleníti az egész testet és rengeteg variációban elkészíthető. Most egy levest készítettünk belőle.
Hűsítő édesség, amit nyáron is ehetsz – így csináld!
Nyáron sem kell lemondanod az édességről, csak okosan válassz! Ez a könnyű, hűsítő finomság pár perc alatt elkészül, tele van friss gyümölccsel, mégis barátságos a diétádhoz – próbáld ki, és élvezd a nyár minden falatját bűntudat nélkül!
15 perces otthoni edzésterv, ha nincs időd semmire
Nincs időd órákig edzeni? Nem gond! Ez a 15 perces otthoni edzésterv tökéletes, ha gyorsan, eszközök nélkül szeretnél formába lendülni. Csak a saját testsúlyodra és egy kis kitartásra lesz szükséged!
5 étel, amit este is nyugodtan ehetsz fogyókúra alatt
Este rád tör az éhség, de nem akarod tönkretenni a diétádat? Nem kell éhezve lefeküdnöd! Mutatunk 5 egyszerű és finom ételt, amit bátran ehetsz este is, ha fogyni szeretnél – bűntudat nélkül.
Életmódváltás 40 felett - Zoltánnak sikerült, neked is fog!
Az életmódváltás ne legyen egy távoli terv, kezdd el most, Zoltán példája alapján! Sosem késő elkezdeni. Mutatjuk hogyan csináld!
Nincs időd edzeni? Íme a trükk, amit bárhol bevethetsz
Nincs időd hosszú edzésekre? Egy orvos szerint már napi néhány perces mozgással is látványos eredményt érhetsz el – ha jól illeszted be a napirendedbe.
A legjobb diétás nyári limonádék
Ha nyáron is figyelsz az alakodra, de nem szeretnél lemondani a hűsítő finomságokról, akkor ez a diétás limonádéválogatás neked szól. Könnyű, frissítő, kalóriaszegény italok, amelyeket pár perc alatt elkészíthetsz otthon – és még a diétádat sem veszélyeztetik.

Ajánlataink