Fontos tudnivalók:
Ha támogatni akarjuk a szervezetünket, akkor minimalizáljuk a feldolgozott élelmiszereket, és a természetes alapanyagokhoz fordulunk. Leginkább friss zöldségekhez, némi gyümölcshöz, friss húsokhoz. Elegendő kalóriát viszünk be, ami aktív nők esetében 1800- 2000 kcal, aktív férfiak esetében 2800-3000 kcal.
Gyulladáscsökkentő diéta
Ez a diéta nem a hagyományos értelemben vett súlycsökkentő diéta, mert nem elsősorban a fogyás a cél. Sokkal inkább arról van szó, hogy tudatos választással olyan étrendet alakítsunk ki, amely támogatja az öngyógyító folyamatokat, az egészség helyreállítását. Ez a diéta biztosítja azt, hogy elegendő vitaminhoz, tápanyaghoz jusson a szervezetünk, és az energiaszintje ne a hullámvasúthoz hasonlítson, hanem egyenletes legyen.
Milyen szénhidrátokat ehetünk?
Elsősorban zöldségekből és kisebb részben gabonafélékből nyerjük a szükséges szénhidrátot. A zöldségek közül a burgonya csak kis mennyiségben és főzve fogyasztható. A gyümölcsöket a diéta kezdetén érdemes minimalizálni. Később fogyaszthatunk egy-egy almát, körtét, áfonyát, szezonjában epret, málnát, meggyet. A gyulladásos állapotok sokat javulnak a glutén elhagyásakor. Helyette ehetünk barna rizst, bulgurt, amarántot és kölest (2 evőkanálnyit egy étkezéshez). Kenyér helyett puffasztott barna rizst és puffasztott kukoricát válasszunk, egy étkezéshez 3 darabot ehetünk meg. A szénhidrátok kétharmadát zöldségekből nyerjük, ezekből akár 20 dekányit is megehetünk egyszerre. Kivétel az édesburgonya, a sütőtök és a babfélék, ezeket korlátozzuk tíz dekára.
Milyen fehérjéket együnk?
Jó minőségű halakat, húsokat, marhát, bárányt, sertést, csirkét és pulykát. A felvágottakat felejtsük el, helyettük készítsünk fasírozottat grillen vagy házi májpástétomot. 80-120 g fehérjét ehetünk egy 2000 kalóriás étrendben, három részre elosztva. A tejtermékeket is beleszámolhatjuk, de ha régóta nem megy a fogyás, akkor érdemes egy időre elhagyni ezeket, és megnézni, nem lesz-e jobb nélkülük. Aki nem rajong túlzottan a húsokért, növényi fehérjékből, babfélékből is pótolhatja ezt a tápanyagot.
Milyen zsírokat együnk?
Egy napi 2000 kalóriás étrendben 600 kalória származhat zsírból – azaz körülbelül 67 gramm. Ezt megoldhatjuk kókuszzsír, avokádó bevitelével, de főzhetünk egyes ételeket libazsírral is. A telített zsírokat érdemes csökkenteni, kerüljük a vajat, a tejszínt, a magas zsírtartalmú sajtokat. A salátákra önthetünk magolajat, és ne feledkezzünk meg az olajos magvakról sem. A dió, a kesu, a makadámiadió nagyon fontos esszenciális zsírsavakat tartalmaz.
Mit igyunk?
Leginkább tiszta vizet, limonádét vagy rooibos teát. A koffeines italokat érdemes lenne elhagyni egy időre, és megnézni, mi változik, ha nem terheljük a szervezetünket ezekkel a serkentő anyagokkal.
Vitaminpótlás szükséges?
A legtisztább táplálkozás mellett is célszerű egyes vitaminokat, tápanyagokat pótolni, főleg télen. Szedhetünk C-, D-, E-vitamint és B-komplex vitaminokat. Ezek mellett kurkumával, gyömbérrel és Q10-zel is támogathatjuk az immunrendszerünket.
Édesség semmi?
Ha gyógyulni akarunk, akkor bizony ki kell hagyni a cukros ételeket. Hetente egyszer azonban megengedhetünk magunknak cukor-, liszt- és laktózmentes süteményt a bioboltból vagy egy kis szelet paleo csokit.