A szervezet gyulladásos folyamatai számos súlyos betegség kialakulásáért felelősek. Ezeket csökkenthetjük és megelőzhetjük helyes táplálkozással. Ami nem feltétlenül csak megszorítást jelent, hanem a test támogatását, az energiaszintünk növelését.

Ne legyen begyulladva!

Fontos tudnivalók:

Ha támogatni akarjuk a szervezetünket, akkor minimalizáljuk a feldolgozott élelmiszereket, és a természetes alapanyagokhoz fordulunk. Leginkább friss zöldségekhez, némi gyümölcshöz, friss húsokhoz. Elegendő kalóriát viszünk be, ami aktív nők esetében 1800- 2000 kcal, aktív férfiak esetében 2800-3000 kcal.

Gyulladáscsökkentő diéta

Ez a diéta nem a hagyományos értelemben vett súlycsökkentő diéta, mert nem elsősorban a fogyás a cél. Sokkal inkább arról van szó, hogy tudatos választással olyan étrendet alakítsunk ki, amely támogatja az öngyógyító folyamatokat, az egészség helyreállítását. Ez a diéta biztosítja azt, hogy elegendő vitaminhoz, tápanyaghoz jusson a szervezetünk, és az energiaszintje ne a hullámvasúthoz hasonlítson, hanem egyenletes legyen.

Milyen szénhidrátokat ehetünk?

Elsősorban zöldségekből és kisebb részben gabonafélékből nyerjük a szükséges szénhidrátot. A zöldségek közül a burgonya csak kis mennyiségben és főzve fogyasztható. A gyümölcsöket a diéta kezdetén érdemes minimalizálni. Később fogyaszthatunk egy-egy almát, körtét, áfonyát, szezonjában epret, málnát, meggyet. A gyulladásos állapotok sokat javulnak a glutén elhagyásakor. Helyette ehetünk barna rizst, bulgurt, amarántot és kölest (2 evőkanálnyit egy étkezéshez). Kenyér helyett puffasztott barna rizst és puffasztott kukoricát válasszunk, egy étkezéshez 3 darabot ehetünk meg. A szénhidrátok kétharmadát zöldségekből nyerjük, ezekből akár 20 dekányit is megehetünk egyszerre. Kivétel az édesburgonya, a sütőtök és a babfélék, ezeket korlátozzuk tíz dekára.

Milyen fehérjéket együnk?

Jó minőségű halakat, húsokat, marhát, bárányt, sertést, csirkét és pulykát. A felvágottakat felejtsük el, helyettük készítsünk fasírozottat grillen vagy házi májpástétomot. 80-120 g fehérjét ehetünk egy 2000 kalóriás étrendben, három részre elosztva. A tejtermékeket is beleszámolhatjuk, de ha régóta nem megy a fogyás, akkor érdemes egy időre elhagyni ezeket, és megnézni, nem lesz-e jobb nélkülük. Aki nem rajong túlzottan a húsokért, növényi fehérjékből, babfélékből is pótolhatja ezt a tápanyagot.

Milyen zsírokat együnk?

Egy napi 2000 kalóriás étrendben 600 kalória származhat zsírból – azaz körülbelül 67 gramm. Ezt megoldhatjuk kókuszzsír, avokádó bevitelével, de főzhetünk egyes ételeket libazsírral is. A telített zsírokat érdemes csökkenteni, kerüljük a vajat, a tejszínt, a magas zsírtartalmú sajtokat. A salátákra önthetünk magolajat, és ne feledkezzünk meg az olajos magvakról sem. A dió, a kesu, a makadámiadió nagyon fontos esszenciális zsírsavakat tartalmaz.

Mit igyunk?

Leginkább tiszta vizet, limonádét vagy rooibos teát. A koffeines italokat érdemes lenne elhagyni egy időre, és megnézni, mi változik, ha nem terheljük a szervezetünket ezekkel a serkentő anyagokkal.

Vitaminpótlás szükséges?

A legtisztább táplálkozás mellett is célszerű egyes vitaminokat, tápanyagokat pótolni, főleg télen. Szedhetünk C-, D-, E-vitamint és B-komplex vitaminokat. Ezek mellett kurkumával, gyömbérrel és Q10-zel is támogathatjuk az immunrendszerünket.

Édesség semmi?

Ha gyógyulni akarunk, akkor bizony ki kell hagyni a cukros ételeket. Hetente egyszer azonban megengedhetünk magunknak cukor-, liszt- és laktózmentes süteményt a bioboltból vagy egy kis szelet paleo csokit.

Ezek is érdekelhetnek

5 ínycsiklandó, előre elkészíthető saláta a húsvéti asztalra
Isteni medvehagymás finomságok, ha diétázol
A medvehagyma nemcsak ízletes, hanem tele van vitaminokkal és jótékony hatású vegyületekkel. Próbáld ki ezt a három könnyen elkészíthető, diétába is beilleszthető receptet.
Diétás húsvéti csokitojás eperhabbal: könnyed élvezet édes pillanatokra
Fedezd fel a diétás húsvéti csokitojás eperhabbal receptjét! Könnyed, finom édesség, ami nem terheli a diétádat, mégis ínycsiklandó élményt nyújt a húsvéti ünnepekre.
Önreflexió: Mi az a tükörgyakorlat?
Mikor volt utoljára, hogy úgy igazán, ítélkezésmentesen belenéztél a tükörbe, és végig szemlélted azt a személyt, aki visszaköszön róla? Hetekkel, hónapokkal ezelőtt, netán még soha? Pedig ennek a rutinnak akár az életedet megváltoztató hatása is lehet.
5 titok, amit a kifutók modelljei sosem mondanak el – most kiszivárgott
A Victoria’s Secret exmodellje elárulta, mely napi szokások segítették a tökéletes alak és bőr megőrzésében.
Különleges cukor- és lisztmentes aranygaluska
Ez az aranygaluska recept különlegessége, hogy hagyományos cukor és fehérliszt nélkül készül, helyette természetes édességet adó sültalmakrémmel.
Óvatosan a vásárlással, ezek a ruhák megbetegítenek!
Ruhavásárláskor valószínűleg te is elsősorban arra figyelsz, hogy az adott darab jól nézzen ki, és kényelmes legyen. De gondoltál már arra, hogy milyen hatással van az egészségedre?
Rejtett kalóriák: mutatjuk, miért nem indul el a fogyásod
Ha fogyni szeretnél, érdemes odafigyelned azokra a rejtett kalóriákra, amelyek észrevétlenül hátráltathatják a céljaid elérését. Olyan ételek és italok is akadályozhatják a fogyást, amelyeket sokan egészségesnek gondolnak.

Ajánlataink