Az elmúlt években nagy népszerűségre tett szert a magas zsírbevitellel operáló ketogén diéta. Összefoglaljuk a módszer lényegét, és azt is eláruljuk, hogy kik számára nem javasolt a keto.

Ketogén diéta – Kinek szabad, kinek tilos?

Nem csoda, hogy a ketogén diéta ennyire kedvelt lett, hiszen olyan élelmiszerek is helyet kaphatnak benne, mint például a krémsajt vagy a bacon – egyrészt. Másrészt viszont sokan bele sem vágnának ebbe a módszerbe, hiszen jelentősen vissza kell venni a szénhidrátbevitelt, olyannyira, hogy még egyes zöldségek, gyümölcsök is tiltólistára kerülnek. Habár a leggyakrabban a fogyókúrával kapcsolatban merül fel a keto témája, eredetileg a megalkotói elsősorban nem a fogyni vágyók kezébe szerettek volna új eszközt adni: az epilepszia étrend általi kordában tartása volt a cél!

 

A ketogén diéta alapjai

Ez az étrend a zsírbevitelt jelentősen megemeli, a szénhidrát mennyiségét viszont drasztikusan csökkenti. Az arányok nagyjából: 70-75% zsír; 20-25% fehérje; 5% szénhidrát teszi ki a napi mennyiséget. Vagyis jöhet az avokádó, a sajtok, de még a bacon is, viszont tiltólistás a teljes kiőrlésű kenyér és tészta, a péksütik, illetve a magas szénhidráttartalmú zöldségek, sok gyümölcs, no meg a feldolgozott élelmiszerek. Követői esküsznek rá, hogy a kezdeti fáradékonyságot és enerváltságot néhány héten belül kicsattanó energia követi, a fogyás beindul, a sportban hatékonyabbá válnak. A ketogén diéta elve, hogy miután a szervezet tartósan nem kapja meg a kellő mennyiségű szénhidrátot, akkor a zsírt használja energiaforrásként.

De mivel egy betegség kezelésére, tüneteinek enyhítésére találták ki a ketót, nagyon fontos, hogy aki bele akar vágni ebbe a diétába, csak helyesen összeállított étrendet kövessen! Mindenképpen kérd ki az orvosod véleményét, és egyeztess dietetikussal is. Egy rosszul összeállított étrend ugyanis rengeteg kárt okozhat; a ketogén diéta esetében pedig, ahol egy teljes tápanyagcsoport és számos vitaminban, ásványi anyagban, rostban gazdag élelmiszer tiltólistás, még körültekintőbben kell eljárni. Hiszen, bár évek óta népszerű a ketogén diéta, kevés a hosszú távú hatásaira vonatkozó kutatás, valamint eredmény.

Ez is érdekelhet: Hogyan kerülhető el a jojóeffektus a ketogén diéta után?

 

ketogén diéta

Fotó: Shutterstock

 

Kinél működhet?

Aki eddig sem volt egy nagy kenyér-, tészta- vagy péksüteményrajongó, viszont a kedvencei közé tartozik például az avokádó, az olajos tengeri halak, az olajos magvak, a vaj és más zsírosabb élelmiszerek. Aki nem végez komoly fizikai munkát, aki nagyrészt alacsony/mérsékelt intenzitáson sportol,

 

Hogyan készül a szénhidrátcsökkentett sajttorta?

 

Kinek nem ajánlott?

Nem javasolt a ketogén diéta a cukorbetegeknek, valamint azoknak, akik tápanyaghiánnyal küzdenek, hiszen a sok zöldség és gyümölcs kiiktatásával fontos vitaminoktól, ásványi anyagoktól, rosttól fosztjuk meg a szervezetet. Várandós anyáknak és szív- és érrendszeri betegségben szenvedőknek kifejezetten nem ajánlott ez a diéta, a magas vérzsír értékkel rendelkezőknek, és minden olyan étrendben, ahol zsírszegénységre van szükség – például epe-, hasnyálmirigy-problémáknál – pedig szigorúan tilos!

Az állóképességi sportot űzők, akiknek az edzésterve közepes és magas intenzitású edzéseket, edzésetapokat is tartalmaz, szintén tartózkodjanak a ketótól, főleg a formába hozási és a versenyidőszakban.

Fontos!

Általános szabály, hogy ha olyan étrendet szeretnél követni, amely valamely tápanyagcsoport bevitelét jelentősen lecsökkenti, vagy bármilyen egészségügyi problémával küzdesz, akkor első lépésként kérj tanácsot orvostól, dietetikustól a számodra megfelelő, egyéni étrend kialakításához.

 

5 veszélyes diéta, ami hosszú távon meg is betegíthet

 

Ezek is érdekelhetnek

Fogyás cukrászként: Benjamin fogyás története!
Nagy Benjámint édesanyja életmódváltása és fogyása ösztönözte arra, hogy ő is belevágjon a nagy kihívásba. Azóta kölcsönösen inspirálják egymást, sőt, edzésre is közösen járnak…
Diétás napok, isteni ízekkel– levestől könnyebb az élet
A levest nemcsak a tested melegítésére fogyasztod, hanem egyúttal folyadékpótlásra és energiabevitelre is kiváló megoldás.
Hizlaló zöldségek, ezektől óvakodj, ha diétázol
Jobb, ha körültekintő vagy, mert ha ezeket választod a diétádhoz, súlyod nemhogy csökkenni nem fog, de több kilót fel is szedhetsz magadra. Érdemes mindig utánajárni, mitől kell óvakodni!
Esküvő előtti diéta
Minden menyasszony arra vágyik, hogy amikor oltár elé áll, tökéletesen mutasson rajta a ruha, és ragyogjon. Ez a diéta minden álmot valóra vált!
Színek és anyagok, melyek vékonyítanak
A megfelelő ruházati anyagok és minták megválasztása elősegítheti az áramvonalasabb sziluette kialakítását.
3 édesség, amit fogyni vágyóként is nyugodtan ehetsz húsvétkor
Húsvétkor sem kell lemondanod az édességekről, ha figyelsz az alakodra! Mutatok három egyszerű és finom desszertet, amit bűntudat nélkül élvezhetsz az ünnepi asztalon.
Nem tudsz fogyni? 5 dolog, amitől piszokul lelassul az anyagcseréd
Hiába edzel és eszel tudatosan, a fogyás mégsem indul be? Lehet, hogy az anyagcseréd lassult be – mutatjuk az 5 leggyakoribb hibát, amit érdemes mielőbb elkerülnöd!
Gyaloglással fogynál 50 felett? Íme egy heti edzésterv!
Nézd meg, hogyan építheted be ezt a mozgásformát a mindennapjaidb

Ajánlataink